Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finland koopt 64 Joint Strike Fighter-gevechtsvliegtuigen

Finland koopt 64 Joint Strike Fighter-gevechtsvliegtuigen

HELSINKI (ANP/AFP) - Finland heeft een bestelling geplaatst voor 64 Joint Strike Fighter-gevechtsvliegtuigen (F-35) bij de Amerikaanse producent van de straaljager Lockheed Martin. Met de deal is een bedrag van 8,4 miljard euro gemoeid, zo maakte de Finse regering bekend. Ook Nederland heeft de toestellen besteld als opvolger van de F-16's.

Volgens Helsinki voldeed de F-35 aan de eisen op het gebied van paraatheid, industriële samenwerking en kosten, vertelde minister van Defensie Antti Kaikkonen op een persconferentie. De Finnen verkozen de JSF boven toestellen van het Amerikaanse Boeing, het Franse Dassault, het Zweedse Saab en het Eurofighter-consortium van het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Italië en Spanje.

De aanbestedingsprocedure duurde zes jaar. In die periode zijn de vliegtuigen onder andere getest op hun vermogen om in Arctische omstandigheden te opereren. De vliegtuigen zullen de huidige vloot van de Finse defensiemacht, bestaande uit F/A-18 Hornets tegen 2030 vervangen. De totale kosten van de aankoop en de verbeteringen van de infrastructuur komen uit op ongeveer 10 miljard euro.

10 miljard euro

Het Finse parlement heeft vorig jaar maximaal 10 miljard euro uitgetrokken voor de aankoop. Daarmee is het Finlands grootste wapendeal ooit. De regering heeft ook nog eens 10 miljard euro begroot voor de onderhouds- en upgradekosten van de gevechtsvliegtuigen. De toestellen zullen naar verwachting tot circa 2060 in dienst blijven.

Volgens sommige critici overschat Finland de levenscycluskosten van de F-35. Ze wijzen erop dat de regering minder dan de helft van de kosten per gevechtsvliegtuig heeft begroot in vergelijking met Zwitserland. Dat land besloot in juni van dit jaar om zijn eigen vloot te vervangen door F-35's.

Meer uit Financieel

Anthropic vraagt hof VS om herziening uitspraak veiligheidsrisico

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic heeft het federale hof van beroep in de Verenigde Staten gevraagd om de uitspraak te herzien, waarin het AI-bedrijf werd aangemerkt als een risico voor de Amerikaanse nationale veiligheid. Het hof oordeelde op 25 september dat het Amerikaanse ministerie van Defensie het bedrijf achter chatbot Claude mag uitsluiten van opdrachten, omdat het een nationaal veiligheidsrisico zou vormen.

1 uur geleden
Trump: grootschalige grondstofwinning in Groenland gaat van start

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan beginnen met het op grote schaal winnen van grondstoffen in Groenland. Dat zegt president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.

1 uur geleden
IMF: meer nodig dan groei om staatsschuld VS terug te dringen

BANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei in de Verenigde Staten kan de oplopende staatsschuld en het begrotingstekort van het land niet snel genoeg terugdringen. Daarom zijn aanvullende maatregelen nodig, heeft Kristalina Georgieva, directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), woensdag gezegd.

1 uur geleden
ASML profiteert van AI-investeringen en scherpt verwachtingen aan

VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML heeft zijn omzet en winst afgelopen kwartaal weer verder opgevoerd. Daarbij is de omzetverwachting voor het hele jaar aangescherpt. Volgens topman Christophe Fouquet profiteerde de Veldhovense onderneming wederom van de almaar toenemende investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie (AI). Er is zelfs zoveel vraag naar apparatuur van ASML dat de capaciteit van het bedrijf eigenlijk tekortschiet.

2 uur geleden
IMF ziet steeds grotere dreiging cyberaanvallen, ook in Nederland

BANGKOK (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt voor toenemende dreiging van cyberaanvallen. Volgens de Nederlandse IMF-bestuurder Marnix van Rij kunnen die ook in Nederland voor grote ontwrichting zorgen. "Wat dacht je van de Rotterdamse haven?", geeft hij in gesprek met het ANP als voorbeeld van een mogelijk doelwit.

2 uur geleden
Trump: Taiwan gaat miljarden investeren in gasproject Alaska

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Taiwan heeft volgens de Amerikaanse president Donald Trump toegezegd de komende twintig jaar 30 procent van het gas af te nemen uit een groot energieproject in Alaska. Het land zou daarnaast 4,4 miljard dollar (3,9 miljard euro) investeren in het project. Trump maakte de afspraken dinsdag bekend tijdens een campagnebijeenkomst in Alaska. Het Taiwanese ministerie van Economie heeft de geplande investering woensdag bevestigd.

3 uur geleden
FT: Bank of America krijgt boete van 1,2 miljard dollar in VS

NEW YORK (ANP) - Bank of America krijgt een boete van 1,2 miljard dollar vanwege het tekortschieten in de aanpak van witwaspraktijken. Dat meldt zakenkrant Financial Times. De bank zou volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën verdachte transacties ter waarde van 5 miljard dollar niet op de juiste manier hebben gemeld.

10 uur geleden