Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finland koopt 64 Joint Strike Fighter-gevechtsvliegtuigen

Finland koopt 64 Joint Strike Fighter-gevechtsvliegtuigen

HELSINKI (ANP/AFP) - Finland heeft een bestelling geplaatst voor 64 Joint Strike Fighter-gevechtsvliegtuigen (F-35) bij de Amerikaanse producent van de straaljager Lockheed Martin. Met de deal is een bedrag van 8,4 miljard euro gemoeid, zo maakte de Finse regering bekend. Ook Nederland heeft de toestellen besteld als opvolger van de F-16's.

Volgens Helsinki voldeed de F-35 aan de eisen op het gebied van paraatheid, industriële samenwerking en kosten, vertelde minister van Defensie Antti Kaikkonen op een persconferentie. De Finnen verkozen de JSF boven toestellen van het Amerikaanse Boeing, het Franse Dassault, het Zweedse Saab en het Eurofighter-consortium van het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Italië en Spanje.

De aanbestedingsprocedure duurde zes jaar. In die periode zijn de vliegtuigen onder andere getest op hun vermogen om in Arctische omstandigheden te opereren. De vliegtuigen zullen de huidige vloot van de Finse defensiemacht, bestaande uit F/A-18 Hornets tegen 2030 vervangen. De totale kosten van de aankoop en de verbeteringen van de infrastructuur komen uit op ongeveer 10 miljard euro.

10 miljard euro

Het Finse parlement heeft vorig jaar maximaal 10 miljard euro uitgetrokken voor de aankoop. Daarmee is het Finlands grootste wapendeal ooit. De regering heeft ook nog eens 10 miljard euro begroot voor de onderhouds- en upgradekosten van de gevechtsvliegtuigen. De toestellen zullen naar verwachting tot circa 2060 in dienst blijven.

Volgens sommige critici overschat Finland de levenscycluskosten van de F-35. Ze wijzen erop dat de regering minder dan de helft van de kosten per gevechtsvliegtuig heeft begroot in vergelijking met Zwitserland. Dat land besloot in juni van dit jaar om zijn eigen vloot te vervangen door F-35's.

Meer uit Financieel

Waterpeil belangrijk knelpunt Rijn richting nieuw dieptepunt

KAUB (ANP) - Het waterpeil bij het Duitse Kaub, een belangrijk knelpunt in de Rijn, zakt deze week tot een zeer laag niveau. De waterstanden in de Rijn in Duitsland zijn weer gezakt door de aanhoudende droogte.

16 minuten geleden
Britse toezichthouder onderzoekt leeftijdschecks Pornhub

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse mediatoezichthouder Ofcom gaat onderzoek doen naar de leeftijdschecks bij pornowebsite Pornhub. Daarbij kijkt Ofcom of Pornhub voldoet aan zijn wettelijke verplichtingen om te voorkomen dat minderjarigen porno te zien krijgen.

51 minuten geleden
OESO: AI stuwt wereldeconomie, maar dure energie vormt een risico

PARIJS (ANP) - Investeringen in kunstmatige intelligentie helpen de wereldeconomie dit jaar iets beter op koers te blijven dan verwacht. Tegelijkertijd blijken de hoge energiekosten hardnekkiger dan gedacht, waardoor 2027 er minder gunstig uitziet. Dat staat in een rapport van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO).

53 minuten geleden
Chinese automerken winnen meer terrein in Europa, ziet Dataforce

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Chinese autofabrikanten winnen steeds meer terrein op de Europese automarkt. Ze lokken kopers die nog twijfelen over een volledig elektrische auto met betaalbaardere hybride voertuigen. Merken zoals BYD, MG en Xpeng waren vorige maand goed voor een recordmarktaandeel van bijna 12 procent, heeft het Duitse onderzoeksbureau Dataforce becijferd.

2 uur geleden
Arcadis onderuit op verdeeld Damrak na ingetrokken overnamebod

AMSTERDAM (ANP) - Arcadis was woensdagochtend een opvallende daler op het Damrak nadat bekend werd dat het Canadese bedrijf WSP Global zijn pogingen om het advies- en ingenieursbedrijf over te nemen staakt. WSP had langere tijd interesse in Arcadis, maar die onderneming sloeg tot twee keer toe biedingen af. De Canadezen hebben besloten om hun bod op het Nederlandse bedrijf in te trekken. Arcadis ging kort na de opening bijna 10 procent omlaag, goed voor de laatste plek in de MidKap.

2 uur geleden
Zestig gegadigden voor doorstart fabrikant Batavus en Sparta

AMSTERDAM (ANP) - Zestig partijen hebben interesse getoond in een doorstart van de failliete fietsfabrikant Accell, bekend van merken als Batavus, Sparta, Babboe en Raleigh. Curatoren kregen zowel biedingen op een enkel merk als voorstellen voor de overname van groepen merken, schrijven ze in hun eerste faillissementsverslag.

2 uur geleden
Agentschap NADI stelt 40 miljoen beschikbaar voor nieuwe AI-chips

DEN HAAG (ANP) - NADI, het Nationaal Agentschap voor Disruptieve Innovatie, stelt in totaal 40 miljoen euro beschikbaar aan teams uit Nederland en Europa om de volgende generatie energiezuinige AI-chips te ontwikkelen. Ook moet het ontwerp van deze chips met kunstmatige intelligentie (AI) worden versneld van jaren naar weken.

2 uur geleden