Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Fabrieken Bangladesh tien jaar na ramp nog niet veilig genoeg

Fabrieken Bangladesh tien jaar na ramp nog niet veilig genoeg

DEN HAAG (ANP) - Tien jaar na de Rana Plaza-ramp in Bangladesh zijn de veiligheid en gezondheid van fabrieksarbeiders er flink verbeterd, maar het moet nog beter. Dit vinden organisaties die zich inzetten voor betere arbeidsomstandigheden voor mensen die in kledingfabrieken werken.

In kledingfabrieken in landen als Bangladesh en India breekt regelmatig brand uit omdat de brandveiligheid niet op orde is. Om dit te verbeteren hebben internationale vakbonden en bijna tweehonderd internationale kledingmerken tien jaar geleden een akkoord ondertekend, het toenmalige Bangladesh-akkoord, nu het International Accord geheten. Aanleiding was het instorten van de grote kledingfabriek Rana Plaza, waardoor meer dan 1100 mensen overleden en zo'n 2500 mensen gewond raakten.

In de afgelopen tien jaar zijn 150.000 veiligheidsrisico's vastgesteld in de fabrieken, bijvoorbeeld elektrische installaties die gevoelig zijn voor kortsluiting. Joris Oldenziel, directeur van de organisatie die toeziet op uitvoering van het akkoord, meldt dat inmiddels ruim negen van de tien risico's zijn aangepakt. Zo zijn er in veel fabrieken bijvoorbeeld nooduitgangen, branddeuren en brandalarmen gekomen. In meer dan 2000 fabrieken zijn veiligheidsinspecties gedaan. Daardoor zijn er veel minder branden dan tien jaar geleden, stelt hij.

Internationale standaarden

Maar er moet nog meer gebeuren, vindt hij. "Van brandalarmen en sprinklerinstallaties moet vaak nog geverifieerd worden dat ze functioneel zijn en voldoen aan internationale standaarden", stelt hij.

Ook zijn lang niet alle fabrieken nu veiliger. Slechts ruim een derde van de ongeveer 4500 fabrieken in Bangladesh valt onder het akkoord, laat een woordvoerster van Schone Kleren Campagne weten. De meeste fabrieken vallen erbuiten omdat kledingbedrijven het akkoord niet hebben ondertekend. "De veiligheidsrisico's in de rest van de fabrieken is te groot. Er zijn geen brandveilige deuren, uitgangen worden geblokkeerd en de gebouwstructuur is niet goed."

Akkoord

Internationaal bekende merken als Levi's en Ikea hebben het akkoord vooralsnog niet ondertekend. Schone Kleren Campagne heeft ze al vaker aangespoord zich aan te sluiten. "Levi's profiteert er wel van omdat in sommige fabrieken ook kleding wordt gemaakt voor merken die het akkoord wel hebben ondertekend. Levi's draagt financieel niet bij en dat ondermijnt het akkoord", aldus de zegsvrouw.

Dit jaar kwam een soortgelijk akkoord voor kledingfabrieken in Pakistan tot stand. Het is de verwachting dat er de komende jaren ook over overeenkomsten voor India, Sri Lanka en Marokko wordt onderhandeld.

Meer uit Financieel

OpenAI verliest Duitse rechtszaak over auteursrechten liedjes

MÜNCHEN (ANP/DPA) - Een Duitse rechtbank heeft dinsdag geoordeeld dat OpenAI auteursrechten heeft geschonden door het gebruik van songteksten. Auteursrechtenorganisatie Gema, die de schrijvers van meerdere Duitse liedjes vertegenwoordigt, had hierover een zaak aangespannen tegen de Amerikaanse maker van de populaire taalbot ChatGPT.

9 minuten geleden
Nieuwe indoorpretparken van Netflix voorlopig alleen in VS

LOS GATOS (ANP) - Netflix wil meerdere indoorpretparken openen in de Verenigde Staten. Maar een Netflix House in andere landen zit er voorlopig niet in. Dat heeft marketingdirecteur Marian Lee van Netflix gezegd in een interview met het Franse persbureau AFP.

22 minuten geleden
Burger King wil aantal restaurants in China meer dan verdubbelen

BEIJING (ANP/AFP) - Burger King wil het aantal restaurants in China komende jaren meer dan verdubbelen, heeft moederbedrijf Restaurant Brands International (RBI) aangekondigd. RBI verkoopt zijn meerderheidsbelang in de Chinese tak aan de Chinese investeerder CPE. Die samenwerking levert 350 miljoen dollar aan nieuwe investeringen op.

57 minuten geleden
Betaalbedrijf Adyen bij stijgers op Damrak na nieuwe doelen

AMSTERDAM (ANP) - Adyen behoorde dinsdag tot de stijgers op het Damrak met een plus van bijna 2 procent. Het betaalbedrijf, dat transacties verwerkt voor bedrijven als Facebook-moederbedrijf Meta, Uber, H&M, eBay en Microsoft, presenteerde voorafgaand aan een beleggersdag in Amsterdam nieuwe doelen voor de komende jaren. Voor 2026 rekent Adyen nog altijd op een omzetgroei van 20 tot 25 procent. Na 2026 stijgt de omzet jaarlijks met ongeveer 20 procent. Financieel topman Ethan Tandowsky zei verder "aanzienlijke kansen" te zien voor Adyen om een van de grootste spelers in de branche te worden.

2 uur geleden
Klimaatdenktank: Chinese CO2-uitstoot laat mogelijk daling zien

HELSINKI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De uitstoot van CO2 in China laat over heel dit jaar mogelijk een afname zien. Dat constateert de Finse klimaatdenktank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Volgens cijfers van de organisatie is het beeld over de afgelopen achttien maanden al grotendeels stabiel.

3 uur geleden
Prijzen kleding en gas drukken inflatie in oktober

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in oktober gemiddeld 3,1 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie daalde daarmee vergeleken met de 3,3 procent in september.

4 uur geleden
Wall Street stijgt op hoop einde Amerikaanse shutdown

NEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street zijn maandag flink hoger geëindigd, gesteund door hoop dat er spoedig een einde komt aan de nu al veertig dagen durende shutdown van de federale overheid. In de Senaat worden stappen gezet om een einde te maken aan de langste shutdown in de Amerikaanse geschiedenis.

13 uur geleden