FNV: kleine honderd Uber-chauffeurs in optocht naar hoofdkantoor
AMSTERDAM (ANP) - Boze Uber-chauffeurs zijn dinsdag in een colonne over de A10 naar het Nederlandse hoofdkantoor van de Amerikaanse taxi-app in Amsterdam gereden. De chauffeurs eisen een hoger salaris omdat zij naar eigen zeggen worden onderbetaald, iets wat Uber zelf tegenspreekt. Volgens FNV-bestuurder Amrit Sewgobind reden er "een kleine honderd chauffeurs" mee.
De optocht vertrok vanaf de NDSM-werf in het noorden van Amsterdam. "Op dat moment deden zo’n zestig tot zeventig chauffeurs mee, maar onderweg hebben verschillende chauffeurs zich bijgevoegd", zegt Sewgobind. Hij ging er bovendien van uit dat zich nog meer Uber-chauffeurs zouden aansluiten bij het hoofdkantoor van de taxidienst.
Bij het hoofdkantoor spraken verschillende chauffeurs de aanwezigen toe. Ook werd een liveverbinding gelegd met een gelijktijdige actie in Engeland. Deze beoogt hetzelfde doel als in Nederland, namelijk betere arbeidsvoorwaarden. Maar FNV stelt dat de directie van Uber niet met de chauffeurs in gesprek wil.
Rechtszaak
FNV voert al een tijd actie tegen Uber. Het bedrijf zou de chauffeurs niet behandelen als zelfstandig ondernemers, maar ook niet in dienst willen nemen om een cao-loon te betalen. Eerder won de vakbond al een rechtszaak waarin werd geoordeeld dat de chauffeurs wel degelijk in dienst zijn van Uber. Ook in andere rechtszaken, zowel nationaal als internationaal, luidde het oordeel van de rechter als zodanig.
"Alles wijst erop dat Uber uiteindelijk het onderspit gaat delven en de chauffeurs moet geven waar ze volgens de wet en cao recht op hebben. Ze krijgen dan een eerlijk loon en zekerheid van doorbetaling bij ziekte, arbeidsongeschiktheid en vrije dagen", aldus Sewgobind.
Uitnodigingen afgeslagen
Maar volgens Uber verdienen de chauffeurs al meer dan onder een cao. "Ze zijn er het afgelopen jaar maar liefst gemiddeld 35 procent op vooruitgegaan" reageert een woordvoerder van het bedrijf. "Het is belangrijk dat er naar chauffeurs wordt geluisterd. Terwijl wij met hen in gesprek zijn, is FNV bezig met een campagne vol onwaarheden, waarbij volledig voorbij wordt gegaan aan het feit dat 94 procent van de chauffeurs niet in loondienst wil."
Volgens de woordvoerder heeft de FNV tot op heden uitnodigingen voor een gesprek in het belang van de chauffeurs afgeslagen. "In plaats van te luisteren naar de wensen van chauffeurs blijft FNV zijn eigen agenda vooropstellen."
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
15 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
17 uur geleden