Fed-baas Powell heeft meer bewijs nodig dat inflatie afkoelt
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve heeft meer bewijs nodig dat de inflatie afkoelt, voordat gedacht kan worden aan het verlagen van de rente. Die boodschap had Fed-voorzitter Jerome Powell in een toespraak nadat de Amerikaanse centrale bank de rente opnieuw ongewijzigd had gelaten. Weliswaar denkt hij dat de rente zijn piek heeft bereikt, toch zegt Powell dat de Fed de rente zo nodig nog langer op het huidige niveau zal houden. "We roepen de overwinning nog niet uit."
De inflatie in de Verenigde Staten kwam in december nog uit op 3,4 procent. De beleidsmakers willen het liefst dat de prijzen in doorsnee met 2 procent stijgen. De Fed lijkt dus nog altijd de effecten van eerdere renteverhogingen, om de inflatie terug te dringen, af te willen wachten.
Wel acht Powell het "waarschijnlijk" dat de rente "op een bepaald moment" dit jaar naar beneden gaat. Hij gaf daarbij echter geen duidelijk tijdpad, al acht hij een renteverlaging in maart "niet waarschijnlijk". Op de financiële markten wordt al tijden gehoopt dat de rente omlaag gaat, aangezien dat over het algemeen gunstig is voor de waardering van aandelen. Maar vooralsnog is "de progressie richting ons inflatiedoel van 2 procent niet verzekerd", concludeert Powell.
Amerikaanse arbeidsmarkt
De Fed-baas lijkt onder meer te kijken naar de Amerikaanse arbeidsmarkt, die een grote rol speelt in het rentebeleid van de Federal Reserve. "Als we een onverwachte verzwakking van de arbeidsmarkt zouden zien, dan zou dat zeker meewegen om de rente sneller te verlagen", zei Powell. "Maar als de inflatie hardnekkiger of hoger wordt, dan valt er wat voor te zeggen deze naar een later moment te verplaatsen", zei hij verder over de mogelijke renteverlaging.
Het rentetarief in de Verenigde Staten ligt tussen een bandbreedte van 5,25 en 5,50 procent. Dat is het hoogste niveau sinds 2001. De laatste verhoging dateert van juli vorig jaar.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - PostNL wil voor het komende jaar een vergoeding van de overheid van 80 miljoen euro, vanwege oplopende kosten bij de wettelijk verplichte postbezorging. "De kosten die voortvloeien uit een wettelijke verplichting kunnen niet bij het bedrijf worden neergelegd. Deze onzekerheid legt een onacceptabele druk op het postbedrijf en onze medewerkers", waarschuwt het concern dinsdag.
33 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn de eerste handelsdag van de week overwegend hoger geëindigd. Vooral AI-aandelen lieten herstel zien na de scherpe koersdalingen van de afgelopen tijd, geholpen door koopjesjagers die hun kans grepen. De beurshandel kreeg ook wat steun van iets goedkopere olie, hoewel de olieprijzen nog altijd op het hoogste niveau in vijf maanden staan.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse minister voor Digitale Zaken heeft online verkoopplatforms maandag opgeroepen advertenties voor "gestolen producten" te verwijderen. Frankrijk kreeg dit weekend te maken met een van de ergste uitbarstingen van straatgeweld in jaren. Daarbij werden veel winkels geplunderd en liepen volgens de autoriteiten ruim 3000 winkels schade op.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stemming op de Europese beurzen was maandag negatief na een weekend met gewelddadige demonstraties in met name Frankrijk. De schade in de Amsterdamse AEX-index viel mee met een min van 0,1 procent, geholpen door stevige plussen van de opgeveerde chipbedrijven Besi, ASML en ASMI. Die volgden op het herstel van Amerikaanse AI-aandelen na de scherpe koersdalingen van vorige week.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige medewerker van OpenAI die ervan wordt verdacht opnameapparatuur te hebben verstopt, kreeg volgens Amerikaanse aanklagers steun van de Saudische overheid. Dat meldt persbureau Reuters op basis van een rechtbankdocument. De medewerker werd ontslagen en gearresteerd nadat een "geavanceerd opnameapparaat" was ontdekt in een vergaderruimte van het management van de ChatGPT-maker.
12 uur geledenZAANDAM (ANP) - Het moederbedrijf van Albert Heijn, Ahold Delhaize, heeft maandag aangifte gedaan bij de politie vanwege het cyberbeveiligingsincident waar het supermarktconcern al ruim een week mee kampt. Dat meldt Ahold Delhaize op zijn website. Het concern meldt dat het verdachte activiteit in zijn IT-infrastructuur heeft opgemerkt en dat het cyberbeveiligingsexperts heeft ingeschakeld om onderzoek te doen. Uit het onderzoek is gebleken dat de verdachte activiteit het gevolg was van "kwaadwillende acties van derden".
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-landen hebben een pakket aangepaste regels aangenomen om werknemers beter te beschermen tegen gevaarlijke stoffen die ziekten als kanker of astma kunnen veroorzaken. Zo heeft Brussel grenswaarden vastgesteld voor de beroepsmatige blootstelling aan onder meer kobalt en PAK's (polycyclische aromatische koolwaterstoffen). Dat is een groep organische stoffen die vrijkomen bij bijvoorbeeld het verbranden van hout.
14 uur geleden