Fabrikant ontplofte walkietalkies: model al jaren uit productie
OSAKA (ANP) - De Japanse fabrikant van het type walkietalkie waarvan honderden exemplaren zijn ontploft in Libanon, zegt deze apparaten niet meer te maken. Het bedrijf ICOM achter de bewuste IC-V82 meldt dat het de laatste portofoons van dit type tien jaar geleden heeft gemaakt en geleverd.
"De IC-V82 is een portofoon die tussen 2004 en oktober 2014 werd geproduceerd en geëxporteerd, ook naar het Midden-Oosten. Dit werd ongeveer tien jaar geleden beëindigd en sindsdien zijn ze niet meer verkocht vanuit ons bedrijf", meldt ICOM een dag na de reeks ontploffingen.
Het Libanese ministerie van Volksgezondheid meldde woensdagavond dat twintig mensen zijn overleden door de exploderende walkietalkies. Meer dan 450 anderen raakten gewond. Meerdere media meldden dat het om IC-V82-portofoons ging.
Radio-apparatuur
ICOM zegt dat de batterijen voor deze apparaten ook al jaren niet meer gemaakt worden. Alle radio-apparatuur, zoals portofoons, laat het Japanse bedrijf maken door zijn dochteronderneming Wakayama. ICOM zegt er streng op toe te zien dat geen andere onderdelen in die producten worden verwerkt dan het bedrijf voorschrijft.
Een dag voordat de walkietalkies in Libanon ontploften, explodeerden honderden piepers die veel door leden van de militante groepering Hezbollah werden gebruikt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen volgende maand alsnog astronauten rond de maan laten vliegen. Een generale repetitie van de lancering in de afgelopen dagen is goed verlopen, daarom mikt ruimtevaartorganisatie NASA vooralsnog op een vertrek op 6 maart. Dat was al de eerste mogelijkheid om te lanceren. De Artemis II-missie moet de laatste voorbereiding zijn op een nieuwe maanlanding.
37 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - In het onderzoek naar Andrew Mountbatten-Windsor wordt nu ook contact gezocht met (oud-)agenten die werkten met de Britse oud-prins. Dat meldt de Metropolitan Police volgens de BBC. Het gaat volgens het korps om medewerkers die "nauw hebben samengewerkt, in een beveiligende rol" met Andrew. Hen wordt gevraagd of ze tijdens hun werkzaamheden iets hebben meegekregen dat mogelijk relevant kan zijn voor het onderzoek naar Mountbatten-Windsor.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump versoepelt de milieuregels rond het gebruik van kwik en andere vervuilende stoffen die zich verspreiden via de lucht, zogenoemde HAPs. Volgens de Amerikaanse milieuorganisatie EPA moet de versoepeling met name oudere kolencentrales helpen open te blijven, nu de vraag naar energie zo hoog is.
59 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump overweegt een kleinschalige aanval op Iran om het land onder druk te zetten, zei hij tegen verslaggevers in het Witte Huis. De aanval zou bedoeld zijn om Iran te dwingen tot een akkoord te komen over zijn nucleaire programma.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne is klaar voor onderhandelingen met Rusland op staatshoofdniveau. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky in een lang bericht op X. Volgens Zelensky kan dergelijk overleg "de doorslag" geven aan de onderhandeltafel. Ook schrijft hij dat nog afspraken gemaakt moeten worden over "humanitaire onderwerpen" en dat het uitwisselen van (krijgs)gevangenen moet blijven doorgaan. Een gevangenenruil tussen de twee landen acht hij "zeer snel mogelijk".
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk staat toe dat zo'n 200 wolven in het land worden afgeschoten. Dat zei minister van Landbouw Annie Genevard in een radio-interview bij FranceInter. Maandag werd al aangekondigd dat de regels rond het afschieten van de dieren worden versoepeld. 21 procent van de populatie mag nu worden afgeschoten, naar Europese maatstaven veel.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - Experts van de Verenigde Naties hebben Iran gevraagd om transparant te zijn over wat er is gebeurd met de mensen die tijdens de grootschalige protesten zijn opgepakt of verdwenen. Ook roepen ze op tot het stoppen van het uitvoeren van executies. Amnesty International deelt die oproep en zegt dat tot nu toe acht mensen ter dood zijn veroordeeld voor hun rol bij de protesten in januari. Nog 22 anderen riskeren diezelfde straf.
3 uur geleden