Financiën: Nederlandse banken weerbaar om schokken op te vangen
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse banken beschikken over voldoende financiële buffers en zijn daarmee "weerbaar om schokken op de markten op te vangen". Dat laat het ministerie van Financiën weten naar aanleiding van de recente onrust op de beurzen, waar bankaandelen woensdag zware klappen kregen.
Directe aanleiding voor die onrust is de situatie bij Credit Suisse, waar klanten op grote schaal geld van hun rekeningen halen. Ook zijn er zorgen over de Amerikaanse financiële sector, waar de afgelopen week enkele kleinere banken in moeilijkheden kwamen.
Het ministerie zegt de zorgen over Credit Suisse te begrijpen. "Dit is een internationale, systeemrelevante bank", aldus een woordvoerder. Maar die wijst er ook op dat bij de Zwitserse bank "specifieke problemen" spelen waar Nederlandse banken niet mee te maken hebben.
Amerikaanse banken
Ook de situatie bij de omgevallen Amerikaanse banken is volgens Financiën "wezenlijk anders dan bij Nederlandse en andere Europese banken". Zij waren door hun afwijkende bedrijfsmodel en risicobeheer "extreem gevoelig" voor stijgende rentes en hoefden bovendien aan minder strenge eisen te voldoen, aldus de zegsman.
Het ministerie zegt de situatie nauwlettend in de gaten te houden, samen met De Nederlandsche Bank (DNB). Het heeft er vertrouwen in "dat andere betrokken toezichthouders dat ook doen".
Meer uit Financieel
STOCKHOLM (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De huidige instabiliteit in het Midden-Oosten kan, indien aanhoudend, leiden tot licht hogere kosten voor Hennes & Mauritz (H&M). Dat zei topman Daniel Erver van het Zweedse kledingconcern donderdag bij de presentatie van de kwartaalcijfers. Op wereldwijde schaal heeft de oorlog in het Midden-Oosten volgens de topman op dit moment nog geen impact op het consumentengedrag.
31 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - Damen Shipyards heeft vorig jaar voor het eerst sinds 2019 weer meer dan 150 schepen opgeleverd. Mede daardoor stegen de omzet en de winst van de scheepsbouwer. Het bedrijf stelt verder dat de rechtszaken tegen het bedrijf een grote impact hebben.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een brede groep Nederlandse organisaties wil dat het kabinet 1,5 miljard euro per jaar uittrekt om het hergebruik van meer producten en grondstoffen te stimuleren, zodat bijvoorbeeld onderdelen in kapotte smartphones vaker opnieuw kunnen worden gebruikt. Zo moet ongeveer 500 miljoen euro uit bestaande klimaatregelingen worden ingezet voor circulaire projecten, zodat meer investeringen van de grond komen.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijzen voor benzine en diesel in Nederland zijn de afgelopen dagen licht gedaald. Daarmee lijkt een stabilisering van de internationale olieprijzen, zij het met veel schommelingen, ook aan de Nederlandse pomp merkbaar. Wel blijft tanken een stuk duurder dan eerder dit jaar.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Maritiem dienstverlener Van Oord kan nog niet inschatten hoe groot de gevolgen zijn van de oorlog in het Midden-Oosten voor het bedrijf. Het familiebedrijf met hoofdkantoor in Rotterdam ziet veel onzekerheden voor het komende jaar.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager begonnen. Beleggers bleven voorzichtig door de tegenstrijdige berichten over de stand van de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. Volgens de Verenigde Staten vinden er gesprekken plaats over een voorgesteld vredesplan. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi zei echter dat Iran niet van plan is om te onderhandelen met de VS en dat het land blijft doorvechten.
2 uur geledenZWAAGDIJK (ANP) - De Nederlandse budgetwinkelketen Action heeft plannen om eind volgend jaar of begin 2028 zijn eerste winkel in de Verenigde Staten te openen. "We gaan een eerste stap zetten naar Amerika", maakte topvrouw Hajir Hajji donderdag bekend tijdens een toelichting op de jaarresultaten.
2 uur geleden