Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Extreme gasprijzen verviervoudigen omzet staatsenergiebedrijf EBN

Extreme gasprijzen verviervoudigen omzet staatsenergiebedrijf EBN

UTRECHT (ANP) - Staatsbedrijf Energie Beheer Nederland (EBN) heeft naar eigen zeggen een "in verschillende opzichten bijzonder" 2022 achter de rug. De instantie, die namens de Staat gedeelten van het klimaat- en energiebeleid uitvoert, zag de omzet het afgelopen jaar verviervoudigen. EBN schrijft die stijging toe aan de "extreme gasprijzen" van het afgelopen jaar. De goede resultaten leveren de Staat nu 9,8 miljard euro op, inclusief de door het bedrijf af te dragen belastingen.

De omzet voor EBN bedroeg zo’n 12 miljard euro over 2022. Een jaar eerder was dat nog iets minder dan 3 miljard euro. Onder de streep staat een positief bedrag van bijna 4,3 miljard euro tegen 656 miljoen euro in 2021.

EBN stelt bij de publicatie van de jaarcijfers de focus vooral op de voorzieningszekerheid van gas te hebben gelegd. Nederland was tot voor het uitbreken van de oorlog in Oekraïne voor een derde afhankelijk van Russisch gas. Om die afhankelijkheid af te bouwen, heeft EBN ondersteuning verleend bij het inkopen van gas en het vullen van gasopslagen.

Rob Jetten

Een van die te vullen opslagen was Bergermeer, een gasveld bij Alkmaar; een verzoek dat EBN in het voorjaar van 2022 kreeg, vertelt topman van EBN Jan Willem van Hoogstraten. "Ruim voor de deadline hebben we dat voor elkaar gekregen, uiteindelijk was de berging maximaal gevuld. Alles met het oog op een mogelijke koude winter en de voorzieningszekerheid." Ook voor dit jaar heeft EBN de taak gekregen om te helpen bij het op peil houden van de gasvoorraad in Bergermeer.

Minister Rob Jetten (Economische Zaken en Klimaat) zegt dinsdag in een interview met de Volkskrant dat er haast geboden was met het vullen van de voorraden. "We hebben verschillende scenario’s bekeken met de vraag hoe we de opslagen zo snel en goedkoop mogelijk konden vullen. Dat was uiteindelijk een regeling die stimuleerde dat alle bedrijven die ruimte hadden gehuurd in de opslag, die ruimte volledig zouden benutten. EBN kreeg daarnaast geld om de ruimte van Gazprom te vullen."

In datzelfde interview geeft Van Hoogstraten aan dat EBN kon profiteren van die rol. "Dat gas sloegen wij op, maar verkochten we wel direct door aan partijen die het dan in de winter van ons zouden krijgen. Die handel heeft uiteindelijk dus geld opgeleverd."

Meer uit Financieel

TUI zoekt naar vluchten voor honderden gestrande reizigers

DEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.

26 minuten geleden
Vliegverkeer Dubai gedeeltelijk hervat na tijdelijke stillegging

DUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.

1 uur geleden
Dubai Airport legt vliegverkeer stil na onderschept object

DUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.

2 uur geleden
Emirates schort vluchten naar en vanuit Dubai toch weer op

DUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.

3 uur geleden
AFP: sinds maandag slechts negen vrachtschepen door Straat Hormuz

PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.

12 uur geleden
Weer verliezen op Wall Street, olieprijzen hard verder omhoog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.

13 uur geleden
Nintendo klaagt Amerikaanse overheid aan om importheffingen Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.

14 uur geleden