Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FNV: afgesproken cao-lonen stijgen met 4,1 procent, 'niet genoeg'

FNV: afgesproken cao-lonen stijgen met 4,1 procent, 'niet genoeg'

UTRECHT (ANP) - De gemiddelde loonstijging in cao's die FNV de afgelopen maanden heeft afgesproken bedraagt 4,1 procent. Dat heeft de vakbond donderdag gemeld in een tussentijdse evaluatie van het cao-seizoen, dat in december is gestart. Volgens FNV is die loonstijging onvoldoende en komt die niet in de buurt van de looneis van 7 procent.

"Dit laat zien dat werkgevers nog niet bereid zijn werknemers hun eerlijke deel te betalen", zegt Petra Bolster, interim arbeidsvoorwaardencoördinator bij FNV. Met de loonstijging is de inflatie van de afgelopen periode wel goedgemaakt, maar de bond wil meer. "Wij vinden het hoog tijd worden dat mensen na drie jaar afzien er nu op vooruitgaan en dat vergt meer dan 4,1 procent. Dat kan ook prima omdat in de meeste sectoren nog steeds genoeg geld wordt verdiend en de overheidsfinanciën er goed voorstaan", aldus Bolster.

FNV is wel blij met de eerste stappen die de bond heeft gezet om een vierdaagse werkweek in cao's vast te leggen. Daarover zijn afspraken gemaakt in vier cao's: die van ING, ziekenhuizen, Kalkzandsteen en het Rode Kruis. "Ervaringen in het buitenland laten ook zien dat juist door iets minder te werken, verzuim terugloopt, krapte afneemt en iedereen profiteert", zegt Bolster. "Tijd dat we hier in Nederland ook de juiste lessen uit gaan trekken." Het Rode Kruis meldt dat er nog enkel een onderhandelingsakkoord met de bonden ligt en dat de cao daarmee nog niet definitief is vastgesteld.

Arbeidsproductiviteit

Werkgeversorganisatie AWVN noemt FNV wat optimistisch over wat het bedrijfsleven aankan. Volgens een woordvoerder houdt de vakbond vast aan een loonwens, zonder te kijken naar de financiële situatie van een bedrijf. "Werknemers moeten een goed pakket krijgen, maar werkgevers zijn er niet alleen om hoge lonen te betalen", aldus de zegsman. Het moet volgens AWVN bijvoorbeeld ook gaan over arbeidsproductiviteit. Dat levert op termijn meer winst en daarmee loonruimte op.

De vakbond meldt verder tot dusver 157 cao's te hebben afgesloten die gelden voor 2,1 miljoen mensen. De gemiddelde looptijd daarvan is anderhalf jaar. FNV is naar eigen zeggen betrokken bij 709 van in totaal 818 cao's.

Meer uit Financieel

Stellantis wil duizenden Citroëns van de weg om defecte airbags

PARIJS (ANP/RTR) - Autoconcern Stellantis heeft opgeroepen om 82.000 Citroëns van de typen C3 en DS3 van de weg te halen in Frankrijk. De auto's hebben een defecte airbag van het merk Takata. De oproep volgt een week nadat een vrouw in Reims was overleden aan verwondingen die werden veroorzaakt door een van deze airbags. Zij zat in een Citroën C3 uit 2014.

30 minuten geleden
Britse en Turkse centrale banken houden rentetarieven onveranderd

LONDEN/ANKARA (ANP) - De Bank of England en de Turkse centrale bank hebben hun rentetarieven onveranderd gelaten. Beide besluiten waren conform de verwachting van economen. De Britse centrale bank hield de rente in het Verenigd Koninkrijk onveranderd op 4,25 procent. In mei werd de Britse rente nog voor de tweede keer dit jaar verlaagd, met een kwart procentpunt.

1 uur geleden
Stroomaansluiting voor 61 Zeeuwse bedrijven door ruimte op net

VLISSINGEN (ANP) - Tientallen Zeeuwse organisaties krijgen een nieuwe of zwaardere aansluiting op het volle stroomnet. TenneT en Stedin verwachten 61 Zeeuwse bedrijven op de wachtlijst ruimte te kunnen bieden. Volgens de netbeheerders gaat voor het eerst sinds de zomer van 2023 een groep klanten van de wachtlijst af. Het hoogspanningsnet in Zeeland bereikte toen zijn maximale capaciteit.

1 uur geleden
Advocaat-generaal vindt Europese miljardenboete Google terecht

LUXEMBURG (ANP) - Google heeft terecht een boete van ruim 4,1 miljard euro gekregen voor het wegdrukken van concurrenten op Androidtelefoons en andere apparaten. Zo luidt het advies van de advocaat-generaal aan het Hof van Justitie van de Europese Unie, de hoogste Europese rechter. Daarmee dreigt het Amerikaanse techbedrijf de miljardenboete, die stamt uit 2018, opnieuw zonder succes te hebben aangevochten.

2 uur geleden
Meer klussers bezoeken winkels Gamma en Karwei

LEUSDEN (ANP) - Meer klussers hebben vorig jaar de bouwmarkten van Gamma en Karwei bezocht. Dat meldt Intergamma, het moederbedrijf van de bouwmarktketens.

3 uur geleden
ACM waarschuwt voor telefonische verkoop thuisbatterijen

DEN HAAG (ANP) - Mensen die ongevraagd worden gebeld door verkopers van thuisbatterijen, kunnen beter direct ophangen of het gesprek opnemen. Dat advies heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) donderdag gedeeld. Volgens de toezichthouder zijn thuisbatterijen ingewikkelde producten die je niet middels een ongevraagd telefoontje moet aanschaffen.

3 uur geleden
Nederlanders vaker ziek door verveling op werk, meldt Arbo Unie

NIEUWEGEIN (ANP) - Werkenden in Nederland worden vaker ziek door een bore-out, waarbij iemand stress ervaart op het werk vanwege verveling, te saai of te makkelijk werk. De Arbo Unie meldt na een analyse van eigen data dat het aantal verzuimdagen door een bore-out in vier jaar ruim vervijfvoudigd is.

4 uur geleden