Flinke koerssprong Nvidia helpt beurswaarde ASML verder omhoog
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinemaker ASML was donderdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen aan de Amsterdamse beurs. Het aandeel profiteerde van de enorme koerssprong van chipconcern Nvidia op Wall Street. Ook branchegenoten ASMI en Besi gingen met flinke winsten de handel uit.
Op de Amerikaanse beurzen is Nvidia donderdag zo'n 250 miljard dollar meer waard geworden. Beleggers reageerden daar enthousiast op de resultaten van de belangrijkste speler ter wereld op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI). Volgens topman Jensen Huang profiteert Nvidia volop van de grote vraag naar snellere computers en AI-toepassingen.
De sterke cijfers stuwen de hoop bij beleggers dat andere chipbedrijven, dus ook in Nederland, eveneens baat hebben bij deze ontwikkeling. ASML werd daarom ruim 5 procent hoger gezet. ASMI kreeg er een kleine 3 procent aan beurswaarde bij, Besi won bijna 5 procent.
Die laatste chiptoeleverancier is zelf ook met nieuwe cijfers naar buiten gekomen. Besi zag de omzet in het vierde kwartaal met 29 procent stijgen vergeleken met een kwartaal eerder en wist daarmee zijn eigen verwachtingen te overtreffen. De orderinstroom nam daarnaast met bijna 31 procent toe.
De koerswinst van Besi is wel behoorlijk teruggezakt vergeleken met eerder op de dag. Het aandeel werd na een vertraagde opening nog ruim 16 procent meer waard. Sommige analisten wezen erop dat de cijfers van Besi ook minder positieve punten bevatten. Voor het huidige kwartaal rekent het bedrijf bijvoorbeeld op een daling van de omzet vergeleken met de voorgaande periode.
Ook de belangrijkste beursgraadmeters gingen vooruit. De AEX-index sloot 1,3 procent hoger op 857,51 punten. De MidKap, met daarin de middelgrote fondsen aan het Damrak, steeg 1,9 procent naar 902,88 punten. Dat was mede dankzij goed ontvangen resultaten van industrieel toeleverancier Aalberts, advies- en ingenieursbureau Arcadis, metalenspecialist AMG en de bank Van Lanschot Kempen. Die fondsen wonnen tot ruim 7 procent.
In Londen, Parijs en Frankfurt gingen de beurzen tot 1,5 procent omhoog. De euro was 1,0881 dollar waard, tegen 1,0814 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,2 procent meer op 78,81 dollar. Brentolie werd 0,9 procent duurder op 83,80 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Lidstaten van de Europese Unie moeten zich voorbereiden op een "langdurige verstoring" van de energiemarkten door de Iranoorlog. Met die waarschuwing komt de Europese Commissie, die nationale regeringen aanspoort om voorzorgsmaatregelen te nemen.
42 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in maart gestegen naar 2,5 procent als gevolg van de hogere energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. De inflatie viel daarmee hoger uit dan in februari. In die maand liep de inflatie al op tot 1,9 procent, van 1,7 procent in januari.
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ING verwacht dat de inflatie in Nederland in de komende tijd verder oploopt, na de relatief milde stijging van de consumentenprijzen in maart. Volgens ING-econoom Marcel Klok verhult de lichte stijging waarschijnlijk "wat ons nog te wachten staat", aangezien de hogere energieprijzen nog niet volledig zijn doorgevoerd.
47 minuten geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM verkoopt naar verwachting zijn dochterbedrijf voor cateringdiensten aan gategroup. De twee bedrijven hebben daarover een akkoord bereikt. KLM is al langer bezig met kostenbesparingen en de verkoop van KLM Catering Services maakt daar deel van uit.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Pensioenfondsen hebben vorig jaar meer belegd in Europa en minder in de Verenigde Staten. Dat meldt De Nederlandsche Bank (DNB).
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht lager geopend. De beurshandel bleef in het teken staan van de ontwikkelingen rond de Amerikaans-Israëlische oorlog met Iran, die al vijf weken duurt. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal wil president Donald Trump de oorlog graag beëindigen, ook zonder dat de Straat van Hormuz door Iran is heropend. Iran heeft die zeestraat bijna volledig afgesloten, waardoor een deel van de wereldwijde oliehandel stil is komen te liggen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido-klanten hebben in het laatste kwartaal van vorig jaar meer mobiele data verbruikt dan die van concurrenten KPN en VodafoneZiggo samen. Dit komt door een relatief nieuw product van Odido, waardoor het verbruik voor rekening komt van de categorie mobiele data in plaats van vast internet. Odido en KPN zijn qua aantal klanten gezamenlijk marktleider op de mobiele markt, VodafoneZiggo is iets kleiner. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) op basis van de Telecommonitor.
2 uur geleden