Exitpoll: partij Le Pen wint eerste ronde Franse verkiezingen
PARIJS (ANP/AFP) - Het radicaal-rechtse Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen wint de eerste ronde van de Franse parlementsverkiezingen, blijkt uit prognoses van onderzoeksbureaus. De alliantie van president Emmanuel Macron, die het politieke midden vertegenwoordigt, eindigt achter een linkse alliantie op de derde plaats.
De prognoses geven de RN 34,5 procent van de stemmen, gevolgd door 28,5 tot 29,1 procent voor de linkse alliantie Nieuw Volksfront. Macrons alliantie Ensemble ('samen') krijgt 20,5 tot 21,5 procent.
Het is nog onduidelijk of RN van Marine Le Pen in de tweede ronde, die volgende week zondag is, een absolute meerderheid verwerft in het nieuwe Lagerhuis (Assemblée Nationale). Als dat gebeurt, dan kan Le Pen het premierschap opeisen. In de tweede ronde wordt gestemd in alle kiesdistricten waar geen kandidaat in een keer een meerderheid heeft gehaald.
Brede alliantie
Macron schreef de verkiezingen verrassend uit nadat RN zijn alliantie had verslagen bij de verkiezingen voor het Europees Parlement, eerder deze maand. Zoals het er nu uitziet, kan Ensemble op aanzienlijk minder parlementszetels rekenen dan voorheen.
Macrons ambtstermijn loopt nog drie jaar door. In een verklaring riep de president op tot een "brede alliantie tegen extreemrechts" in de tweede ronde. De links-radicale Jean-Luc Mélenchon, leider van het Nieuw Volksfront, heeft al gezegd dat hij kandidaten terugtrekt die in hun district als derde eindigen. Dat vergroot de kans dat de RN-kandidaat geen meerderheid behaalt.
De verkiezingen leven sterk onder de Franse bevolking. Het Franse onderzoeksbureau Elabe verwacht een uiteindelijke opkomst van 67,5 procent, de hoogste voor parlementsverkiezingen sinds 1981. In 2022 stemde slechts 47,5 procent van de Franse kiesgerechtigden.
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
32 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
59 minuten geledenBREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Twee Chinese containerschepen zijn door de Straat van Hormuz gevaren, is te zien bij scheepvaartmonitor MarineTraffic. Iran heeft sinds het begin van de oorlog vorige maand slechts enkele schepen doorgelaten en heeft schepen aangevallen die ondanks de blokkade toch probeerden om door te varen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt om het Iraanse eiland Kharg op te blazen als het regime niet snel een deal met hem sluit. Hij eist op Truth Social dat de Straat van Hormuz onmiddellijk wordt heropend voor de scheepvaart.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op de Gazastrook zijn zeker drie doden gevallen, meldden de lokale autoriteiten. Ook op de bezette Westelijke Jordaanoever is een persoon gedood door Israëlische militairen.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne staat open voor een staakt-het-vuren tijdens Pasen. Dat zegt president Volodymyr Zelensky tegen journalisten. De Oekraïense leider voegt eraan toe dat bondgenoten Kyiv hebben gevraagd de aanvallen op de Russische oliesector te staken, vanwege de vermeende effecten daarvan op de wereldwijde oliemarkt. Die schommelt al weken flink, vanwege de door Iran opgeworpen blokkade aan de Straat van Hormuz.
4 uur geleden