Fed-baas Powell vindt inflatie nog altijd te hoog
JACKSON HOLE (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in de Verenigde Staten is nog altijd te hoog en de Federal Reserve is bereid de rente verder te verhogen als dat nodig is. Die boodschap had Jerome Powell, de voorzitter van de koepel van Amerikaanse centrale banken, in zijn speech op de conferentie van Jackson Hole. Maar hij zei ook dat de Fed "voorzichtig te werk gaat" bij beslissingen over het wel of niet verhogen van de rente.
Financiële markten keken lang uit naar de toespraak van Powell. Daarin zouden verdere hints over het toekomstige rentebeleid van de Fed kunnen zitten.
Powell gaf toe dat de prijsstijgingen steeds minder hevig worden en was daar blij mee. Dat komt doordat knelpunten in de toevoer en de vraag naar producten, die het gevolg waren van de coronapandemie, verdwijnen. Als voorbeeld noemde hij de autobranche.
'Geen nieuwe inzichten'
Maar om de inflatie tot het gewenste niveau van 2 procent te krijgen kunnen rentes een steeds belangrijker instrument worden om het doel te bereiken. Door rentes te verhogen stroomt er minder geld de economie in wat in theorie de inflatie moet afremmen. De Fed en andere centrale banken hebben de leenkosten het afgelopen anderhalf jaar daarom in razendsnel tempo opgevoerd.
De Fed-voorzitter wees er in zijn speech op dat dit beleid al voor afnemende groei in bijvoorbeeld de industrie heeft gezorgd. Maar tegelijkertijd lijkt de economie niet zo sterk af te koelen als verwacht. "Extra signalen van uitzonderlijk sterke groei kunnen verdere vooruitgang op het vlak van inflatie in gevaar brengen", zei Powell. Daar komt bovenop dat de arbeidsmarkt nog altijd erg krap blijkt te zijn wat voor hogere lonen, en dus sterkere prijsstijgingen kan zorgen.
Analisten zagen weinig grote verrassingen in de toespraak. "De obligatiemarkten zijn niet echt overtuigd van een nieuwe rentestap, zeker als het over rentevergadering van september gaat", zei Gary Pzegeo van de Canadese bank CIBC. "Er kwamen geen nieuwe inzichten uit Powells langverwachte speech, slechts de herhaling dat de Fed zich volledig richt op het verlagen van de inflatie naar 2 procent", zei Greg McBride van financieel dienstverlener Bankrate.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Apple hoorde woensdag bij de stijgers op de aandelenbeurzen in New York. De iPhone-maker heeft de langverwachte goedkeuring gekregen van de Chinese overheid om Apple Intelligence uit te rollen in het Aziatische land. De internettoezichthouder in China plaatste Apple's geïntegreerde AI-systeem op een lijst met nieuw goedgekeurde aanbieders, naast diensten van lokale spelers als Huawei en Xiaomi.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - De Europese Unie is akkoord gegaan met een plan van socialemediaplatform X om te voldoen aan de transparantieregels onder de Europese wet inzake digitale diensten (DSA). Het landenblok legde het socialemedianetwerk van Elon Musk vorig jaar een boete op van 120 miljoen euro voor het overtreden van die digitale regels.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenkoers van SpaceX is woensdag gedaald naar het laagste punt sinds het ruimtevaart-, satelliet- en AI-bedrijf van Elon Musk vorige maand naar de beurs ging. Het aandeel zakte op Wall Street met 2 procent naar iets meer dan 133 dollar per aandeel, waarmee de koers onder de 135 dollar zakte. Dat is de prijs waarvoor de aandelen vorige maand aan beleggers werden verkocht.
10 uur geledenVELDHOVEN (ANP/BLOOMBERG) - ASML is van plan de prijzen van zijn chipmachines te verhogen, schrijft technieuwssite The Information op basis van verschillende anonieme bronnen. Dat zou kunnen leiden tot een conflict met een belangrijke klant van de Nederlandse chipmachinemaker, het Taiwanese TSMC.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft in de eerste helft van dit jaar voor een veel groter bedrag aan vergunde wapens geëxporteerd dan een jaar eerder. De waarde van wapenexporten waarvoor de Duitse regering in de eerste helft van dit jaar toestemming heeft gegeven, was ruim vier keer zo groot als een jaar geleden, volgens voorlopige cijfers die het Duitse ministerie van Economische Zaken woensdag heeft gepubliceerd.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers in Amsterdam namen in de laatste handelsuren winst op chipaandelen, nadat de koersen eerder op de dag nog stevig waren opgelopen. De sector stond in de belangstelling na sterke resultaten en vooruitzichten van chipmachinemaker ASML. Tijdens de ochtendhandel was ASML veruit de grootste stijger in de hoofdindex met een winst van ruim 5 procent. Het aandeel eindigde echter 0,4 procent in de min. Branchegenoot Besi was de grootste daler in de AEX met een verlies van 3 procent.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse regering verzet zich in principe niet tegen een overname van de Duitse Commerzbank door het Italiaanse UniCredit, maar heeft wel bezwaren tegen de manier waarop de Italianen daarbij te werk zijn gegaan. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz woensdag gezegd. Het is de eerste keer dat hij publiekelijk verklaart dat hij niet probeert de overname te blokkeren.
11 uur geleden