Extra geld voor veiligheid vooral naar digitale en wijkagenten
DEN HAAG (ANP) - Met het extra geld dat de Tweede Kamer onlangs heeft toegekend aan veiligheid, worden de komende jaren ruim zevenhonderd extra agenten aangetrokken. Zij komen vooral te werken in de wijken, maar ook op het internet om cybercriminaliteit aan te pakken. Demissionair minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid meldt in een brief aan de Kamer dat daarvoor ruim 114 miljoen euro is uitgetrokken van de in totaal 200 miljoen euro extra die het parlement onlangs vrijmaakte. Om snel meer agenten op te leiden wordt de Politieacademie "adequaat ingericht".
De landelijke eenheid van de politie, het Openbaar Ministerie en de rechtspraak krijgen in totaal 27 miljoen euro erbij om hun capaciteit te vergroten. Ook gaat er 25 miljoen euro per jaar extra naar de bijzondere opsporingsambtenaren (boa's), waarvan 5,5 miljoen voor groene boa's. Er komen meer boa's, maar het geld wordt ook gestoken in professionalisering en een veilige taakuitvoering. Hiermee wordt het toezicht en handhaving "in de volle breedte, in wijken en in het buitengebied versterkt", aldus de minister.
Daarnaast wordt er 27,5 miljoen euro extra aangewend om seksuele misdrijven en onlinekinderporno beter te kunnen aanpakken. Het grootste deel daarvan, 20 miljoen, heeft te maken met de beoogde strengere wetgeving voor verkrachting, waardoor er meer zaken zijn te verwachten. Ook bij de politie kunnen meer mensen worden vrijgemaakt voor de opsporing van seksuele misdrijven zodat slachtoffers minder lang hoeven te wachten voordat hun zaak wordt behandeld.
De 200 miljoen euro komt bovenop het extra geld dat het demissionaire kabinet al had aangekondigd voor de bestrijding van de zware en ondermijnende criminaliteit. Het gaat om 524 miljoen euro in 2022 en 434 miljoen in de jaren daarna. Met het geld kunnen volgens Grapperhaus meer criminele organisaties worden ontmanteld, meer buit worden afgepakt en kan ook meer werk worden gemaakt van het voorkomen dat jongeren zich aansluiten bij bendes.
De Kamer besloot toch nog extra geld in te zetten voor de bestrijding van misdaad tijdens het debat over de Rijksbegroting van volgend jaar. In totaal werd de begroting van 2022 met 2 miljard euro aangepast. Daarvan ging ook meer geld naar huisvesting en lerarensalarissen.
Meer uit Binnenland
GROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag gevraagd om de 44-jarige bestuurder die eind maart 2024 in Den Haag in zijn tram over een man heen reed schuldig te verklaren, maar geen straf op te leggen. Het 37-jarige slachtoffer zonder vaste woon- of verblijfplaats was op het spoor gaan liggen en is honderden meters meegesleept door de tram, die daardoor ontspoorde. De man overleefde de aanrijding niet.
15 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Het vliegtuig waarover een bommelding binnenkwam tijdens een vlucht van Praag naar Amsterdam is veilig op Schiphol geland. Het gaat opnieuw om een vlucht van KLM. Het vliegtuig is doorzocht, maar er zijn geen explosieven gevonden, laat de marechaussee weten.
15 uur geleden