'Financiële sector moet stoppen met investeren in vee-industrie'
DEN HAAG (ANP) - De internationale dierenbeschermingsorganisatie World Animal Protection heeft een open brief aan de financiële sector geschreven met daarin de oproep dat die moet stoppen met investeringen in de vee-industrie. De brief is inmiddels meer dan 100.000 keer ondertekend in Nederland.
Nederlandse banken, verzekeraars en pensioenfondsen investeren miljarden in de wereldwijde vlees- en zuivelproductie, waaronder in landen als Brazilië, China, de Verenigde Staten en de Oekraïne. Met dat geld worden volgens World Animal Protection plofkippen gefokt, varkens opgesloten in kooien en delen van het regenwoud vernietigd voor veevoer- of rundvleesproductie. Dat alles draagt ook bij aan de uitstoot van broeikasgassen en stikstof, aldus de dierenbeschermingsorganisatie.
Directeur Dirk-Jan Verdonk van World Animal Protection vindt dat banken, pensioenfondsen en verzekeraars die nu nog miljarden investeren in dit systeem de verantwoordelijkheid hebben om daarmee op te houden en in hun beleid voortaan gaan inzetten op een diervriendelijk, plantaardig en circulair voedingspatroon.
Financiële instellingen kijken inmiddels, onder druk van de publieke opinie, steeds kritischer naar hun investeringen. Steeds vaker dwingen ze de bedrijven waarin ze investeren om meer te doen aan vervuiling en om andere zaken die slecht zijn voor het milieu tegen te gaan. ABN AMRO heeft volgens World Animal Protection op dit gebied al een aantal stappen gezet. Naast een aanscherping van hun dierenwelzijnseisen heeft de bank ook als doel om bij te dragen aan een plantaardig voedselsysteem. De Rabobank erkende in een recente uitzending van onderzoeksprogramma Zembla medeschuldig te zijn aan de afname van bodemkwaliteit en biodiversiteit als gevolg van intensieve landbouw.
Onlangs besloten grote banken zoals ABN AMRO, Rabobank, de Volksbank en BNP Paribas en vermogensbeheerders als Achmea en ASR om zich in te zetten voor meer biodiversiteit. Ze sloten zich met nog negen andere financiële instellingen aan bij het Partnership for Biodiversity Accounting Financials (PBAF). Die vereniging, opgericht door onder meer ASN Bank en Triodos Bank, wil een gezamenlijke manier opstellen om te bepalen wat de invloed van hun investeringen is op de biodiversiteit en die invloed zo klein mogelijk te houden.
Meer uit Financieel
DUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
32 minuten geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
1 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
13 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
15 uur geleden