Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Excuses Minister Bijleveld om illegaal verzamelen gegevens

Excuses Minister Bijleveld om illegaal verzamelen gegevens

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Ank Bijleveld (Defensie) heeft in de Tweede Kamer excuses aangeboden voor het illegaal verzamelen van persoonsgegevens door een eenheid van de krijgsmacht. "Het had nooit zover mogen komen", zei ze tegen een boze Kamer.

Vorig jaar november meldde NRC Handelsblad dat het Land Information Manoeuvre Centre (LIMC), een experimenteel onderdeel van de Koninklijke Landmacht, op grote schaal informatie verzamelde in het kader van de coronacrisis. Daarbij werd de privacywetgeving overtreden.

Bijleveld was niet op de hoogte gesteld van de oprichting van de eenheid. "Dat had sneller gemoeten", erkende ze in de Kamer. Ze heeft hierover een "hartelijk woordje" gesproken met de inmiddels vertrokken Commandant der Strijdkrachten Rob Bauer, de hoogste militair.

Bijvangst

Voor de kritische Kamerleden bleef onduidelijk hoe de militairen ertoe kwamen persoonsgegevens te verzamelen. "De waaromvraag vind ik ook ingewikkeld te beantwoorden", zei Bijleveld. Volgens haar ging het om "bijvangst". De militairen waren zich "veel te weinig bewust dat ze dat niet mochten". Het ontbrak ze aan kennis over de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG).

"Defensie is hier met 200 kilometer per uur uit de bocht gevlogen", zei Salima Belhaj van D66. "Onrechtmatig, ondoordacht en onzorgvuldig", oordeelde VVD'er Jeroen van Wijngaarden over LIMC. Het was in "strijd met de grondbeginselen van de rechtstaat", aldus Renske Leijten (SP).

LIMC niet meer actief

CDA'er Derk Boswijk (CDA) erkende dat er veel fout was gegaan maar benadrukte ook dat het niet te kwader trouw is gebeurd. Digitale oorlogsvoering blijft en het is volgens hem belangrijk dat er wordt gekeken hoe de krijgsmacht hiermee moet omgaan. Hij ziet "toegevoegde waarde" voor het LIMC.

Het LIMC volgde onder meer coronakritische groepen zoals Viruswaarheid en Gele Hesje. Het LIMC is niet meer operationeel actief, maar wordt niet opgeheven.

Onafhankelijk onderzoek

Verscheidene partijen waren ontevreden over het feitenrelaas dat Defensie had geleverd over de zaak. Na aandringen van SP en D66 kijkt de bewindsvrouw hier alsnog eens naar. Ook beziet ze of er nog meer juridische stukken naar de Kamer kunnen gaan.

Er komt nog een onafhankelijk onderzoek naar de gebeurtenissen op aandringen van de Kamer. Bijleveld kondigde eerder al aan dat een extern bureau onderzoek gaat doen naar de naleving binnen Defensie van de AVG. Ook komt er veel meer aandacht voor de privacywetgeving binnen Defensie.

Meer uit Binnenland

Oppositie Curaçao wil dat premier luchtruim beschermt

WILLEMSTAD (ANP) - De oppositie in Curaçao wil dat premier Gilmar 'Pik' Pisas optreedt om het luchtruim boven het land te beschermen. Parlementariër Giselle Mc William, leider van de oppositiepartij MAN-PIN, vindt dat Pisas de Verenigde Staten en Venezuela moet dwingen "om ons luchtruim en grondgebied te respecteren".

58 minuten geleden
Stint had volgens OM al ruim een jaar problemen met gashendel

DEN BOSCH (ANP) - De Stint had al sinds mei 2017 problemen met de gashendel, die door een gebroken terugkeerveer kon blijven hangen. Daardoor kon de elektrische bolderkar blijven doorrijden bij het afremmen. Stint-ontwerper Peter Noorlander bagatelliseerde het probleem door te doen alsof het minder vaak voorkwam, zei de officier van justitie maandag in de Stint-zaak in de rechtbank in Den Bosch.

1 uur geleden
Reuzensprong voor Marco Borsato in Top 2000 na vrijspraak

HILVERSUM (ANP) - Marco Borsato maakt een reuzensprong in de Top 2000 nu hij is vrijgesproken van ontucht. De vijf liedjes die het meest zijn gestegen, zijn allemaal van hem, en allemaal gaan ze meer dan duizend plekken omhoog. Zo stijgt het lied Zij van plaats 1566 naar 116.

1 uur geleden
Concertgebouw in Amsterdam beklad met rode verf

AMSTERDAM (ANP) - Het Concertgebouw in Amsterdam is maandagochtend rond 06.30 uur beklad met rode verf. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Het Parool. De woordvoerder zegt maandagmiddag dat de verf is verwijderd.

1 uur geleden
Nederlander gewond geraakt door aanslag Australië

DEN HAAG (ANP) - Een Nederlands persoon is gewond geraakt tijdens de aanslag bij het Australische Bondi Beach op zondag. Dat meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De persoon heeft een dubbele nationaliteit; naast de Nederlandse is onbekend welke andere nationaliteit de persoon bezit.

2 uur geleden
Weglaten remschakelaar op Stint onvergeeflijke fout, zegt OM

DEN BOSCH (ANP) - Het weglaten van een remschakelaar op de Stint is "een onvergeeflijke fout". Dit stelde het Openbaar Ministerie maandag in de rechtbank in Den Bosch.

3 uur geleden
OM waarschuwt opnieuw voor medicijnen van 'online-nepapothekers'

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft maandag tijdens een zitting tegen twee verdachten van illegale handel in geneesmiddelen opnieuw gewaarschuwd voor het online bestellen van medicijnen. "Als je buiten de gebaande wegen online medicijnen bestelt, weet je niet wat je koopt," aldus de officier van justitie. "Je weet niet wat je slikt en je weet niet wat de gevolgen daarvan kunnen zijn."

3 uur geleden