FNV kondigt stakingen bij Heineken aan, derde keer in drie weken
LEIDEN (ANP) - Vakbond FNV heeft opnieuw stakingen bij bierbrouwer Heineken aangekondigd. Op maandag, dinsdag en woensdag leggen werknemers in de brouwerijen, op het hoofdkantoor en bij de commerciële tak het werk neer, meldt vakbondsbestuurder Nurettin Altundal. Het is de derde staking in drie weken tijd bij de brouwer.
De cao's voor de brouwerijen, commerciële tak en het internationale Heineken Group verlopen eind dit jaar alle drie. FNV vraagt om 7 procent meer loon in 2025, CNV om 5 procent. Heineken stelt een loonsverhoging van 6,3 procent voor in twee jaar.
"Heineken houdt voet bij stuk en komt ons tot nu toe nauwelijks tegemoet", laat Altundal weten. Eerst staakten werknemers één dag, een week later twee dagen. "We proberen zo min mogelijk pijn te creëren, maar Heineken leunt nog eens achterover." Daarom was het volgens de vakbondsbestuurder tijd om de acties verder op te bouwen.
Aangepast voorstel Heineken
CNV-onderhandelaar Mirjam van Leussen zegt dat Heineken van alles probeert om "de actiebereidheid van werknemers te ondermijnen". Zo zou de brouwer infosessies organiseren en voortdurend langskomen op actielocaties. "Maar het gaat ze niet lukken om op deze manier verdeeldheid te zaaien", aldus CNV, die alleen betrokken is bij de cao voor de 1200 werknemers in de brouwerijen van Heineken in Zoeterwoude en Den Bosch. "De acties gaan door tot er een nieuwe cao is."
Heineken zelf zegt continu te proberen weer met de bonden om tafel te gaan sinds de vakbonden aangaven uitonderhandeld te zijn. De brouwer heeft een aangepast voorstel gedaan waarin "grote stappen" zijn gemaakt op salaris en maatwerkroosters, "om aan de wensen tegemoet te komen", aldus een woordvoerder.
Heineken: disproportioneel zwaar middel
"Het is een disproportioneel zwaar middel met grote gevolgen: voor onze productie, en uiteindelijk voor onze betrouwbaarheid richting onze klanten en consumenten", vindt Heineken. De woordvoerder gaf aan dat er "vooralsnog genoeg bier in de keten zit". Consumenten lijken dus nog niet te hoeven vrezen voor lege schappen in de supermarkt of lege fusten in het café. Maar "dit kun je niet tot in oneindigheid volhouden", voegde hij daaraan toe.
De stakingen hebben bovendien een "grote impact op het onderlinge teamgevoel", zegt Heineken. Minder dan 15 procent van iedereen die onder de cao valt, zou meedoen aan de stakingen.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
3 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
5 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
7 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
19 uur geleden