Exitpoll: partij Le Pen wint eerste ronde Franse verkiezingen
PARIJS (ANP/AFP) - Het radicaal-rechtse Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen wint de eerste ronde van de Franse parlementsverkiezingen, blijkt uit prognoses van onderzoeksbureaus. De alliantie van president Emmanuel Macron, die het politieke midden vertegenwoordigt, eindigt achter een linkse alliantie op de derde plaats.
De prognoses geven de RN 34,5 procent van de stemmen, gevolgd door 28,5 tot 29,1 procent voor de linkse alliantie Nieuw Volksfront. Macrons alliantie Ensemble ('samen') krijgt 20,5 tot 21,5 procent.
Het is nog onduidelijk of RN van Marine Le Pen in de tweede ronde, die volgende week zondag is, een absolute meerderheid verwerft in het nieuwe Lagerhuis (Assemblée Nationale). Als dat gebeurt, dan kan Le Pen het premierschap opeisen. In de tweede ronde wordt gestemd in alle kiesdistricten waar geen kandidaat in een keer een meerderheid heeft gehaald.
Brede alliantie
Macron schreef de verkiezingen verrassend uit nadat RN zijn alliantie had verslagen bij de verkiezingen voor het Europees Parlement, eerder deze maand. Zoals het er nu uitziet, kan Ensemble op aanzienlijk minder parlementszetels rekenen dan voorheen.
Macrons ambtstermijn loopt nog drie jaar door. In een verklaring riep de president op tot een "brede alliantie tegen extreemrechts" in de tweede ronde. De links-radicale Jean-Luc Mélenchon, leider van het Nieuw Volksfront, heeft al gezegd dat hij kandidaten terugtrekt die in hun district als derde eindigen. Dat vergroot de kans dat de RN-kandidaat geen meerderheid behaalt.
De verkiezingen leven sterk onder de Franse bevolking. Het Franse onderzoeksbureau Elabe verwacht een uiteindelijke opkomst van 67,5 procent, de hoogste voor parlementsverkiezingen sinds 1981. In 2022 stemde slechts 47,5 procent van de Franse kiesgerechtigden.
Meer uit Buitenland
IVANOVO (ANP/RTR/AFP) - Ten noordoosten van Moskou, in de provincie Ivanovo, is een groot Russisch militair transportvliegtuig neergestort, meldt de Russische staatszender Vesti. Alle zeven inzittenden zouden bij de crash zijn omgekomen. Volgens het Russische ministerie van Defensie is onderzoek ingesteld naar het incident. Het vliegtuig was kort ervoor gerepareerd en voerde een testvlucht uit. Het zou zijn neergekomen in onbewoond gebied, aldus het ministerie in een verklaring.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Het Internationaal Strafhof in Den Haag (ICC) heeft de Soedanese militieleider Ali Muhammad Ali Abd-Al-Rahman veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Hij was eerder al schuldig bevonden aan 27 misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden. Het ging onder meer om moord, verkrachting en marteling.
1 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Bij een brand in een kantoorgebouw in Jakarta zijn zeker twintig personen omgekomen. Dat bevestigt de Indonesische politie na berichtgeving van lokale media. Het vuur is volgens Kompas TV inmiddels geblust. Op beelden van die nieuwszender is te zien hoe tientallen brandweerlieden bezig zijn met het in veiligheid brengen van mensen die nog binnen zijn. De geborgen lichamen zijn naar een politiebureau gebracht voor identificatie.
1 uur geledenNAIROBI (ANP) - Een gezonde en duurzame planeet kan niet alleen miljoenen mensenlevens verlengen en een einde maken aan honger, maar op termijn ook de wereldeconomie biljoenen dollars per jaar opleveren. Tot die conclusie komen 287 wetenschappers uit 82 landen in het zogenoemde Global Environmental Outlook van VN-milieuorganisatie UNEP. Het is het meest uitgebreide rapport dat het agentschap ooit produceerde.
1 uur geledenPRAAG (ANP) - Andrej Babiš is aangesteld als nieuwe premier van Tsjechië. In een live op tv uitgezonden ceremonie benoemde president Petr Pavel de 71-jarige partijleider van de populistische ANO in zijn nieuwe rol.
2 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land. De ballonnen leiden onder meer tot problemen voor de luchtvaart. De noodsituatie geeft de krijgsmacht meer flexibiliteit om op te treden, in samenwerking met de politie of onafhankelijk.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
5 uur geleden