Extra geld voor veiligheid vooral naar digitale en wijkagenten
DEN HAAG (ANP) - Met het extra geld dat de Tweede Kamer onlangs heeft toegekend aan veiligheid, worden de komende jaren ruim zevenhonderd extra agenten aangetrokken. Zij komen vooral te werken in de wijken, maar ook op het internet om cybercriminaliteit aan te pakken. Demissionair minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid meldt in een brief aan de Kamer dat daarvoor ruim 114 miljoen euro is uitgetrokken van de in totaal 200 miljoen euro extra die het parlement onlangs vrijmaakte. Om snel meer agenten op te leiden wordt de Politieacademie "adequaat ingericht".
De landelijke eenheid van de politie, het Openbaar Ministerie en de rechtspraak krijgen in totaal 27 miljoen euro erbij om hun capaciteit te vergroten. Ook gaat er 25 miljoen euro per jaar extra naar de bijzondere opsporingsambtenaren (boa's), waarvan 5,5 miljoen voor groene boa's. Er komen meer boa's, maar het geld wordt ook gestoken in professionalisering en een veilige taakuitvoering. Hiermee wordt het toezicht en handhaving "in de volle breedte, in wijken en in het buitengebied versterkt", aldus de minister.
Daarnaast wordt er 27,5 miljoen euro extra aangewend om seksuele misdrijven en onlinekinderporno beter te kunnen aanpakken. Het grootste deel daarvan, 20 miljoen, heeft te maken met de beoogde strengere wetgeving voor verkrachting, waardoor er meer zaken zijn te verwachten. Ook bij de politie kunnen meer mensen worden vrijgemaakt voor de opsporing van seksuele misdrijven zodat slachtoffers minder lang hoeven te wachten voordat hun zaak wordt behandeld.
De 200 miljoen euro komt bovenop het extra geld dat het demissionaire kabinet al had aangekondigd voor de bestrijding van de zware en ondermijnende criminaliteit. Het gaat om 524 miljoen euro in 2022 en 434 miljoen in de jaren daarna. Met het geld kunnen volgens Grapperhaus meer criminele organisaties worden ontmanteld, meer buit worden afgepakt en kan ook meer werk worden gemaakt van het voorkomen dat jongeren zich aansluiten bij bendes.
De Kamer besloot toch nog extra geld in te zetten voor de bestrijding van misdaad tijdens het debat over de Rijksbegroting van volgend jaar. In totaal werd de begroting van 2022 met 2 miljard euro aangepast. Daarvan ging ook meer geld naar huisvesting en lerarensalarissen.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Bij de Gelredome in Arnhem wordt opnieuw geprotesteerd tegen de komst van Ye naar Nederland. De Amerikaanse rapper geeft maandagavond een concert in het stadion, zijn tweede in Nederland sinds 2013. Het protest is met een handvol demonstranten een stuk kleinschaliger dan dat van zaterdag. Toen waren er enkele tientallen betogers.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Overheid en politiek houden zich te afzijdig als het gaat om discriminatie en racisme. Dat zei Joyce Sylvester, voorzitter van de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme, maandag bij de presentatie van haar eindrapport. "Wie de macht heeft om grenzen te stellen, en zwijgt wanneer mensen worden gediscrimineerd om wie zij zijn, houdt de status quo in stand."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aanbevelingen om discriminatie en racisme tegen te gaan zijn onvoldoende opgevolgd door de overheid. Dat stelt de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme in haar eindrapport. Daarom is er volgens de commissie nog steeds sprake van wijdverbreide discriminatie bij de overheid. De commissie komt met tien aanbevelingen die "vragen om politieke moed, leiderschap, bestuurlijke en ambtelijke inzet en maatschappelijke betrokkenheid".
5 uur geledenRODEN (ANP) - Er is nog steeds geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet in het overvolle aanmeldcentrum bij Ter Apel kunnen slapen. Tot en met donderdagochtend hoeven zij niet buiten op het gras bij het azc te slapen, maar kunnen ze terecht in een sporthal van Sportcentrum De Hullen in het Drentse Roden.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe groep wil dat vrouwen een schadevergoeding krijgen van het laboratorium Clinical Diagnostics. Hackers hadden daar vorig jaar ingebroken, waarna ze de medische gegevens buitmaakten van honderdduizenden vrouwen die hadden meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Daarom start het Women's Rights Collective een massaclaim, waarvoor vrouwen zich nu kunnen aanmelden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toen er begin 2021 werd gesproken over de invoer van een avondklok, ontbrak een overtuigend verhaal dat die coronamaatregel daadwerkelijk ging werken. Dat zei Hubert Bruls, sinds 2012 burgemeester van Nijmegen en destijds voorzitter van het Veiligheidsberaad, tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wilde in 2020 wel heel snel versoepelingen doorvoeren in het coronabeleid, stelde de Nijmeegse burgemeester Hubert Bruls tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
8 uur geleden