Farmaceut Merck vraagt goedkeuring voor covidmedicijn in VS
WASHINGTON (ANP/AFP) - Farmaceut Merck heeft goedkeuring van de Amerikaanse medicijnautoriteit FDA gevraagd voor een pil tegen de ziekte Covid-19. Als het middel molnupiravir wordt goedgekeurd, is dat het eerste geneesmiddel tegen Covid-19.
De pil van Merck voorkomt dat mensen die ziek zijn van het coronavirus ernstige ziekteverschijnselen krijgen. Mensen met milde klachten krijgen het medicijn, zodat de klachten niet erger worden. Het kan ook veel sterfgevallen voorkomen, zegt de farmaceut.
Merck, dat in Europa actief is onder de naam MSD, zegt momenteel in gesprek te zijn met medicijnautoriteiten over de hele wereld om molnupiravir de komende maanden met spoed goedgekeurd te krijgen. Volgens de farmaceut is "ongekende haast" geboden, gezien de pandemie. "Daarom hebben we binnen tien dagen nadat we onze onderzoeksdata binnen hadden, een aanvraag ingediend", aldus directeur Robert Davis.
Belangrijke stap
Het middel kan thuis kort nadat de infectie is vastgesteld worden geslikt. Volgens de directeur van Ridgeback, dat het middel samen met Merck maakte, is dat een belangrijke stap om het middel beschikbaar te maken voor mensen.
Merck heeft het middel uitgetest op 775 mensen. Zij waren positief getest op het coronavirus, hadden milde klachten en behoorden tot een risicogroep, bijvoorbeeld door overgewicht of leeftijd. De proefpersonen namen vijf dagen lang elke twaalf uur een pil. De ene helft kreeg molnupiravir, de andere helft een placebo, een nepmiddel om de uitkomsten te vergelijken. Van de mensen die molnupiravir kregen, belandde ongeveer 7 procent in het ziekenhuis, in de controlegroep moest 14 procent worden opgenomen. In die controlegroep overleden acht mensen aan een coronabesmetting, bij de ontvangers van de pil stierf niemand.
10 miljoen mensen
In 2021 kunnen genoeg doses worden geproduceerd om 10 miljoen mensen te behandelen. De Verenigde Staten hebben al 1,7 miljoen doses besteld bij Merck.
De prijs van de pil laat Merck per land afhangen van de welvaart. De farmaceut is in gesprek met Indiase fabrieken om het middel daar ook te laten maken, zodat ook armere landen snel kunnen worden voorzien van molnupiravir.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden scholieren zijn donderdag de straat op gegaan in Duitsland om te protesteren tegen de nieuwe dienstplichtwet. Volgens de organisatoren deden er zo'n 50.000 jongeren mee door heel het land.
1 minuut geledenKYIV (ANP/AFP) - De in Oekraïne beschadigde Droezjba-oliepijpleiding die Russische olie naar met name Hongarije en Slowakije brengt, is mogelijk nog vier tot zes weken buiten gebruik. Dit zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "Volgens de huidige informatie kan de pijpleiding binnen een tot anderhalve maand weer in gebruik worden genomen", aldus Zelensky.
8 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk stuurt nog eens vier straaljagers van het type Typhoon naar Qatar. Dat maakte de Britse premier Keir Starmer bekend op een persconferentie. Hij benadrukte daar dat veel wordt ondernomen om Britten in het Midden-Oosten te beschermen.
53 minuten geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De oorlog tussen Israël en Iran gaat een nieuwe fase in waarin Israël ook opslagplaatsen voor raketten diep ondergronds gaat bombarderen. Dat zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Amerikaanse bondgenoten in het Midden-Oosten kunnen dure onderscheppingsraketten vrijspelen dankzij Oekraïense hulp met het afslaan van Iraanse drones, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Die Patriot- en andere luchtdoelraketten heeft Oekraïne juist hard nodig om Russische bombardementen af te slaan.
2 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - De grote stroomstoring die woensdag een groot deel van Cuba trof, is verholpen. Dat heeft het Cubaanse ministerie van Energie donderdag bekendgemaakt.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Meer dan 20.000 Israëliërs zijn naar Israël teruggekeerd sinds het begin van de oorlog met Iran. Nog zo'n 120.000 landgenoten zitten in het buitenland en willen terugkeren.
2 uur geleden