Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Exitpoll: nek-aan-nek-race in Poolse presidentsverkiezingen

Exitpoll: nek-aan-nek-race in Poolse presidentsverkiezingen

WARSCHAU (ANP) - De Poolse presidentsverkiezingen lijken voorlopig onbeslist. Volgens de eerste exitpoll van Ipsos heeft de rechts-conservatieve Andrzesj Duda een minieme voorsprong op zijn uitdager Rafal Trzaskowsi, de liberale, pro-Europese burgemeester van Warschau.

Zittend president Duda kreeg volgens de exitpoll 50,4 procent van de stemmen. Trzaskowski volgt op 49,6 procent. De opkomst was zondag met 68,9 procent hoog, aldus Ipsos.

De eerste officiële uitslagen worden maandag verwacht. Duda won eind juni de eerste ronde van de presidentsverkiezingen met ruim met 43,5 procent van de stemmen.

Opiniepeilingen

Opiniepeilingen voorafgaand de verkiezingsgang van zondag voorspelden dat het zondag een nek-aan-nek-race zou worden tussen Duda een bondgenoot van de heersende partij Recht en Rechtvaardigheid (PiS), en Trzaskowski, die de steun van de grootste oppositiepartij Burgerplatform geniet. Duda ging de presidentsverkiezingen in als favoriet, maar in de peilingen leek Trzaskowski het gat tussen hen steeds verder te dichten.

Duda presenteerde zich tijdens zijn campagne als verdediger van katholieke waarden en extra overheidssteun aan gepensioneerden. Zijn herverkiezing is cruciaal voor de huidige regering, wil die zijn conservatieve agenda volledig ten uitvoer brengen.

De liberale Trzaskowski sprak eerder uit als president zijn veto in te zetten om wetswijzigingen die de Poolse democratie bedreigen tegen te houden. De regering in Warschau kon eerder op kritiek rekenen van de Europese Unie vanwege juridische hervormingen die de rechtsstaat zouden ondermijnen.

Meer uit Buitenland

Belgische mijnenjager naar Midden-Oosten, mogelijk Hormuz-rol

BRUSSEL (ANP) - België dirigeert een van zijn mijnenjagers naar het Midden-Oosten, melden Belgische media. Het marineschip is zo dichter bij de Straat van Hormuz, waar een groep landen mogelijk zeemijnen gaat ruimen om de belangrijke zeestraat weer bevaarbaar te maken.

3 uur geleden
Trump: Iran al akkoord met opschorting nucleaire activiteiten

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Iran heeft er volgens de Amerikaanse president Donald Trump mee ingestemd het eigen nucleaire programma voor onbepaalde tijd stil te leggen. Onderhandelingen over een deal worden "waarschijnlijk" dit weekend weer gehouden, zei hij tegen persbureau Bloomberg. "De meeste hoofdpunten zijn afgerond. Het zal vrij snel gaan."

3 uur geleden
Aoun roept op tot versterken bestand Libanon ondanks schendingen

BEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat het versterken van het bestand met Israël zijn prioriteit is. Ook na het ingaan van het bestand werden nog aanvallen op Libanon gemeld, maar toch noemt Aoun het "een kans om stabiliteit en wederopbouw te promoten."

3 uur geleden
Ook concert van Kanye West in Polen gaat niet door

WARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.

5 uur geleden
Starmer: dozijn landen zegt bij te dragen aan 'Hormuz-missie'

PARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.

8 uur geleden
Guterres in Vredespaleis: internationaal recht staat onder druk

DEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.

8 uur geleden
Mis van paus in Kameroen trekt 120.000 gelovigen

DOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.

8 uur geleden