Federal Reserve neemt waarschijnlijk nieuwe rentepauze
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Federal Reserve zal waarschijnlijk later op woensdag de rente niet verder verhogen in de strijd tegen de inflatie. De centrale bank lijkt daarmee een nieuwe pauze te houden. In juni besloot de Fed ook de reeks van verhogingen te onderbreken. Die pauze was echter van korte duur, want een maand later werd de rente voor de elfde keer verhoogd. De grote vraag is dan ook hoelang deze pauze zal duren.
Op de financiële markten wordt de kans op een rentepauze in september ingeschat op maar liefst 99 procent. De kans op een renteverhoging bij het volgende rentebesluit op 1 november bedraagt momenteel bijna 34 procent. Bij het vorige rentebesluit in juli ging het Amerikaanse rentetarief nog met een kwart procentpunt omhoog tot een bandbreedte van 5,25 tot 5,50 procent. Dat is het hoogste niveau sinds 2001. In augustus was er geen rentevergadering.
Door lenen duurder te maken, remt de Fed de vraag in de economie af en dat zou ervoor moeten zorgen dat de prijzen niet meer zo hard stijgen. Het gevaar is wel dat de Amerikaanse economie door de afnemende vraag in een recessie kan belanden. De grootste economie ter wereld lijkt de hogere leenkosten echter beter te doorstaan dan verwacht. Dat zou de Fed meer ruimte kunnen geven om de rente verder te verhogen.
Inflatiecijfers
Ook liep de inflatie in augustus weer op tot 3,7 procent, van 3,2 procent in juli. Dat kwam vooral door hogere brandstofprijzen. De zogeheten kerninflatie, zonder sterk schommelende prijzen voor brandstof en voedingsmiddelen, nam wel af. Deze graadmeter, die erg belangrijk is voor het rentebeleid van de Fed, daalde van 4,7 procent in juli tot 4,3 procent in augustus. De inflatie ligt daarmee nog altijd boven het gewenste niveau van 2 procent.
Hoewel de Fed woensdag naar verwachting een pauze zal houden om zichzelf meer tijd te geven om de impact van de eerdere verhogingen af te wachten, zal de centrale bank waarschijnlijk wel de deur openlaten voor verdere verhogingen. Fed-voorzitter Jerome Powell gaf eind augustus op de jaarlijkse bijeenkomst van centrale bankiers in Jackson Hole aan dat de inflatie nog altijd te hoog is en dat hij bereid is om de rente verder te verhogen. Hij benadrukte wel dat de Fed "voorzichtig" te werk zal gaan bij beslissingen over het wel of niet verhogen van de rente.
Meer uit Financieel
NIJMEGEN (ANP) - Nexperia heeft donderdag een open brief gepubliceerd waarin de chipmaker de Chinese tak oproept de toeleveringsketen te herstellen. Het Nijmeegse bedrijf zegt contact te hebben geprobeerd te leggen via telefoon, e-mails en voorstellen voor vergaderingen om de problemen op te lossen, maar dat "betekenisvolle" reacties uitbleven.
6 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft sancties tegen de buitenlandse onderdelen van de Russische olieproducent Lukoil uitgesteld. De sancties werden vorige maand aangekondigd en moesten kort voor middernacht ingaan, maar zijn nu uitgesteld tot 26 februari volgend jaar.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.
7 uur geledenHEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.
14 uur geleden