FNV: gemengde gevoelens bij eindbod cao voor NS
UTRECHT (ANP) - Na elf onderhandelingsrondes over een nieuwe cao bij de Nederlandse Spoorwegen laat vakbond FNV de keuze aan de leden of ze instemmen met het eindbod van de spoorvervoerder. Zelf vindt de bond dat medewerkers een veel ruimere loonsverhoging verdienen dan wat het vervoersbedrijf biedt.
FNV-bestuurder Henri Janssen laat weten dat acties om een betere cao bij de spoorvervoerder nog niet helemaal zijn uitgesloten. Stemt een meerderheid van de leden tegen het eindbod van de NS, dan stelt de vakbond de directie een ultimatum om met meer te komen. Gaat de NS daar niet op in, dan volgen acties.
NS biedt de 16.500 medewerkers die onder de cao vallen over een periode van 27 maanden een loonsverhoging van 4 procent, plus een eenmalig bedrag van netto 200 euro. Omdat de vorige cao al vorig jaar verliep, zouden de nieuwe afspraken met terugwerkende kracht vanaf april 2020 gaan gelden
Te gering
FNV stelt dat die stijging van de lonen te gering is om een daling van de koopkracht te voorkomen. Wel is de vakbond te spreken over werkgelegenheidsregelingen, waardoor medewerkers die gedurende de coronacrisis boventallig worden verklaard meer kans hebben om bij NS aan de slag te blijven.
Janssen stelt dat onderhandelingen moeizaam verliepen. "Ze begonnen al voordat de coronapandemie begon. Vervolgens werd er een bezuiniging voorgesteld waar 93 procent van onze leden tegen stemde."
Zeker van baan
Vakbond CNV benadrukt juist dat met het eindbod van de NS alle werknemers de komende jaren zeker zijn van hun baan. "Werknemers kunnen tot 1 januari 2025 sowieso terugvallen op de werkgelegenheidsgarantie. Er zal geen sprake zijn van gedwongen ontslag", aldus Ike Wiersinga.
Het behoud van banen binnen de ov-sector is geen vanzelfsprekendheid tijdens de coronacrisis. Door het gebod aan werknemers om zoveel mogelijk vanuit huis te werken, zijn de passagiersaantallen hard gedaald. De NS kondigde in juni aan 2300 banen te willen schrappen, maar dat dit zonder gedwongen ontslagen zou gebeuren.
Meer uit Financieel
STARBASE (ANP) - SpaceX, het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk, heeft in het tweede kwartaal de omzet fors opgevoerd. Het bedrijf profiteerde onder meer van een sterke groei van het aantal Starlink-abonnees en meer opbrengsten uit zijn tak voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag aanzienlijk hoger de handelsdag uitgegaan. Uitspraken van Qatarese en Amerikaanse functionarissen over voortgang in de gesprekken over de Straat van Hormuz wakkerden de hoop aan op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. Ook was er optimisme na goed ontvangen bedrijfsresultaten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Stichting Wakker Dier heeft een klacht ingediend bij de Reclame Code Commissie tegen Protix, een grote insectenkweker. Volgens de organisatie doet het bedrijf misleidende duurzaamheidsclaims.
2 uur geledenCINCINNATI (ANP) - Procter & Gamble (P&G), het moederbedrijf van bekende consumentenmerken als Gillette, Pampers, Ariel en Oral-B, koopt de Amerikaanse fabrikant van voedingssupplementen Thorne voor 3,8 miljard dollar. Dat heeft P&G-topman Shailesh Jejurikar gezegd tegen nieuwszender CNBC.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Deense farmacieconcern Novo Nordisk heeft zijn financiële verwachtingen voor dit jaar naar boven bijgesteld. De maker van het afslankmiddel Wegovy verwijst daarbij naar hogere verwachtingen voor de verkopen van zijn middelen tegen overgewicht en diabetes.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op het Damrak, is dinsdag met een nieuw slotrecord de handel uitgegaan. Vooral de chipbedrijven waren flink in trek in Amsterdam, geholpen door beter dan verwachte bedrijfsresultaten van een aantal techbedrijven in de Verenigde Staten. Ook de verdere daling van de olieprijzen gaf de beurshandel steun.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse farmaceut Pfizer, die in de afgelopen jaren miljarden verdiende aan zijn coronamiddelen, ziet de financiële resultaten nu verslechteren. Het concern leed een nettoverlies in het tweede kwartaal van 248 miljoen dollar, vergeleken met een nettowinst van bijna 3 miljard dollar in dezelfde periode vorig jaar, werd dinsdag bekend.
6 uur geleden