FMO verstrekt eerste 'groene lening' aan bank Azerbeidzjan
BAKOE (ANP) - De Nederlandse ontwikkelingsbank FMO ondertekent tijdens de komende klimaattop in Bakoe een 'groene lening' van 40 miljoen dollar aan Bank Respublika. Dit is volgens FMO de eerste groene lening van deze omvang aan een Azerbeidzjaanse bank. Directeur Michael Jongeneel vindt deze lokale financiering "zeer belangrijk" in de klimaattransitie.
Het is volgens Jongeneel "cruciaal omdat lokale banken een sterk netwerk hebben en de juiste kennis om lokale investeringen te doen". Bovendien kan het helpen om het onderwerp klimaatfinanciering tijdens de klimaattop verder te stimuleren, vindt hij. "Private investeringen zijn nodig om het gat te dichten, enkel publiek geld gaat dat niet doen", zegt hij.
COP29 vindt plaats in Bakoe, de hoofdstad van Azerbeidzjan, waar klimaatfinanciering dit jaar een belangrijk thema is. De lening aan een Azerbeidzjaanse bank is dus geen toeval. "We willen laten zien dat klimaatfinanciering op deze manier een stuk effectiever kan", zegt Jongeneel. De bank kan met de lening duurzame projecten van lokale ondernemers financieren. Dat zijn dan bijvoorbeeld zonnepanelen, waterbesparende technieken en schonere bedrijfswagens.
Kritieken
Dit type leningen kan gefinancierd worden vanuit het SDG Loan Fund, dat FMO samen met Allianz beheert. Dit fonds kondigde FMO vorig jaar aan voorafgaand aan de klimaattop in Dubai.
Maatschappelijke organisaties hebben ook met regelmaat kritiek op private investeringen. Dat is omdat het geld volgens hen niet altijd naar de juiste projecten gaat om daadwerkelijk de klimaattransitie aan te wakkeren. Bovendien leidt het soms tot schulden met een hoge rente. Jongeneel zegt dat hij geen uitspraken kan doen over de hoogte van de rentepercentages. Wel zegt hij dat er afspraken zijn met de bank om te voorkomen dat klanten te hoge schulden aangaan.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - Op de internationale luchthaven in Berlijn kunnen vrijdagochtend nog steeds geen vliegtuigen landen of opstijgen vanwege ijzel. Donderdagavond werd het vliegverkeer op de luchthaven in de Duitse hoofdstad al volledig stilgelegd en leidde het winterse weer tot veel annuleringen.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De handel tussen Nederland en Duitsland is afgelopen jaar opnieuw gegroeid. Volgens de Duits-Nederlandse Handelskamer, die cijfers van statistiekbureau Destatis analyseerde, blijven onder meer de bedden van het Nederlandse merk Auping en kleding van het Duitse Zalando populair aan de andere kant van de grens. Energie en chemische producten werden juist minder verhandeld, wat past bij de krimpende Duitse industrie en transformatie richting een hoogwaardigere economie.
26 minuten geledenHOOFDDORP (ANP/AFP) - Stellantis, het moederbedrijf van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, heeft gewaarschuwd voor een last van 22 miljard euro, vooral vanwege een "aanzienlijke overschatting" van de overstap naar elektrische voertuigen. Het autoconcern schrijft dat bedrag daarom af, meldt Stellantis vrijdag.
47 minuten geledenDELFT (ANP) - Aardewerkproducent Royal Delft, de maker van het Delfts blauw, neemt kaasgereedschapproducent Boska over. Met de overname is 10,5 miljoen euro gemoeid, melden de twee Nederlandse bedrijven in een verklaring.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag licht lager geopend. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende uitverkoop onder de Amerikaanse techaandelen op Wall Street. In Amsterdam gingen de dataleveranciers Wolters Kluwer en RELX weer omlaag met minnen tot 4 procent. Wereldwijd staan de data- en softwarebedrijven deze week flink onder druk door de vrees dat de AI-assistent van techbedrijf Anthropic voor juristen hard gaat concurreren met diensten van deze bedrijven.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Tijdelijk Noodfonds Energie wil snel met de nieuwe coalitie spreken over een vlotte heropening vanwege de kou. "We maken een koudere winter mee dan de afgelopen jaren. De energievraag is hoog en veel gezinnen moeten noodgedwongen de keuze maken tussen stoken of koken", zegt het Noodfonds vrijdag.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland moet zich bij het verhogen van de defensie-uitgaven niet richten op tanks, maar op zaken waarin Nederland uitblinkt. Dat betogen economen van De Nederlandsche Bank (DNB) vrijdag na nieuw onderzoek.
1 uur geleden