FNV kan door met stakingen bij wasserijen na rechtszaak
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV kan doorgaan met stakingen bij industriële wasserijen na het kort geding waarmee werkgevers de acties probeerden tegen te houden. De kantonrechter in Utrecht oordeelde dat werkonderbrekingen zijn toegestaan, zegt vakbondsbestuurder Dino Djulbic.
FNV heeft zich wel aan beperkingen te houden. De vakbond mag bij maximaal twee zorgwasserijen per dag een staking houden, omdat de gevolgen voor zorgverleners anders te groot worden. Het gaat dan om wasbedrijven die bijvoorbeeld schoon bedlinnen verzorgen voor ziekenhuizen of verpleeghuizen. Ook mogen de werkonderbrekingen bij deze wasserijen die leveren aan zorginstellingen op zijn langst 24 uur duren.
In het gepubliceerde, verkorte vonnis staat ook dat zorgwasserijen waar gestaakt wordt niet in twee aangrenzende provincies mogen staan. Daarnaast mag FNV per keer bij slechts een locatie van het wasbedrijf Cleanlease staken.
Flexibiliteit
De werkgeversorganisatie Federatie Textielbeheer Nederland (FTN) had de rechtszaak samen met Cleanlease aangespannen. Wasserijen vreesden een te grote impact van de stakingen. Ook vonden ze het moment van staken onlogisch, omdat vakbond CNV een onderhandelingsresultaat over een nieuwe cao aan leden had voorgelegd.
FNV is het niet eens met een aantal door werkgevers gewenste aanpassingen aan de cao voor de ongeveer 7000 mensen die in wasserijen werken, waaronder meer flexibiliteit rond de roosters. Ook valt de loonsverhoging te karig uit naar de mening van FNV. Volgens vakbondsbestuurder Djulbic is de stakingsbereidheid groot, wat klanten in bijvoorbeeld de hotelbranche ook kunnen merken. Donderdag zijn er acties bij ruim tien wasserijen, waaronder Moderna in Hardenberg.
Onacceptabele risico's
Voor werkgevers is het goed dat de rechter waarborgen heeft opgelegd die "onacceptabele risico's" voorkomen, zegt directeur Arthur Linssen van FTN. Volgens hem is FNV te vroeg uit het cao-overleg gestapt. "We willen een gesprek over de modernisering van de arbeidsvoorwaarden en dat weigert FNV", verklaart hij. "Bedrijven moeten overschakelen op noodplannen. Deels gaat dat volgens protocollen, deels is het ook bezien wat de impact is van de stakingen."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse exporteurs is gedaald naar het laagste niveau sinds de financiële crisis van 2008, hoewel de export het sterkst is gegroeid in twee jaar. Dat melden kredietverzekeraar Atradius en organisatie voor handel en logistiek evofenedex in hun jaarlijkse onderzoek over de export.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De uitgaven van de Nederlandse overheid en de staatsschuld zijn vorig jaar voor het eerst voorbij de 500 miljard euro gegaan. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) becijferd. De overheidsuitgaven lopen al langer stevig op. Vooral de investeringen en overdrachten aan het buitenland namen vorig jaar sterk toe. Dat komt onder meer door aankopen van militair materiaal.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in 2025 met 1,8 procent gegroeid. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een nieuwe raming. Daarmee pakte de economische groei bij nader inzien iets lager uit dan eerder gemeld.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal contactloze pinbetalingen zonder betaalpas, dus met smartphone of smartwatch, lag in 2025 voor het eerst hoger dan het aantal contactloze pinbetalingen met een kaart. Dat maakte Betaalvereniging Nederland bekend op basis van landelijke pincijfers.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Nieuwbouwappartementen zijn in trek bij huizenkopers van 55 jaar en ouder. Als zij verhuisplannen hebben, willen ze vaker een nieuwbouwhuis dan andere leeftijdsgroepen en zijn ze vaker bereid verder weg te gaan dan jongere kopers. "Senioren zijn dus niet zo honkvast als gedacht wordt", concluderen onderzoekers van het Kadaster.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse huishoudens hadden in 2025 gemiddeld meer te besteden dan een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt dat vooral door de stijging van de beloning van werknemers door hogere cao-lonen. Tegelijkertijd nam de hypotheekschuld vorig jaar verder toe.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrentes in Nederland zijn gestegen door de Iranoorlog. Vooral starters en kopers in de grote steden en op de nieuwbouwmarkt kunnen dat merken, meldt ING Research.
6 uur geleden