Flinke koerssprong Nvidia helpt beurswaarde ASML verder omhoog
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinemaker ASML was donderdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen aan de Amsterdamse beurs. Het aandeel profiteerde van de enorme koerssprong van chipconcern Nvidia op Wall Street. Ook branchegenoten ASMI en Besi gingen met flinke winsten de handel uit.
Op de Amerikaanse beurzen is Nvidia donderdag zo'n 250 miljard dollar meer waard geworden. Beleggers reageerden daar enthousiast op de resultaten van de belangrijkste speler ter wereld op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI). Volgens topman Jensen Huang profiteert Nvidia volop van de grote vraag naar snellere computers en AI-toepassingen.
De sterke cijfers stuwen de hoop bij beleggers dat andere chipbedrijven, dus ook in Nederland, eveneens baat hebben bij deze ontwikkeling. ASML werd daarom ruim 5 procent hoger gezet. ASMI kreeg er een kleine 3 procent aan beurswaarde bij, Besi won bijna 5 procent.
Die laatste chiptoeleverancier is zelf ook met nieuwe cijfers naar buiten gekomen. Besi zag de omzet in het vierde kwartaal met 29 procent stijgen vergeleken met een kwartaal eerder en wist daarmee zijn eigen verwachtingen te overtreffen. De orderinstroom nam daarnaast met bijna 31 procent toe.
De koerswinst van Besi is wel behoorlijk teruggezakt vergeleken met eerder op de dag. Het aandeel werd na een vertraagde opening nog ruim 16 procent meer waard. Sommige analisten wezen erop dat de cijfers van Besi ook minder positieve punten bevatten. Voor het huidige kwartaal rekent het bedrijf bijvoorbeeld op een daling van de omzet vergeleken met de voorgaande periode.
Ook de belangrijkste beursgraadmeters gingen vooruit. De AEX-index sloot 1,3 procent hoger op 857,51 punten. De MidKap, met daarin de middelgrote fondsen aan het Damrak, steeg 1,9 procent naar 902,88 punten. Dat was mede dankzij goed ontvangen resultaten van industrieel toeleverancier Aalberts, advies- en ingenieursbureau Arcadis, metalenspecialist AMG en de bank Van Lanschot Kempen. Die fondsen wonnen tot ruim 7 procent.
In Londen, Parijs en Frankfurt gingen de beurzen tot 1,5 procent omhoog. De euro was 1,0881 dollar waard, tegen 1,0814 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,2 procent meer op 78,81 dollar. Brentolie werd 0,9 procent duurder op 83,80 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Meta, het moederbedrijf van onder meer Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan 8000 werknemers te ontslaan. Dat meldt het hoofd van de HR-afdeling in een memo aan werknemers, ingezien door Bloomberg.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen koopt een Duitse specialist in technologie achter promotie- en klantbeloningsprogramma's voor 750 miljoen euro. Het bedrijf, Talon.One, vormt volgens het Amsterdamse fintechbedrijf een goede aanvulling op de eigen betaalsystemen.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is in de Verenigde Staten een rechtszaak begonnen tegen de regering-Trump vanwege te veel betaalde importheffingen. Dat bevestigt een woordvoerder van de bierbrouwer na eerdere berichtgeving in het NRC.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Zorgen over een lange patstelling in de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran kregen de overhand. Beleggers verwerkten ook kwartaalberichten van onder andere Besi en Heineken.
2 uur geledenEKE (ANP/BELGA) - Medewerkers van Aldi hebben in België het werk neergelegd omdat de supermarktketen overweegt op zondagen open te gaan. Vakbond BBTK zegt dat het personeel daar niet blij mee is. In minstens tien supermarkten in Vlaanderen heeft het personeel het werk donderdag neergelegd en zijn de winkels gesloten, stelt een vertegenwoordiger van de vakbond.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Nederlanders aten een recordaantal aardbeien in 2025. Dat meldt belangenvereniging GroentenFruit Huis. In totaal aten Nederlanders bijna zes reguliere bakjes per persoon.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Aandeelhouders van Warner Bros. Discovery hebben ingestemd met de overname van het entertainment- en mediaconcern door concurrent Paramount Skydance. Door die deal van 110 miljard dollar (94 miljard euro) ontstaat een fusiebedrijf dat duizenden bekende films en series in huis heeft, naast veel Amerikaanse televisiezenders.
3 uur geleden