FMO verstrekt eerste 'groene lening' aan bank Azerbeidzjan
BAKOE (ANP) - De Nederlandse ontwikkelingsbank FMO ondertekent tijdens de komende klimaattop in Bakoe een 'groene lening' van 40 miljoen dollar aan Bank Respublika. Dit is volgens FMO de eerste groene lening van deze omvang aan een Azerbeidzjaanse bank. Directeur Michael Jongeneel vindt deze lokale financiering "zeer belangrijk" in de klimaattransitie.
Het is volgens Jongeneel "cruciaal omdat lokale banken een sterk netwerk hebben en de juiste kennis om lokale investeringen te doen". Bovendien kan het helpen om het onderwerp klimaatfinanciering tijdens de klimaattop verder te stimuleren, vindt hij. "Private investeringen zijn nodig om het gat te dichten, enkel publiek geld gaat dat niet doen", zegt hij.
COP29 vindt plaats in Bakoe, de hoofdstad van Azerbeidzjan, waar klimaatfinanciering dit jaar een belangrijk thema is. De lening aan een Azerbeidzjaanse bank is dus geen toeval. "We willen laten zien dat klimaatfinanciering op deze manier een stuk effectiever kan", zegt Jongeneel. De bank kan met de lening duurzame projecten van lokale ondernemers financieren. Dat zijn dan bijvoorbeeld zonnepanelen, waterbesparende technieken en schonere bedrijfswagens.
Kritieken
Dit type leningen kan gefinancierd worden vanuit het SDG Loan Fund, dat FMO samen met Allianz beheert. Dit fonds kondigde FMO vorig jaar aan voorafgaand aan de klimaattop in Dubai.
Maatschappelijke organisaties hebben ook met regelmaat kritiek op private investeringen. Dat is omdat het geld volgens hen niet altijd naar de juiste projecten gaat om daadwerkelijk de klimaattransitie aan te wakkeren. Bovendien leidt het soms tot schulden met een hoge rente. Jongeneel zegt dat hij geen uitspraken kan doen over de hoogte van de rentepercentages. Wel zegt hij dat er afspraken zijn met de bank om te voorkomen dat klanten te hoge schulden aangaan.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
57 minuten geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
59 minuten geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
3 uur geledenBEIJING (ANP/DPA) - China wil dat Nederland meer stappen zet om het onderlinge conflict over chipbedrijf Nexperia op te lossen. Volgens de Chinese overheid hebben de Nederlanders nog geen zichtbare stappen ondernomen om schending van de rechten en belangen van Chinese bedrijven te stoppen en daarmee de stabiliteit van wereldwijde toeleveringsketens te herstellen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag wisselend gesloten na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar zwakke cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet bezorgd over de vorming van bubbels door de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie. Op de financiƫle markten zijn er juist wel zorgen dat de waarderingen van techbedrijven te sterk zijn gestegen en bestaan twijfels of de grote AI-investeringen uiteindelijk rendabel zullen zijn.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Honderden vluchten zijn vrijdag geannuleerd in de Verenigde Staten als gevolg van de shutdown van de Amerikaanse overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Vrijdag kwam 4 procent van de binnenlandse vluchten in de VS te vervallen. Dat raakte ongeveer zevenhonderd vluchten van de vier grootste maatschappijen American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines.
18 uur geleden