Flinke koerssprong Nvidia helpt beurswaarde ASML verder omhoog
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinemaker ASML was donderdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen aan de Amsterdamse beurs. Het aandeel profiteerde van de enorme koerssprong van chipconcern Nvidia op Wall Street. Ook branchegenoten ASMI en Besi gingen met flinke winsten de handel uit.
Op de Amerikaanse beurzen is Nvidia donderdag zo'n 250 miljard dollar meer waard geworden. Beleggers reageerden daar enthousiast op de resultaten van de belangrijkste speler ter wereld op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI). Volgens topman Jensen Huang profiteert Nvidia volop van de grote vraag naar snellere computers en AI-toepassingen.
De sterke cijfers stuwen de hoop bij beleggers dat andere chipbedrijven, dus ook in Nederland, eveneens baat hebben bij deze ontwikkeling. ASML werd daarom ruim 5 procent hoger gezet. ASMI kreeg er een kleine 3 procent aan beurswaarde bij, Besi won bijna 5 procent.
Die laatste chiptoeleverancier is zelf ook met nieuwe cijfers naar buiten gekomen. Besi zag de omzet in het vierde kwartaal met 29 procent stijgen vergeleken met een kwartaal eerder en wist daarmee zijn eigen verwachtingen te overtreffen. De orderinstroom nam daarnaast met bijna 31 procent toe.
De koerswinst van Besi is wel behoorlijk teruggezakt vergeleken met eerder op de dag. Het aandeel werd na een vertraagde opening nog ruim 16 procent meer waard. Sommige analisten wezen erop dat de cijfers van Besi ook minder positieve punten bevatten. Voor het huidige kwartaal rekent het bedrijf bijvoorbeeld op een daling van de omzet vergeleken met de voorgaande periode.
Ook de belangrijkste beursgraadmeters gingen vooruit. De AEX-index sloot 1,3 procent hoger op 857,51 punten. De MidKap, met daarin de middelgrote fondsen aan het Damrak, steeg 1,9 procent naar 902,88 punten. Dat was mede dankzij goed ontvangen resultaten van industrieel toeleverancier Aalberts, advies- en ingenieursbureau Arcadis, metalenspecialist AMG en de bank Van Lanschot Kempen. Die fondsen wonnen tot ruim 7 procent.
In Londen, Parijs en Frankfurt gingen de beurzen tot 1,5 procent omhoog. De euro was 1,0881 dollar waard, tegen 1,0814 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,2 procent meer op 78,81 dollar. Brentolie werd 0,9 procent duurder op 83,80 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SAN JOSE (ANP/BLOOMBERG) - De topman van Adobe stapt op bij het softwareconcern. Topman Shantanu Narayen is achttien jaar de bestuursvoorzitter van Adobe en blijft aan totdat een opvolger is gevonden, meldt het bedrijf bij het bekendmaken van zijn kwartaalresultaten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke minnen gesloten. Beleggers reageerden op ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de verder stijgende olieprijzen. Het sluiten van de Straat van Hormuz en de Iraanse aanvallen op schepen hebben geleid tot zorgen over verstoringen in de aanvoer.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse marine zal olietankers door de Straat van Hormuz begeleiden. Dit heeft de Amerikaanse minister van Financiƫn Scott Bessent donderdag gezegd tijdens een interview met Sky News. "Ik geloof dat zodra het militair mogelijk is, de Amerikaanse marine, mogelijk samen met een internationale coalitie, schepen zal begeleiden."
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een scheepvaartwet opschorten om de stijgende olie- en benzineprijzen te dempen. Dat melden ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Door de Iranoorlog en de vrijwel afgesloten Straat van Hormuz zijn de prijzen flink gestegen en de Amerikaanse president Donald Trump overweegt verschillende opties om de stijgingen tegen te gaan.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.
9 uur geleden