FNV en werkgevers akkoord over nieuw sociaal plan jeugdzorg
UTRECHT (ANP) - Werkgevers en vakbond FNV hebben een akkoord bereikt over een nieuw sociaal plan voor de jeugdzorg. Het plan bestrijkt voor het eerst de gehele sector en is vooral gericht op het behouden van medewerkers. De komende tijd zal het sociale plan nog worden voorgelegd aan de leden van de FNV en van brancheorganisatie Jeugdzorg Nederland.
De partijen kiezen voor deze constructie om stabiliteit en rust te creëren in tijden van toenemende onrust. FNV benadrukt dat het sociale plan een reactie is op de bezuinigingen en hervormingen die Den Haag de komende jaren op de jeugdzorgsector loslaat. "Juist nu er ontzettend veel op de sector afkomt, is het goed dat we in dit sociaal plan baanzekerheid kunnen garanderen", zegt FNV-bestuurder Jeugdzorg Maaike van der Aar.
Met een bezuinigingsopgave van 17 procent (zo'n 1,1 miljard euro), een enorm krappe arbeidsmarkt en hervormingen op komst, verwacht de vakbond de komende tijd veel onrust binnen de jeugdzorg. Om te voorkomen dat deze onrust leidt tot nog meer leegloop uit een sector die juist schreeuwt om meer handen, is onder andere afgesproken dat er geen sprake zal zijn van gedwongen ontslag. Als er medewerkers weg moeten bij de ene organisatie, wordt er passend nieuw werk bij een andere organisatie gezocht.
Blijfpremie
Ook zijn er afspraken gemaakt dat de werkgever al met medewerkers in gesprek gaat over passend werk als deze ziet dat er in de toekomst een organisatiewijziging aankomt. Daarnaast gaat iedere jeugdzorgorganisatie ervoor zorgen om het werk in de sector zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dat is volgens FNV van groot belang, omdat volgens de Arbeidsmonitor Zorg & Welzijn het aantal vacatures in de sector dreigt op te lopen van 900 nu, naar 3300 in 2033.
Met het oog op de voorgenomen sluiting van gesloten instellingen en het terugdringen van het aantal uithuisplaatsingen, bieden werkgevers hun medewerkers ook een zogeheten blijfpremie aan. Daarmee kunnen ze zorgcontinuïteit blijven bieden zolang de ombouw of sluiting van deze groepen nog niet is afgerond. Kinderen in kwetsbare situaties moeten daarmee de vertrouwde zorg blijven krijgen die ze gewend zijn.
Meer uit Financieel
KUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Maleisië heeft maatregelen genomen om zijn luchtvaartsector te helpen, nu luchtvaartmaatschappijen worstelen met fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De regering van het Aziatische land heeft onder meer 5 miljoen ringgit, zo'n 1,1 miljoen euro, uitgetrokken voor kortingen op vliegtickets.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een ontheffing van Russische oliesancties laten verlopen. De regering-Trump maakte het eerder mogelijk voor landen als India om tijdelijk gesanctioneerde Russische olie die al op tankers op zee is te kopen. Die stap was bedoeld om de impact van de flink gestegen olieprijzen door de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz te verlichten.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
15 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
16 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
18 uur geledenBIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
19 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
21 uur geleden