Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Facebook mag data over geaardheid niet voor reclames gebruiken

Facebook mag data over geaardheid niet voor reclames gebruiken

LUXEMBURG (ANP) - Facebook en Instagram mogen niet zomaar informatie over de geaardheid van mensen gebruiken voor het aanbieden van gerichte reclames. Dit is ook niet toegestaan als een Facebook-gebruiker later zelf openbaar verklaart op mensen van een ander of hetzelfde geslacht te vallen. Het druist namelijk in tegen de Europese regel dat bedrijven niet zomaar alle persoonlijke gegevens mogen opslaan zonder duidelijk doel, oordeelde het Hof van Justitie van de Europese Unie.

Het oordeel van de hoogste rechtbank van de EU volgt op een rechtszaak die privacy-activist Max Schrems had aangespannen tegen Facebook-moederbedrijf Meta. Hij kreeg advertenties te zien die gericht waren op homoseksuele personen, hoewel hij op zijn Facebook-profiel nooit zijn geaardheid had gemeld. Hij gaf Meta ook nooit toestemming om dit soort gegevens over hem te gebruiken. Hij spande in Oostenrijk een rechtszaak aan waarmee hij Facebook wilde laten stoppen met de verwerking van gegevens over zijn interesses om zijn geaardheid te bepalen. Dit volggedrag door Meta, ook op basis van surfgedrag op andere sites, zou namelijk tegen Europese privacyregels ingaan.

De hoogste rechtbank van Oostenrijk vroeg het EU-hof om meer duidelijkheid over de uitleg van Europese privacywetgeving. Het ging om de vraag of Meta alle soorten informatie over gebruikers mag verzamelen en voor altijd opslaan voor het aanbieden van gerichte reclame. Ook was het de vraag of Schrems niet zelf afstand had gedaan van het recht op afscherming van informatie over zijn geaardheid, omdat hij bij een rondetafelgesprek in Wenen zelf openlijk zei homoseksueel te zijn.

Gegevensminimalisering

Het EU-hof geeft Schrems op alle punten gelijk. Volgens Europese privacyrichtlijnen moeten bedrijven zich namelijk houden aan 'gegevensminimalisering'. Ze mogen data slechts verwerken die strikt noodzakelijke doelen dienen. Mogelijk gevoelige gegevens over seksuele of politieke voorkeuren vallen daar dus buiten. De uitspraak kan voor veel internetbedrijven grote gevolgen hebben voor de manier waarop ze geld verdienen aan advertenties in de Europese Unie.

"Meta heeft de afgelopen twintig jaar een gigantische verzameling aan gegevens opgebouwd, en die groeit iedere dag", legt Schrems' advocaat Katharina Raabe-Stuppnig uit. "Na dit oordeel mag alleen een klein deel van Meta's gegevens worden gebruikt voor advertenties, zelfs als gebruikers toestemming geven voor advertenties".

Meer uit Financieel

HSBC verdacht van hulp bij verduistering door centralebankbaas

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.

32 minuten geleden
Amsterdam gunt contract IT-diensten aan KPN voor meer autonomie

AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.

2 uur geleden
Aandelenbeurs in Amsterdam herstelt van dreun voor chipfondsen

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.

3 uur geleden
EU past normen voor banken tijdelijk aan om concurrentiezorgen

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.

4 uur geleden
Bitcoin daalt voor vijfde dag op rij na verkoop 32 bitcoins

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin daalt donderdag voor de vijfde dag op rij; de langste verliesreeks van de grootste cryptomunt sinds augustus vorig jaar. De daling volgt onder meer op het verrassende besluit van beursgenoteerde bitcoinopkoper Strategy om bitcoins te verkopen en door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

4 uur geleden
Chipbedrijf Broadcom onderuit op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Broadcom is donderdag hard onderuitgegaan na de opening van de beurzen in New York. De Amerikaanse chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht door de sterke vraag naar AI-chips, maar de vooruitzichten voldeden niet aan de hoge verwachtingen van beleggers. Het aandeel werd ruim 14 procent lager gezet. Dat is het grootste dagverlies voor Broadcom in ruim een jaar.

5 uur geleden
173 bedrijven in Zeeland krijgen ruimte op het volle stroomnet

MIDDELBURG (ANP) - In totaal 173 bedrijven en instellingen in Zeeland die op een wachtlijst staan voor een nieuwe of zwaardere stroomaansluiting, krijgen die binnenkort. Netbeheerders Stedin en Tennet melden dat donderdag, nadat ze eerder ongeveer 260 megawatt aan ruimte hadden gevonden op het volle Zeeuwse stroomnet. Dat lukte omdat er afspraken met huidige grootgebruikers zijn gemaakt over meer flexibiliteit in hun electriciteitsverbruik.

6 uur geleden