Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

‘Expositie geeft hoop voor de toekomst'

‘Expositie geeft hoop voor de toekomst'

VLISSINGEN - De nieuwe fototentoonstelling in het Zeeuws Maritiem muZEEum in Vlissingen stelt een onderbelicht deel lokale geschiedenis centraal. ‘Walcheren: het verdronken eiland, de inundatie in foto’s en verhalen’ brengt het onder water zetten van Walcheren in 1944, om de bezetter te verjagen, in beeld. Meer dan een jaar zou de bevolking op ondergelopen land leven. “De omstandigheden waren erbarmelijk, maar toch stralen veel inwoners op de foto’s bijna iets onbekommerds uit”, zegt museumdirecteur Onno Bakker.

De elf grote foto’s in de expositie, die tot volgend voorjaar te zien is, komen van de hand van de in 1983 overleden fotograaf Adriaan Kruithof uit Oost-Souburg. Het zijn veelzeggende beelden van een verwoest landschap, met huizen, winkels, straten en landbouwgrond die twee keer per dag onder water kwam te staan. 

Om de Duitsers weg te jagen werden de dijken gebombardeerd. Pas ruim een jaar later waren ze weer hersteld. Al die tijd konden veel inwoners alleen op de bovenste verdieping van hun huis wonen. Vervoer vond plaats met bootjes. Als het eb was, dweilden ondernemers hun winkel om die vervolgens te openen voor klanten. 

Veerkracht

Toch tonen de foto’s ook lachende gezichten, zoals van twee jonge vrouwen die in een bootje over het ondergelopen land varen. “De foto’s tonen de veerkracht van de Zeeuwen”, stelt Bakker. “Ze stralen iets uit van ‘het leven gaat door’. Dat vind ik bijzonder.” 

Bakker is blij met de tentoonstelling, ook omdat de inundatie van Walcheren buiten Zeeland nauwelijks bekend is. “Het zit niet in ons collectieve geheugen, maar wel in dat van de inwoners van Walcheren. En na 76 jaar is de herinnering eraan nog even sterk.” 

Fenomenaal

Het muZEEum kan de foto’s exposeren, omdat Adriaan Kruithofs familie het Vlissingse gemeentearchief in 2019 ruim driehonderd van zijn negatieven schonk. Het archief accepteert zelden particuliere collecties, maar voor Kruithofs negatieven - niet alleen van de inundatie, maar bijvoorbeeld ook van straatbeelden uit de jaren ‘50 en Koninginnedag - maakte ze graag een uitzondering. 

Dorpsgenoot Jan Kaljouw (91), voor wie Kruithof nog zijn trouwfoto’s maakte, werkte bijna twee jaar aan de bijschriften voor de foto’s. Als ooggetuige van de inundatie - hij was toen zestien jaar oud -  probeerde hij zoveel mogelijk informatie over de foto’s te verzamelen. “Meneer Kaljouw heeft een fenomenaal geheugen”, vindt Bakker. “Complimenten voor hem, voor het zo gedetailleerd beschrijven van de foto’s.” 

Historisch belang

Als liefhebber van de (plaatselijke) geschiedenis bezoekt Kaljouw het gemeentearchief regelmatig. Daar is hij gevraagd om de fotobijschriften te maken. “Ik wilde hieraan graag meewerken”, vertelt Kaljouw. “Het zijn mooie foto’s en ik vind het van historisch belang om het verhaal bij deze foto’s te vertellen, zodat het bewaard blijft.” 

De oorlog en inundatie staan Kaljouw nog helder voor de geest. “Het water was niet fijn, maar de bombardementen en beschietingen in de oorlog vond ik erger.”

Toekomst

De Vlissingse wethouder Albert Vader, inwoner van Oost-Souburg, noemt de tentoonstelling waardevol. “Meneer Kaljouw heeft als vrijwilliger monnikenwerk verzet om alle foto’s te beschrijven.” Die informatie is volgens Vader ook voor de toekomst van belang. “De foto’s laten zien dat inwoners zich snel aanpasten aan hun dorp onder water. Soms stralen ze zelfs blijheid uit. Dat geeft hoop voor de toekomst, want de vergelijking met tegenwoordig is pijnlijk duidelijk”, doelt hij op de wateroverlast tijdens hevige buien.

Kijk voor de openingstijden van het muZEEum en voor reserveren op www.muzeeum.nl.  

Meer uit Vlissingen

Samenwerken aan De Machinewerf; 150 nieuwe woningen in Scheldekwartier

VLISSINGEN - De samenwerking tussen de gemeente Vlissingen en ontwikkelaars Leythouse en Fullhouse is woensdag getekend voor de ontwikkeling van De Machinewerf op het Scheldekwartier in Vlissingen. Dit project bestaat uit circa honderdvijftig grondgebonden stadswoningen en appartementen in een mix van koop en huurwoningen in de vrije sector. 

1 dag geleden
Politie waarschuwt voor oplichters die zich voordoen als agent en bankmedewerker

VLISSINGEN - De politie waarschuwt burgers om op te passen voor nepagenten en nepbankmedewerkers. Die waren in ieder geval in Vlissingen en omgeving actief.

2 dagen geleden
Automobilist rijdt door na botsing met fietser in Oost-Souburg; politie vraagt burgers om meer informatie

OOST-SOUBURG - Zondagnacht rond 3.00 uur is een vrouw gewond geraakt bij een verkeersongeval in de Burgemeester Stemerdinglaan in Oost-Souburg. Zij reed op haar elektrische fiets toen ze in botsing kwam met een tegemoet komende auto. De automobilist reed door.

2 dagen geleden
Voetganger aangereden op kruising President Rooseveltlaan

VLISSINGEN - Op de kruising van de President Rooseveltlaan en de Beatrixlaan in Vlissingen is maandagavond een voetganger door een auto aangereden. Het slachtoffer liep geen noemenswaardige verwondingen op.

2 dagen geleden
Inloophuis de Ontmoeting vrijdagmiddag open

OOST-SOUBURG - Inloophuis de Ontmoeting in Oost-Souburg is vrijdag (14 november) open van 13.30 tot 16.30 uur.

3 dagen geleden
Man met vuurwapen en drugs op zak aangehouden na twee mislukte vluchtpogingen

VLISSINGEN - De politie heeft afgelopen nacht een 40-jarige Vlissinger aangehouden voor het bezit van een vuurwapen. Agenten wilden de man, die met hoge snelheid op een fatbike reed, controleren toen hij er vandoor ging. De man bleek later ook drugs en een mes bij zich te hebben.

4 dagen geleden
[UPDATE] Man gereanimeerd na zware mishandeling in woning Oost-Souburg

OOST-SOUBURG - Bij een mishandeling bij een woning aan de IJsselstraat is afgelopen nacht een man dusdanig toegetakeld dat hij gereanimeerd moest worden. De politie heeft één persoon aangehouden.

4 dagen geleden