FNV en werkgevers akkoord over nieuw sociaal plan jeugdzorg
UTRECHT (ANP) - Werkgevers en vakbond FNV hebben een akkoord bereikt over een nieuw sociaal plan voor de jeugdzorg. Het plan bestrijkt voor het eerst de gehele sector en is vooral gericht op het behouden van medewerkers. De komende tijd zal het sociale plan nog worden voorgelegd aan de leden van de FNV en van brancheorganisatie Jeugdzorg Nederland.
De partijen kiezen voor deze constructie om stabiliteit en rust te creëren in tijden van toenemende onrust. FNV benadrukt dat het sociale plan een reactie is op de bezuinigingen en hervormingen die Den Haag de komende jaren op de jeugdzorgsector loslaat. "Juist nu er ontzettend veel op de sector afkomt, is het goed dat we in dit sociaal plan baanzekerheid kunnen garanderen", zegt FNV-bestuurder Jeugdzorg Maaike van der Aar.
Met een bezuinigingsopgave van 17 procent (zo'n 1,1 miljard euro), een enorm krappe arbeidsmarkt en hervormingen op komst, verwacht de vakbond de komende tijd veel onrust binnen de jeugdzorg. Om te voorkomen dat deze onrust leidt tot nog meer leegloop uit een sector die juist schreeuwt om meer handen, is onder andere afgesproken dat er geen sprake zal zijn van gedwongen ontslag. Als er medewerkers weg moeten bij de ene organisatie, wordt er passend nieuw werk bij een andere organisatie gezocht.
Blijfpremie
Ook zijn er afspraken gemaakt dat de werkgever al met medewerkers in gesprek gaat over passend werk als deze ziet dat er in de toekomst een organisatiewijziging aankomt. Daarnaast gaat iedere jeugdzorgorganisatie ervoor zorgen om het werk in de sector zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dat is volgens FNV van groot belang, omdat volgens de Arbeidsmonitor Zorg & Welzijn het aantal vacatures in de sector dreigt op te lopen van 900 nu, naar 3300 in 2033.
Met het oog op de voorgenomen sluiting van gesloten instellingen en het terugdringen van het aantal uithuisplaatsingen, bieden werkgevers hun medewerkers ook een zogeheten blijfpremie aan. Daarmee kunnen ze zorgcontinuïteit blijven bieden zolang de ombouw of sluiting van deze groepen nog niet is afgerond. Kinderen in kwetsbare situaties moeten daarmee de vertrouwde zorg blijven krijgen die ze gewend zijn.
Meer uit Financieel
CANBERRA (ANP/AFP) - Snapchat heeft 415.000 accounts van gebruikers geblokkeerd in het kader van het Australische verbod op sociale media voor personen onder de 16 jaar, meldde het bedrijf maandag. Het socialemediabedrijf waarschuwde echter dat sommige jongeren mogelijk de leeftijdsverificatie omzeilen.
37 minuten geledenZEIST (ANP) - Nederlandse industriebedrijven hebben in januari voor het eerst in acht maanden minder nieuwe orders binnengekregen. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van een maandelijkse peiling. De ondervraagde ondernemingen schreven de terugval vooral toe aan de zwakke binnenlandse vraag. Mede hierdoor heeft de bedrijvigheid in de Nederlandse industrie in januari amper groei laten zien.
38 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen maandag verder omlaag, na de scherpe prijsdalingen op vrijdag. De prijzen van die edelmetalen kwamen onder grote druk te staan nadat de Amerikaanse president Donald Trump Kevin Warsh had voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Sinds begin vorig jaar hebben de prijzen van goud en zilver een enorme opmars gemaakt.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in december meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3 procent, na een stijging van 4,3 procent in november. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 1,5 procent hoger dan een jaar geleden. In heel 2025 heeft de detailhandel 3,6 procent meer omgezet dan in 2024.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.
16 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
17 uur geleden