Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Facebook mag data over geaardheid niet voor reclames gebruiken

Facebook mag data over geaardheid niet voor reclames gebruiken

LUXEMBURG (ANP) - Facebook en Instagram mogen niet zomaar informatie over de geaardheid van mensen gebruiken voor het aanbieden van gerichte reclames. Dit is ook niet toegestaan als een Facebook-gebruiker later zelf openbaar verklaart op mensen van een ander of hetzelfde geslacht te vallen. Het druist namelijk in tegen de Europese regel dat bedrijven niet zomaar alle persoonlijke gegevens mogen opslaan zonder duidelijk doel, oordeelde het Hof van Justitie van de Europese Unie.

Het oordeel van de hoogste rechtbank van de EU volgt op een rechtszaak die privacy-activist Max Schrems had aangespannen tegen Facebook-moederbedrijf Meta. Hij kreeg advertenties te zien die gericht waren op homoseksuele personen, hoewel hij op zijn Facebook-profiel nooit zijn geaardheid had gemeld. Hij gaf Meta ook nooit toestemming om dit soort gegevens over hem te gebruiken. Hij spande in Oostenrijk een rechtszaak aan waarmee hij Facebook wilde laten stoppen met de verwerking van gegevens over zijn interesses om zijn geaardheid te bepalen. Dit volggedrag door Meta, ook op basis van surfgedrag op andere sites, zou namelijk tegen Europese privacyregels ingaan.

De hoogste rechtbank van Oostenrijk vroeg het EU-hof om meer duidelijkheid over de uitleg van Europese privacywetgeving. Het ging om de vraag of Meta alle soorten informatie over gebruikers mag verzamelen en voor altijd opslaan voor het aanbieden van gerichte reclame. Ook was het de vraag of Schrems niet zelf afstand had gedaan van het recht op afscherming van informatie over zijn geaardheid, omdat hij bij een rondetafelgesprek in Wenen zelf openlijk zei homoseksueel te zijn.

Gegevensminimalisering

Het EU-hof geeft Schrems op alle punten gelijk. Volgens Europese privacyrichtlijnen moeten bedrijven zich namelijk houden aan 'gegevensminimalisering'. Ze mogen data slechts verwerken die strikt noodzakelijke doelen dienen. Mogelijk gevoelige gegevens over seksuele of politieke voorkeuren vallen daar dus buiten. De uitspraak kan voor veel internetbedrijven grote gevolgen hebben voor de manier waarop ze geld verdienen aan advertenties in de Europese Unie.

"Meta heeft de afgelopen twintig jaar een gigantische verzameling aan gegevens opgebouwd, en die groeit iedere dag", legt Schrems' advocaat Katharina Raabe-Stuppnig uit. "Na dit oordeel mag alleen een klein deel van Meta's gegevens worden gebruikt voor advertenties, zelfs als gebruikers toestemming geven voor advertenties".

Meer uit Financieel

Chinese export blijft sterk groeien dankzij AI-boom

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export en import zijn in juli opnieuw sterk gegroeid. De op een na grootste economie ter wereld blijft profiteren van de wereldwijde investeringsgolf in kunstmatige intelligentie (AI), die zorgt voor een grote vraag naar Chinese computers en andere technologieproducten.

1 uur geleden
Rechter legt Meta miljoenenboete op om schade aan kinderen

SANTA FE (ANP) - Meta moet in de Amerikaanse staat New Mexico 567 miljoen dollar (ongeveer 492 miljoen euro) betalen en zijn platformen Facebook en Instagram veiliger maken voor jonge gebruikers. Het bedrag komt bovenop een eerder opgelegde schadevergoeding van 375 miljoen dollar.

2 uur geleden
Wall Street sluit lager, Sandisk en Western Digital bij dalers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. De chipbedrijven Sandisk en Western Digital stonden bij de verliezers op Wall Street in navolging van de publicatie van kwartaalcijfers. De olieprijzen gingen juist omhoog. Beleggers keken ook uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport van de overheid dat vrijdag naar buiten komt.

8 uur geleden
Amerikaanse import Saudische olie gezakt naar nul vaten in juli

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De import van olie uit Saudi-Arabië door de Verenigde Staten is in de maand juli gedaald naar nul vaten door de oorlog in het Midden-Oosten en de blokkade van de Straat van Hormuz, aldus persbureau Bloomberg na cijfers van het Amerikaanse energieministerie. Het is volgens Bloomberg voor het eerst sinds 1985 dat over een volledige maand geen enkel vat Saudische olie is geïmporteerd in de VS.

10 uur geleden
FNV bezorgd om werknemers na uitstel van betaling Babboe-moeder

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV zegt zich grote zorgen te maken over het uitstel van betaling van Accell, het moederbedrijf van fietsmerken als Babboe en Batavus. Woensdag meldde de internationale fietsfabrikant met hoofdkantoor in Amsterdam dat het uitstel is verleend aan zijn Nederlandse entiteiten. Dit brengt voor de 234 werknemers in Nederland grote onzekerheid met zich mee over hun baan, inkomen en toekomst, aldus de grootste vakbond van Nederland.

12 uur geleden
Plusje voor AEX-index, SBM Offshore fors hoger na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is donderdag met een plusje gesloten. Bij de bedrijven in de hoofdgraadmeter was de maritieme oliedienstverlener SBM Offshore een sterke stijger na goed ontvangen cijfers en vooruitzichten.

13 uur geleden
ING waarschuwt klanten voor datalek bij logistieke partner

AMSTERDAM (ANP) - ING meldt dat een deel van zijn klanten mogelijk is geraakt door een datalek bij een logistieke partner. Het gaat volgens de bank om een groep klanten die met gespaarde punten bij ING een fysiek product heeft besteld dat is thuisbezorgd, bijvoorbeeld een koffer of barbecue. Bankrekeningen, betaalgegevens, spaargelden, financiële gegevens of inloggegevens van klanten en de systemen van ING zouden er niet bij betrokken zijn.

14 uur geleden