Fed-baas Powell heeft meer bewijs nodig dat inflatie afkoelt
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve heeft meer bewijs nodig dat de inflatie afkoelt, voordat gedacht kan worden aan het verlagen van de rente. Die boodschap had Fed-voorzitter Jerome Powell in een toespraak nadat de Amerikaanse centrale bank de rente opnieuw ongewijzigd had gelaten. Weliswaar denkt hij dat de rente zijn piek heeft bereikt, toch zegt Powell dat de Fed de rente zo nodig nog langer op het huidige niveau zal houden. "We roepen de overwinning nog niet uit."
De inflatie in de Verenigde Staten kwam in december nog uit op 3,4 procent. De beleidsmakers willen het liefst dat de prijzen in doorsnee met 2 procent stijgen. De Fed lijkt dus nog altijd de effecten van eerdere renteverhogingen, om de inflatie terug te dringen, af te willen wachten.
Wel acht Powell het "waarschijnlijk" dat de rente "op een bepaald moment" dit jaar naar beneden gaat. Hij gaf daarbij echter geen duidelijk tijdpad, al acht hij een renteverlaging in maart "niet waarschijnlijk". Op de financiële markten wordt al tijden gehoopt dat de rente omlaag gaat, aangezien dat over het algemeen gunstig is voor de waardering van aandelen. Maar vooralsnog is "de progressie richting ons inflatiedoel van 2 procent niet verzekerd", concludeert Powell.
Amerikaanse arbeidsmarkt
De Fed-baas lijkt onder meer te kijken naar de Amerikaanse arbeidsmarkt, die een grote rol speelt in het rentebeleid van de Federal Reserve. "Als we een onverwachte verzwakking van de arbeidsmarkt zouden zien, dan zou dat zeker meewegen om de rente sneller te verlagen", zei Powell. "Maar als de inflatie hardnekkiger of hoger wordt, dan valt er wat voor te zeggen deze naar een later moment te verplaatsen", zei hij verder over de mogelijke renteverlaging.
Het rentetarief in de Verenigde Staten ligt tussen een bandbreedte van 5,25 en 5,50 procent. Dat is het hoogste niveau sinds 2001. De laatste verhoging dateert van juli vorig jaar.
Meer uit Financieel
CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
23 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
1 dag geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
1 dag geleden