Flinke koerssprong Nvidia helpt beurswaarde ASML verder omhoog
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinemaker ASML was donderdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen aan de Amsterdamse beurs. Het aandeel profiteerde van de enorme koerssprong van chipconcern Nvidia op Wall Street. Ook branchegenoten ASMI en Besi gingen met flinke winsten de handel uit.
Op de Amerikaanse beurzen is Nvidia donderdag zo'n 250 miljard dollar meer waard geworden. Beleggers reageerden daar enthousiast op de resultaten van de belangrijkste speler ter wereld op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI). Volgens topman Jensen Huang profiteert Nvidia volop van de grote vraag naar snellere computers en AI-toepassingen.
De sterke cijfers stuwen de hoop bij beleggers dat andere chipbedrijven, dus ook in Nederland, eveneens baat hebben bij deze ontwikkeling. ASML werd daarom ruim 5 procent hoger gezet. ASMI kreeg er een kleine 3 procent aan beurswaarde bij, Besi won bijna 5 procent.
Die laatste chiptoeleverancier is zelf ook met nieuwe cijfers naar buiten gekomen. Besi zag de omzet in het vierde kwartaal met 29 procent stijgen vergeleken met een kwartaal eerder en wist daarmee zijn eigen verwachtingen te overtreffen. De orderinstroom nam daarnaast met bijna 31 procent toe.
De koerswinst van Besi is wel behoorlijk teruggezakt vergeleken met eerder op de dag. Het aandeel werd na een vertraagde opening nog ruim 16 procent meer waard. Sommige analisten wezen erop dat de cijfers van Besi ook minder positieve punten bevatten. Voor het huidige kwartaal rekent het bedrijf bijvoorbeeld op een daling van de omzet vergeleken met de voorgaande periode.
Ook de belangrijkste beursgraadmeters gingen vooruit. De AEX-index sloot 1,3 procent hoger op 857,51 punten. De MidKap, met daarin de middelgrote fondsen aan het Damrak, steeg 1,9 procent naar 902,88 punten. Dat was mede dankzij goed ontvangen resultaten van industrieel toeleverancier Aalberts, advies- en ingenieursbureau Arcadis, metalenspecialist AMG en de bank Van Lanschot Kempen. Die fondsen wonnen tot ruim 7 procent.
In Londen, Parijs en Frankfurt gingen de beurzen tot 1,5 procent omhoog. De euro was 1,0881 dollar waard, tegen 1,0814 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,2 procent meer op 78,81 dollar. Brentolie werd 0,9 procent duurder op 83,80 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
34 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - Wingtech heeft in China een rechtszaak aangespannen tegen de Nederlandse chipfabrikant Nexperia en een aantal bestuurders. Nexperia is een dochterbedrijf van Wingtech, maar de ondernemingen zijn sinds vorig jaar verwikkeld in een felle ruzie over de controle over de chipmaker. Wingtech houdt de Nijmeegse chipmaker verantwoordelijk voor 8 miljard yuan schade, ongeveer 1 miljard euro.
44 minuten geledenBOXTEL (ANP) - De failliete onlinewoonwinkel fonQ is weer actief onder de vleugels van de onlinegroep Etrias. Het platform, met een variƫteit aan onlinespeciaalzaken onder zich, heeft zowel de handelsnaam als de webshop overgenomen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven zijn positief over het doel van het wetsvoorstel dat voor meer loontransparantie moet zorgen, maar waken tegelijkertijd voor de administratieve lasten daarvan. Dat blijkt uit een rondgang van het ANP.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de wereldhandel is vooralsnog beperkt gebleven, meldt het Centraal Planbureau (CPB). Volgens het instituut is de wereldhandel in maart, de eerste maand van de oorlog, met 2,1 procent afgenomen ten opzichte van de maand daarvoor.
3 uur geledenNICOSIA (ANP) - De energiecrisis drijft de inflatie op en zet de economie onder druk, maar de inflatieverwachtingen op de lange termijn blijven "grotendeels stabiel", zei president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde vrijdag in Nicosia.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De ingrepen van het kabinet rond sociale zekerheid zijn niet nodig om bijvoorbeeld de AOW betaalbaar te houden. Dat stelt FNV na een analyse op basis van cijfers van onder andere het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
4 uur geleden