FNV: meer maatregelen nodig tegen agressie jegens ov-personeel
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV Spoor wil dat boa's vaker politiebevoegdheden kunnen gebruiken en dat zij toegang krijgen tot systemen voor het vaststellen van persoonsgegevens. De maatregelen moeten agressie tegen ov-personeel terugdringen.
De FNV wil dat boa's in de systemen kunnen waarmee de identiteit van reizigers wordt gecontroleerd, om mensen die regelmatig overlast geven aan te pakken. Ook wil de FNV dat boa's handboeien mogen gebruiken tot de politie is gearriveerd of mensen mogen fouilleren in het geval van agressie of geweld tegen reizigers of collega's. Nu mag dat alleen als zij bijvoorbeeld zelf mishandeld worden tijdens het uitvoeren van hun taak.
Ook dringt de vakbond aan op een campagne om bewustwording te creƫren onder reizigers, en op meer bestuurlijke daadkracht. De bond gaat hier woensdag over in gesprek met de vaste Kamercommissie voor Justitie en Veiligheid. FNV Spoor zet zich in voor medewerkers van onder andere de NS, ProRail en Goederenvervoer. Om de veiligheid van het ov-personeel te verbeteren is volgens de bond politiek ingrijpen noodzakelijk.
In 2022 was er een stijging van 30 procent van het aantal geregistreerde incidenten van agressie en geweld tegen NS-medewerkers, zegt de FNV. Henri Janssen, bestuurder van FNV Spoor, vindt dat een direct gevolg van "verharding in de samenleving". Ook speelt volgens Janssen mee dat het aantal verwarde personen, dak- en thuislozen, verslaafden en veiligelanders dat voor "grote problemen" zorgt, toeneemt. "Denk hierbij aan het overtreden van huisregels, maar zeker ook verstoring van de openbare orde." Het zijn volgens de vakbondsbestuurder maatschappelijke problemen die niet allemaal door de vervoerder kunnen worden opgelost.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn licht lager begonnen aan een nieuwe handelsdag, nadat een dag eerder nieuwe recordstanden bij de Amerikaanse hoofdgraadmeters op de koersenborden werden gezet. Beleggers op Wall Street deden het even voorzichtig aan nu het geweld in het Midden-Oosten weer is opgelaaid door Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein en Amerikaanse aanvallen op Iran.
8 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - In de Europese Unie staan ruim 1 miljoen banen op het spel door wereldwijde concurrentie en geopolitieke spanningen. Dat meldt de Europese Commissie in het voorjaarspakket dat woensdag werd gepubliceerd. Onder meer de bouw, de metaalindustrie, de auto-industrie en het transport zijn volgens het rapport kwetsbaar.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat er bij publieke bestedingen aan chips, AI en clouddiensten voorkeur wordt gegeven aan bedrijven in de EU of bedrijven die investeren in onderzoek en ontwikkeling in de EU. Dat staat in een voorstel van de Europese Commissie over zogeheten technologische onafhankelijkheid.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De juridische strijd tussen Greenpeace en een Amerikaans oliepijpleidingbedrijf over een megarekening voor de milieuclub wordt nu ook in Nederland uitgevochten. De rechtbank in Amsterdam verklaarde zich woensdag bevoegd om te oordelen. Greenpeace beschouwt het tussenvonnis als overwinning en "belangrijke stap voorwaarts".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen nieuwe importheffingen in te stellen voor producten uit zestig economieƫn, waaronder de Europese Unie, Canada en China. Volgens Washington falen de landen in het uitbannen van producten die mogelijk met dwangarbeid zijn gemaakt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Shell Nederland krijgt een nieuwe topman. Huidig president-directeur Frans Everts treedt per 1 september af en wordt dan opgevolgd door Thomas de Boer. Everts geeft sinds 1 april 2023 leiding aan Shell Nederland en neemt na een dienstverband van 37 jaar afscheid van het bedrijf.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Google moet van de Britse mededingingsautoriteit aanpassingen doorvoeren rond de AI-samenvattingen in zijn zoekresultaten. Dat moet leiden tot eerlijkere deals voor uitgevers en consumenten en de zoekdiensten van Google in het Verenigd Koninkrijk verbeteren, meldt de Competition and Markets Authority (CMA) woensdag.
5 uur geleden