X krijgt boete 120 miljoen van EU, onder meer om blauwe vinkjes
BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie heeft socialemediaplatform X een boete opgelegd van 120 miljoen euro voor het overtreden van Europese digitale regels, onder meer vanwege misleiding over blauwe vinkjes.
Met de blauwe vinkjes kon eerder worden geverifieerd dat er daadwerkelijk een persoon achter een X-account zit. Sinds de overname door Elon Musk kunnen de blauwe vinkjes echter worden gekocht. Ze zijn daarmee misleidend, concludeert Brussel.
Verder is X volgens de Commissie in overtreding omdat het niet transparant genoeg is in zijn advertentiedatabank, die niet goed doorzoekbaar en betrouwbaar is. Daarmee is het niet makkelijk zoeken naar bijvoorbeeld neppe politieke advertenties die rondgaan op het platform, aldus een hoge EU-functionaris. Ook krijgt X de boete omdat onderzoekers niet genoeg toegang krijgen tot gegevens van het bedrijf die openbaar zouden moeten zijn.
Apple en Google
Er lopen nog meer onderzoeken of X eventueel ook in andere aspecten in overtreding is met de Digital Services Act (DSA), die techbedrijven dwingt meer te doen aan toezicht op onlineplatformen. X kan nog in beroep tegen de boete.
Eerder kregen Apple en Google al boetes opgelegd van Brussel. Het levert woede op bij de techbedrijven, alsook bij de Amerikaanse president Donald Trump. De Amerikaanse regering zegt bepaalde handelstarieven voor staal pas te willen opheffen als de EU haar techregels versoepelt.
Transparantie
Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft al meerdere keren gezegd dat niet te zullen doen. "Wij gaan over onze eigen regels."
De boete heeft niets te maken met de inhoud van de berichten op X of censuur, laat Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologie) weten. "Deze beslissing gaat over transparantie van X", zei ze. "Als je je aan onze regels houdt, krijg je geen boete, zo simpel is het."
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Brussel ziet af van een mogelijke boete voor socialmediabedrijf TikTok omdat het Chinese bedrijf toezeggingen heeft gedaan voor het transparanter maken van zijn database van advertenties. Dat meldt de Europese Commissie vrijdag.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens die zijn aangesloten op het warmtenet met een laag verbruik gaan mogelijk volgend jaar meer betalen voor de levering van warmte. Dat volgt uit de maximale warmtetarieven die de Autoriteit Consument & Markt (ACM) vrijdag bekendmaakte voor energieleveranciers.
26 minuten geledenROME (ANP/RTR) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in november voor de derde maand op rij gedaald. Alle belangrijke basisvoedingsmiddelen, met uitzondering van granen, lieten vorige maand een daling zien, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). De daling kwam voornamelijk door ruime voorraden.
34 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het derde kwartaal van dit jaar iets sterker gegroeid dan eerder gemeld. Volgens een nieuwe raming van het Europese statistiekbureau Eurostat bedroeg de groei 0,3 procent in vergelijking met een kwartaal eerder. Bij een eerdere schatting werd nog een groei van 0,2 procent op kwartaalbasis gemeld.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vrijdagochtend last van de mist die over delen van het land hangt, waardoor er geen vliegtuigen kunnen landen op de luchthaven. Dat leidt tot vertragingen en vluchten die moeten uitwijken naar Keulen en Maastricht, is te zien op de website. Er is wel startend vliegverkeer.
2 uur geledenMUMBAI (ANP/RTR) - De grootste luchtvaartmaatschappij van India, IndiGo, heeft spijt betuigd voor wijdverbreide verstoringen in zijn vliegschema voor het Aziatische land. Het door oud-KLM-topman Pieter Elbers geleide bedrijf schrapte de afgelopen dagen honderden vluchten. Dat gebeurde omdat nieuwe regels rond rust- en werktijden voor piloten voor roosterproblemen zorgden.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips toonde vrijdag wat herstel op de Amsterdamse beurs. Het zorgtechnologieconcern ging donderdag flink omlaag na een analistenrapport van Citi. De Amerikaanse zakenbank waarschuwde dat Philips volgend jaar meer tegenwind zou kunnen verwachten van handelstarieven en zwakkere marktomstandigheden in China en dat dit de omzetgroei kan drukken.
3 uur geleden