Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Federal Reserve neemt waarschijnlijk nieuwe rentepauze

Federal Reserve neemt waarschijnlijk nieuwe rentepauze

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Federal Reserve zal waarschijnlijk later op woensdag de rente niet verder verhogen in de strijd tegen de inflatie. De centrale bank lijkt daarmee een nieuwe pauze te houden. In juni besloot de Fed ook de reeks van verhogingen te onderbreken. Die pauze was echter van korte duur, want een maand later werd de rente voor de elfde keer verhoogd. De grote vraag is dan ook hoelang deze pauze zal duren.

Op de financiƫle markten wordt de kans op een rentepauze in september ingeschat op maar liefst 99 procent. De kans op een renteverhoging bij het volgende rentebesluit op 1 november bedraagt momenteel bijna 34 procent. Bij het vorige rentebesluit in juli ging het Amerikaanse rentetarief nog met een kwart procentpunt omhoog tot een bandbreedte van 5,25 tot 5,50 procent. Dat is het hoogste niveau sinds 2001. In augustus was er geen rentevergadering.

Door lenen duurder te maken, remt de Fed de vraag in de economie af en dat zou ervoor moeten zorgen dat de prijzen niet meer zo hard stijgen. Het gevaar is wel dat de Amerikaanse economie door de afnemende vraag in een recessie kan belanden. De grootste economie ter wereld lijkt de hogere leenkosten echter beter te doorstaan dan verwacht. Dat zou de Fed meer ruimte kunnen geven om de rente verder te verhogen.

Inflatiecijfers

Ook liep de inflatie in augustus weer op tot 3,7 procent, van 3,2 procent in juli. Dat kwam vooral door hogere brandstofprijzen. De zogeheten kerninflatie, zonder sterk schommelende prijzen voor brandstof en voedingsmiddelen, nam wel af. Deze graadmeter, die erg belangrijk is voor het rentebeleid van de Fed, daalde van 4,7 procent in juli tot 4,3 procent in augustus. De inflatie ligt daarmee nog altijd boven het gewenste niveau van 2 procent.

Hoewel de Fed woensdag naar verwachting een pauze zal houden om zichzelf meer tijd te geven om de impact van de eerdere verhogingen af te wachten, zal de centrale bank waarschijnlijk wel de deur openlaten voor verdere verhogingen. Fed-voorzitter Jerome Powell gaf eind augustus op de jaarlijkse bijeenkomst van centrale bankiers in Jackson Hole aan dat de inflatie nog altijd te hoog is en dat hij bereid is om de rente verder te verhogen. Hij benadrukte wel dat de Fed "voorzichtig" te werk zal gaan bij beslissingen over het wel of niet verhogen van de rente.

Meer uit Financieel

Elon Musk verliest rechtszaak tegen OpenAI

OAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.

1 uur geleden
Petrogas begint arbitragezaak tegen Nederland

DEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.

1 uur geleden
Nieuwe Amerikaanse vrijstelling voor verkoop Russische olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.

2 uur geleden
Damrak toont herstel ondanks onrust in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beƫindigen van de oorlog doorgaan.

4 uur geleden
Handelsdeal EU-VS is 'cruciaal' voor Nederland, vindt Sjoerdsma

BRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.

4 uur geleden
Schoonmakers krijgen hogere reiskostenvergoeding in nieuwe cao

UTRECHT (ANP) - Schoonmakers krijgen vanaf volgend jaar de maximale fiscale reiskosten voor woon-werkverkeer vergoed. CNV meldt dat dit is afgesproken in de nieuwe cao, die volgens de vakbond voor 120.000 schoonmakers in Nederland geldt.

4 uur geleden
Wachtrijen voor security op Schiphol groeien

SCHIPHOL (ANP) - De rijen bij Schiphol voor de security blijven maandag verder toenemen. Dat gebeurt op de dag dat de opzet van de beveiliging op de luchthaven is aangepast. Bij meerdere vertrekhallen staan mensen tot ver achter de incheckbalies te wachten.

5 uur geleden