Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Export landbouwgoederen stijgt naar record door prijsstijging

Export landbouwgoederen stijgt naar record door prijsstijging

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft vorig jaar voor een recordbedrag van ruim 122 miljard euro aan landbouwgoederen uitgevoerd, ruim 17 procent meer dan in 2021. De groei is echter volledig het gevolg van hogere exportprijzen. Of de export dit jaar weer zo hoog uitpakt valt te betwijfelen. "Er worden nu allerlei beleidsmaatregelen op de landbouw afgevuurd, de grenzen van de productie in de agrarische sector zijn bereikt", zegt een woordvoerder van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Hij wijst daarbij op de opkoping van boerenbedrijven door de overheid en de inkrimping van de veestapel. Hierdoor was er afgelopen jaar al sprake van een kleine volumekrimp. "De toename in 2022 is alleen een prijseffect. Qua volume is er minder uit de stallen en van het land gekomen", aldus de zegsman.

Het CBS deed samen met de universiteit Wageningen onderzoek naar de export van landbouwgoederen, zoals eieren, vlees, groenten, fruit en melk. Zij stellen vast dat de Nederlandse economie vorig jaar naar schatting 49,6 miljard euro heeft verdiend aan de export van landbouwgoederen. Daarvan is bijna 45 miljard euro verdiend aan export van Nederlandse producten.

Melkproductie

Het afgelopen jaar hebben boeren en tuinders, voor zover mogelijk, de stijgende kosten doorberekend in hun prijzen. Boeren hebben bijvoorbeeld te maken met duurdere veevoergrondstoffen en kunstmest, tuinders onder andere met hoge energiekosten.

Zuivel en eieren zijn vorig jaar het meest uitgevoerd naar het buitenland. De exportwaarde van deze producten is met 35 procent toegenomen tot 11,9 miljard euro. De melkprijs was in 2022 historisch hoog. Dit is het gevolg van onder andere hoge energie- en veevoerkosten, aangewakkerd door de oorlog in Oekraïne. Ook blijft de wereldwijde melkproductie achter bij de vraag. De hoge melkprijs heeft effect op de prijs van zuivelproducten met melk als ingrediënt.

Vlees

Ook de prijs van eieren is historisch hoog. Dat komt vooral door de sterk gestegen voerkosten. Daarbij is het aanbod kleiner door de vogelgriep, wat ook weer de prijs raakt. Vlees werd, net als zuivel en eieren, aanzienlijk duurder. De exportwaarde van vlees is toegenomen van 9,4 miljard euro in 2021 tot 11 miljard euro vorig jaar.

Duitsland blijft verreweg de belangrijkste bestemming, met een aandeel van 24 procent in de Nederlandse landbouwexport. België, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk staan op plek twee, drie en vier. De export naar Spanje en de Verenigde Staten nam vorig jaar sterk in waarde toe. "Daardoor is Spanje nu de zesde exportbestemming van landbouwgoederen in plaats van China", aldus het CBS.

Meer uit Financieel

Cao-lonen gestegen in derde kwartaal, maar minder dan jaar eerder

DEN HAAG (ANP) - De cao-lonen lagen in het derde kwartaal van dit jaar gemiddeld 4 procent hoger dan dezelfde periode in 2025. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De loonstijging was minder sterk dan een jaar eerder, toen stegen de cao-lonen nog met gemiddeld 4,6 procent.

34 minuten geleden
Google brengt langverwacht nieuw AI-model uit

MOUNTAIN VIEW (ANP/RTR/AFP) - Google heeft woensdag een nieuw AI-model uitgebracht. Het gaat om het langverwachte Gemini 4 Argon dat nog niet voor het grote publiek beschikbaar is.

4 uur geleden
Ook ABN AMRO verwacht sterkere afkoeling woningmarkt

AMSTERDAM (ANP) - De woningmarkt koelt volgend jaar sterker af dan verwacht. Dat meldt ABN AMRO in de nieuwste editie van de woningmarktmonitor. ABN AMRO trekt daarmee dezelfde conclusie als ING. De afkoeling wordt volgens de onderzoekers veroorzaakt door de gestegen hypotheekrente.

5 uur geleden
Trump na rapport dat Fed vrijpleit: Powell moet uit bestuur

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dringt nog altijd aan op een vertrek van Jerome Powell uit het bestuur van de Federal Reserve. Tijdens Powells termijn als voorzitter van de centrale bank greep Trump kostenoverschrijdingen bij de verbouwing van een hoofdkantoor aan om hem onder druk te zetten. Hoewel een nieuw rapport Powell grotendeels vrijpleit, zegt Trump dat het ministerie van Justitie naar de kwestie moet kijken.

7 uur geleden
Rechter maakt weg vrij voor overname Warner Bros. door Paramount

OAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - Een rechtbank in de Amerikaanse stad Oakland heeft de weg vrijgemaakt voor de overname van mediaconcern Warner Bros. Discovery door branchegenoot Paramount Skydance. Een groep van twaalf staten spande een rechtszaak aan om die deal van 110 miljard dollar tegen te houden, maar trof vervolgens een schikking met Paramount. De rechter heeft die overeenkomst nu goedgekeurd.

8 uur geleden
Gemengd slot op beurzen New York na inflatiemeevaller

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met een gemengd beeld gesloten. Techbedrijven behoorden tot de winnaars, maar aandelen van veel andere bedrijven daalden. Beleggers hadden aandacht voor nieuwe inflatiecijfers en hielden de rentes op langer lopende staatsobligaties in de gaten. Die zijn de afgelopen tijd sterk gestegen, wat voor nervositeit op de beurzen heeft gezorgd.

8 uur geleden
Volkswagen zegt arbeidsovereenkomsten op, bonden reageren boos

HANNOVER (ANP) - Volkswagen wil het merendeel van de collectieve arbeidsovereenkomsten bij het autoconcern eind dit jaar opzeggen. Het bedrijf hoopt zo meerdere regelingen aan te kunnen passen als onderdeel van een grote kostenbesparingsronde. Vakbondsleiders reageren furieus en dreigen met stakingen.

9 uur geleden