Exporteurs zien omstandigheden wereldhandel verslechteren
ZOETERMEER (ANP) - De omstandigheden voor de wereldhandel zijn eerder aan het verslechteren dan aan het verbeteren. De omzetten van veel bedrijven vallen hoger uit, maar daar staan gestegen kosten voor onder meer grondstoffen en personeel tegenover. Verder blijven de toeleveringsketens verstoord en neemt het ziekteverzuim toe.
Dat valt op te maken uit de handelsmonitor die kredietverzekeraar Atradius en de ondernemersvereniging voor handel en logistiek evofenedex maandelijks opstellen. Volgens het rapport staat de ontwikkeling van de export onder druk door de hogere kosten voor energie, vrachttarieven en personeel.
Door de hogere kosten verhogen veel bedrijven de tarieven. Circa zes op de tien bedrijven berekent de hogere kosten door aan de klant. Bij bijna een derde van de bedrijven is de omzetontwikkeling negatief.
Grondstoffen
Het gebrek aan grondstoffen wordt als het grootste probleem beschouwd in de internationale handel. Daarnaast spreken ondernemers van uitdagingen op de arbeidsmarkt. Verder maken meer en meer ondernemers zich zorgen over het oplopende ziekteverzuim. De stijging in vergelijking met november is volgens evofenedex opvallend, maar niet onverwacht.
Verder spreken veel ondernemers van toegenomen leveringstijden. Daarnaast worden vrachtcontainers, als die al beschikbaar zijn, niet of op een verkeerde plek afgeleverd.
Volgens de onderzoekers is het wereldwijd doen van zaken er niet makkelijker op geworden. Een groot deel van de ondervraagde ondernemers denkt dat de problemen nog wel tot in 2023 zullen aanhouden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Microsoft behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het tech- en softwareconcern deed afgelopen kwartaal opnieuw goede zaken met zijn clouddiensten door de grote vraag naar AI-diensten en zag de omzet en winst stijgen. Ook verwacht het bedrijf dat de omzet van zijn cloudplatform Azure dit jaar voor het eerst de grens van 100 miljard dollar zal overschrijden. Het aandeel steeg ruim 12 procent.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie is in het tweede kwartaal van dit jaar iets minder hard gegroeid dan in de eerste drie maanden. Volgens voorlopige cijfers van de Amerikaanse overheid bedroeg de groei 0,4 procent op kwartaalbasis. Dat was 0,5 procent in het eerste kwartaal.
51 minuten geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het dagelijks leven in Duitsland is deze maand flink duurder geworden door het aflopen van een accijnskorting op benzine en diesel. De inflatie liep in juli op naar 2,8 procent op jaarbasis, van 2,3 procent in juni, aldus het Duitse federale statistiekbureau. Na twee maanden kwam er een einde aan de korting van 17 eurocent op een liter brandstof.
1 uur geledenBEIJING (ANP/DPA) - China heeft gedreigd met tegenmaatregelen tegen de Verenigde Staten naar aanleiding van nieuwe beperkingen voor de handel in mensachtige robots. Een woordvoerder van het ministerie van Handel eiste donderdag dat Washington het importverbod onmiddellijk intrekt. Als dat niet gebeurt, zal China "krachtige tegenmaatregelen nemen".
2 uur geledenMILAAN (ANP) - Modehuis Prada, waar naast Prada ook Versace en Miu Miu bij horen, heeft bijna een derde minder luxe kleding, schoenen en accessoires verkocht in het Midden-Oosten in de eerste helft van het jaar. Dat blijkt uit de halfjaarcijfers van de groep.
2 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - Ceconomy, het moederbedrijf van elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, heeft de afgelopen maanden geprofiteerd van de hitte in Europa. Die leidde tot een grote vraag naar airconditioners, ventilatoren en koelapparaten, stelt het Duitse concern.
2 uur geledenMARANELLO (ANP/BLOOMBERG) - Ferrari heeft zijn winstverwachting voor heel 2026 naar boven bijgesteld, nadat de Italiaanse sportwagenfabrikant in het tweede kwartaal beter presteerde dan verwacht. De sterke resultaten zijn vooral te danken aan de grote vraag naar exclusieve modellen, zoals het topmodel F80 en een duurdere uitvoering van de Purosangue, de eerste SUV van Ferrari.
2 uur geleden