Fintechbedrijf Adyen onderaan in licht lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - Fintechbedrijf Adyen was dinsdag de grootste daler in de Amsterdamse AEX-index, die een klein verlies liet zien na de sterke opmars een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig en keken vooral uit naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) later in de week. Een onverwachte daling van de Duitse fabrieksorders zorgde voor koersdruk.
De ECB, die donderdag eenmalig de rentevergadering houdt in Amsterdam, zal waarschijnlijk de rente nog ongemoeid laten. In juli zal de centrale bank naar verwachting wel gaan beginnen met het verhogen van de rente om de hard oplopende inflatie aan te pakken. In Australië werd de rente dinsdag voor de tweede keer op rij verhoogd om de hoge inflatie te bestrijden. De Australische centrale bank schroefde de rente met 0,50 procentpunt op. Dat is de grootste renteverhoging sinds 2000. De rentestap viel ook groter uit dan economen hadden voorzien.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent in de min op 707,78 punten. De MidKap daalde 0,3 procent tot 1021,52 punten. De beurs in Parijs verloor 0,5 procent. De DAX in Frankfurt zakte 0,6 procent. De fabrieksorders daalden in april met 2,7 procent ten opzichte van maart, terwijl economen hadden gerekend op een lichte stijging. Duitse fabrieken hadden daarbij opnieuw last van de verstoringen in de toeleveringsketen door de inmiddels opgeheven lockdowns in China en de oorlog in Oekraïne.
Prosus
De Londense FTSE-index bleef vrijwel vlak. Beleggers verwerkten het nieuws dat een meerderheid van de Conservatieve fractie in het Lagerhuis nog steeds vertrouwen heeft in premier Boris Johnson en een motie van wantrouwen tegen hem heeft weggestemd.
Naast Adyen (min 2,1 procent) stonden chipbedrijf Besi en techinvesteerder Prosus in de staartgroep van de AEX, met minnen tot 1,3 procent. Just Eat Takeaway zakte 1 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl won een dag eerder nog bijna 12 procent na een krantenbericht over mogelijke interesse voor een overname van de Amerikaanse dochter Grubhub.
DSM
DSM verloor 0,6 procent. Het speciaalchemiebedrijf koopt het Braziliaanse Prodap, een technisch specialist op het gebied van diervoeding. Een overnamesom werd niet bekendgemaakt. Bij het bedrijf werken 330 mensen. ING en telecomconcern KPN voerden de schaarse stijgers aan met winsten tot 0,3 procent.
De euro was 1,0690 dollar waard, tegen 1,0688 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,8 procent tot 119,48 dollar. Brentolie kostte ook 0,8 procent meer, op 120,45 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
8 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
10 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
11 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
15 uur geleden