FMO verstrekt eerste 'groene lening' aan bank Azerbeidzjan
BAKOE (ANP) - De Nederlandse ontwikkelingsbank FMO ondertekent tijdens de komende klimaattop in Bakoe een 'groene lening' van 40 miljoen dollar aan Bank Respublika. Dit is volgens FMO de eerste groene lening van deze omvang aan een Azerbeidzjaanse bank. Directeur Michael Jongeneel vindt deze lokale financiering "zeer belangrijk" in de klimaattransitie.
Het is volgens Jongeneel "cruciaal omdat lokale banken een sterk netwerk hebben en de juiste kennis om lokale investeringen te doen". Bovendien kan het helpen om het onderwerp klimaatfinanciering tijdens de klimaattop verder te stimuleren, vindt hij. "Private investeringen zijn nodig om het gat te dichten, enkel publiek geld gaat dat niet doen", zegt hij.
COP29 vindt plaats in Bakoe, de hoofdstad van Azerbeidzjan, waar klimaatfinanciering dit jaar een belangrijk thema is. De lening aan een Azerbeidzjaanse bank is dus geen toeval. "We willen laten zien dat klimaatfinanciering op deze manier een stuk effectiever kan", zegt Jongeneel. De bank kan met de lening duurzame projecten van lokale ondernemers financieren. Dat zijn dan bijvoorbeeld zonnepanelen, waterbesparende technieken en schonere bedrijfswagens.
Kritieken
Dit type leningen kan gefinancierd worden vanuit het SDG Loan Fund, dat FMO samen met Allianz beheert. Dit fonds kondigde FMO vorig jaar aan voorafgaand aan de klimaattop in Dubai.
Maatschappelijke organisaties hebben ook met regelmaat kritiek op private investeringen. Dat is omdat het geld volgens hen niet altijd naar de juiste projecten gaat om daadwerkelijk de klimaattransitie aan te wakkeren. Bovendien leidt het soms tot schulden met een hoge rente. Jongeneel zegt dat hij geen uitspraken kan doen over de hoogte van de rentepercentages. Wel zegt hij dat er afspraken zijn met de bank om te voorkomen dat klanten te hoge schulden aangaan.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde export van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) heeft dit jaar de sterkste stijging in drie jaar tijd laten zien. Dat meldt grondstoffenmarktonderzoeker Kpler. Die stijging kwam vooral doordat meer lng uit Canada en de Verenigde Staten werd geleverd via exportterminals.
34 minuten geledenSINGAPORE (ANP) - Meta koopt het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus, dat een digitale hulp aanbiedt die zelfstandig taken uitvoert. Met de overname haalt het Amerikaanse moederbedrijf van Facebook en Instagram een bedrijf binnen dat met abonnementen geld verdient aan kunstmatige intelligentie.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bakkers rekenen op een iets betere oliebollenverkoop rond de jaarwisseling door het verwachte koude en droge weer. Volgens Bakker Van Maanen, met tientallen vestigingen in Nederland, kunnen gunstige weersomstandigheden zorgen voor wel 15 tot 20 procent meer verkopen. De wat kleinere keten Meesterbakker Voskamp denkt dat het weer vooral de kwaliteit van de oliebol ten goede komt, omdat die bij droog weer knapperiger blijft dan bij regenachtige omstandigheden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in november licht gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 0,3 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In oktober waren de prijzen gelijk aan die van een jaar eerder.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager gesloten. Beleggers deden het rustig aan tijdens het begin van de laatste week van 2025. Onder andere techaandelen eindigden in de min.
10 uur geledenSÃO PAULO (ANP/RTR) - Een aantal grote sojahandelaren wil een overeenkomst uit 2006 verbreken die ontbossing van het Amazone-regenwoud tegengaat. Dit melden twee ingewijden aan persbureau Reuters. De beslissing heeft volgens hen te maken met Braziliaanse belastingvoordelen die in januari worden ingetrokken.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft de eerste handelsdag na de kerstonderbreking met winst afgesloten. Uitzendconcern Randstad was met een plus van 4 procent de overtuigende koploper in de hoofdgraadmeter, die 0,5 procent hoger sloot op 946,16 punten.
13 uur geleden