FNV kan door met stakingen bij wasserijen na rechtszaak
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV kan doorgaan met stakingen bij industriële wasserijen na het kort geding waarmee werkgevers de acties probeerden tegen te houden. De kantonrechter in Utrecht oordeelde dat werkonderbrekingen zijn toegestaan, zegt vakbondsbestuurder Dino Djulbic.
FNV heeft zich wel aan beperkingen te houden. De vakbond mag bij maximaal twee zorgwasserijen per dag een staking houden, omdat de gevolgen voor zorgverleners anders te groot worden. Het gaat dan om wasbedrijven die bijvoorbeeld schoon bedlinnen verzorgen voor ziekenhuizen of verpleeghuizen. Ook mogen de werkonderbrekingen bij deze wasserijen die leveren aan zorginstellingen op zijn langst 24 uur duren.
In het gepubliceerde, verkorte vonnis staat ook dat zorgwasserijen waar gestaakt wordt niet in twee aangrenzende provincies mogen staan. Daarnaast mag FNV per keer bij slechts een locatie van het wasbedrijf Cleanlease staken.
Flexibiliteit
De werkgeversorganisatie Federatie Textielbeheer Nederland (FTN) had de rechtszaak samen met Cleanlease aangespannen. Wasserijen vreesden een te grote impact van de stakingen. Ook vonden ze het moment van staken onlogisch, omdat vakbond CNV een onderhandelingsresultaat over een nieuwe cao aan leden had voorgelegd.
FNV is het niet eens met een aantal door werkgevers gewenste aanpassingen aan de cao voor de ongeveer 7000 mensen die in wasserijen werken, waaronder meer flexibiliteit rond de roosters. Ook valt de loonsverhoging te karig uit naar de mening van FNV. Volgens vakbondsbestuurder Djulbic is de stakingsbereidheid groot, wat klanten in bijvoorbeeld de hotelbranche ook kunnen merken. Donderdag zijn er acties bij ruim tien wasserijen, waaronder Moderna in Hardenberg.
Onacceptabele risico's
Voor werkgevers is het goed dat de rechter waarborgen heeft opgelegd die "onacceptabele risico's" voorkomen, zegt directeur Arthur Linssen van FTN. Volgens hem is FNV te vroeg uit het cao-overleg gestapt. "We willen een gesprek over de modernisering van de arbeidsvoorwaarden en dat weigert FNV", verklaart hij. "Bedrijven moeten overschakelen op noodplannen. Deels gaat dat volgens protocollen, deels is het ook bezien wat de impact is van de stakingen."
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.
12 uur geledenWENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
16 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
17 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
1 dag geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 dag geleden