FNV: afgesproken cao-lonen stijgen met 4,1 procent, 'niet genoeg'
UTRECHT (ANP) - De gemiddelde loonstijging in cao's die FNV de afgelopen maanden heeft afgesproken bedraagt 4,1 procent. Dat heeft de vakbond donderdag gemeld in een tussentijdse evaluatie van het cao-seizoen, dat in december is gestart. Volgens FNV is die loonstijging onvoldoende en komt die niet in de buurt van de looneis van 7 procent.
"Dit laat zien dat werkgevers nog niet bereid zijn werknemers hun eerlijke deel te betalen", zegt Petra Bolster, interim arbeidsvoorwaardencoördinator bij FNV. Met de loonstijging is de inflatie van de afgelopen periode wel goedgemaakt, maar de bond wil meer. "Wij vinden het hoog tijd worden dat mensen na drie jaar afzien er nu op vooruitgaan en dat vergt meer dan 4,1 procent. Dat kan ook prima omdat in de meeste sectoren nog steeds genoeg geld wordt verdiend en de overheidsfinanciën er goed voorstaan", aldus Bolster.
FNV is wel blij met de eerste stappen die de bond heeft gezet om een vierdaagse werkweek in cao's vast te leggen. Daarover zijn afspraken gemaakt in vier cao's: die van ING, ziekenhuizen, Kalkzandsteen en het Rode Kruis. "Ervaringen in het buitenland laten ook zien dat juist door iets minder te werken, verzuim terugloopt, krapte afneemt en iedereen profiteert", zegt Bolster. "Tijd dat we hier in Nederland ook de juiste lessen uit gaan trekken." Het Rode Kruis meldt dat er nog enkel een onderhandelingsakkoord met de bonden ligt en dat de cao daarmee nog niet definitief is vastgesteld.
Arbeidsproductiviteit
Werkgeversorganisatie AWVN noemt FNV wat optimistisch over wat het bedrijfsleven aankan. Volgens een woordvoerder houdt de vakbond vast aan een loonwens, zonder te kijken naar de financiële situatie van een bedrijf. "Werknemers moeten een goed pakket krijgen, maar werkgevers zijn er niet alleen om hoge lonen te betalen", aldus de zegsman. Het moet volgens AWVN bijvoorbeeld ook gaan over arbeidsproductiviteit. Dat levert op termijn meer winst en daarmee loonruimte op.
De vakbond meldt verder tot dusver 157 cao's te hebben afgesloten die gelden voor 2,1 miljoen mensen. De gemiddelde looptijd daarvan is anderhalf jaar. FNV is naar eigen zeggen betrokken bij 709 van in totaal 818 cao's.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - De recente neerslag in het stroomgebied van de Rijn voorkomt een verdere verslechtering van de aan- en afvoer naar de haven van Rotterdam. Maar van een terugkeer naar een normalere situatie is nog geen sprake, laat een woordvoerder van Havenbedrijf Rotterdam weten. "De waterstanden blijven op belangrijke delen van de Rijn te laag voor normale belading van binnenvaartschepen. Daardoor blijven de beperkingen voor het vervoer van en naar de Rotterdamse haven naar verwachting ook de komende periode merkbaar."
3 minuten geledenWOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - De helft van alle banen die Volkswagen wil schrappen bij een nieuwe reorganisatie zal in Duitsland verloren gaan. Dat kondigde topman Oliver Blume van het Duitse autoconcern aan. Volgens de Volkswagen-baas zijn de ingrepen nodig, omdat de vaste kosten bij het bedrijf 30 procent hoger zijn dan bij concurrenten.
31 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag positief begonnen. Vooral de tech- en chipbedrijven toonden herstel na de koersverliezen een dag eerder. Beleggers wachten in spanning op de resultaten van AI-chipbedrijf Nvidia, die woensdag naar buiten komen. De kwartaalcijfers van het meest waardevolle bedrijf ter wereld zijn een belangrijke test voor de torenhoge verwachtingen rond kunstmatige intelligentie (AI).
32 minuten geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair haalt fel uit naar het kabinet-Jetten vanwege het "volledige falen" om iets te doen aan de "schadelijke" Nederlandse vliegtaks. De maatschappij zegt niet verder te willen groeien in Nederland zolang deze "nep-groene belasting" niet wordt afgeschaft.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Deutsche Bahn had in de eerste helft van dit jaar vaker te maken met annuleringen van langeafstandstreinen. Volgens cijfers van het Duitse transportministerie was bij bijna 8 procent van de langeafstandsritten sprake van een gehele of gedeeltelijke annulering. Dat was nog 5 procent in dezelfde periode een jaar eerder.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Claimorganisatie EUclaim is failliet verklaard door de rechtbank in Arnhem. Het bedrijf biedt hulp aan gedupeerde vliegtuigpassagiers en helpt hen geld terug te krijgen bij uitval van vluchten en vertragingen.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het stroomverbruik van Chinese datacenters zal naar verwachting tegen het einde van dit decennium verviervoudigen. Tegen die tijd zullen ze meer elektriciteit verbruiken dan Zuid-Korea momenteel in totaal doet, becijferde onderzoek- en adviesfirma Wood Mackenzie in een dinsdag verschenen rapport.
3 uur geleden