
Excuses met een bittere nasmaak
VLISSINGEN - Een krappe meerderheid stemde vorige week in de gemeenteraadsvergadering voor het aanbieden van excuses voor het slavernijverleden van de gemeente Vlissingen. Angelique Duijndam heeft het debat in de gemeenteraadsvergadering met gemengde gevoelens gevolgd. “Het is natuurlijk goed dat die excuses er nu eindelijk komen,” is ze van mening. “Maar de nasmaak is bitter. Veertien raadsleden voor, twaalf tegen en een hoop discussie.”
Duijndam is al twee jaar bezig met de kwestie rondom wel of geen excuses van de gemeente Vlissingen. “Ik heb destijds als raadslid een voorstel ingediend voor excuses, een slavernijmonument en een onderzoek naar de rol van Vlissingen in de slavenhandel. Toen is alleen het onderzoek gehonoreerd en de Christen Unie heeft nu het deel van de excuses opgepakt.”
Koploper
De uitkomst van het onderzoek naar de Vlissingse rol in de slavenhandel loog er niet om. Vlissingen blijkt onbetwist koploper in de Nederlandse slavenhandel. Bovendien waren destijds ook de schepenen, nu wethouders, betrokken bij de handel in slaven. Volgens Duijndam had de slepende discussie over wel of geen excuses voorkomen had kunnen worden als het college, net als in andere gemeente, zelf het voortouw voor excuses had genomen en het niet had overgelaten aan de gemeenteraad.
Geweten
Voorafgaand aan de gemeenteraadsvergadering werd de gemeenteraad toegesproken door een geëmotioneerde Juliën Bottse. “Dat kwam bij mij ook binnen,” vertelt Duijndam. “Ook mooi dat hij de raadsleden opriep om naar hun geweten te luisteren.” Opmerkelijk genoeg was Duijndam zelf niet één van de insprekers. “Dat heb ik bewust niet gedaan. Ik vond het beter dat anderen nu inspraken zodat duidelijk is dat die excuses er niet alleen voor mij zijn maar dat er meer nazaten zijn die dat graag zien gebeuren.” Duijndam is benieuwd naar de tekst die burgemeester Bas van den Tillaar op 1 juli aanstaande gaat uitspreken. “Het zou goed zijn als de tekst vooraf wordt gedeeld met mensen uit de gemeenschap, net zoals premier Rutte dat heeft gedaan.”
Kenniscentrum
Nu het voornemen er is dat het college van burgemeester en wethouders dan toch daadwerkelijk excuses gaat aanbieden, spant Duijndam zich verder in om te komen tot een kenniscentrum. “Daar worden gesprekken overgevoerd en binnenkort wordt er een kwartiermaker aangesteld,” weet Duijndam. “De gesprekken worden gevoerd tussen de gemeenten, de provincie, University College Roosevelt, het Muzeeum, het Zeeuws Archief en Keti Koti. Of het kenniscentrum in Vlissingen komt is nog niet bepaald, maar mij maakt het eigenlijk niet uit. Als het er maar komt.” Duijndam blijft ook voorvechtster van een slavernijmonument in Vlissingen. “Er is al een slavernijmonument in Middelburg maar zeker in een stad als Vlissingen die zo’n grote rol heeft gespeeld in deze geschiedenis hoort zo’n monument te staan.”
Meer uit Vlissingen
VLISSINGEN - Op dinsdag 10 september organiseert waterschap Scheldestromen een informatieavond over de dijkversterking bij de buitenhaven van Vlissingen. De bijeenkomst vindt plaats in het Veiligheidscentrum Vlissingen, aan de Oosterhavenweg 22-24, en start om 19.00 uur. Inloop is vanaf 18.45 uur.
8 uur geledenOOST-SOUBURG- Op de A58, ter hoogte van Oost-Souburg, heeft in de nacht van zaterdag op zondag een aanrijding plaatsgevonden tussen een personenauto en een busje. Op de rijbaan richting Vlissingen botste de auto achterop het busje en kwam daarna in de berm tot stilstand. Hierna vatte de auto vlam. Beide bestuurders zijn ter plekke gecontroleerd door de ambulancedienst. De bestuurder van de auto is met spoed overgebracht naar het ziekenhuis. Brokstukken van beide voertuigen lagen over tientallen meters verspreid. De oorzaak van de aanrijding is niet bekend.
12 uur geledenVLISSINGEN - In de Lasloods in Vlissingen vindt vrijdag, zaterdag en zondag het Wijnfeest plaats.
2 dagen geledenVLISSINGEN - Met heerlijk zomers weer en veel animo was het donderdagavond feest op de Vlissingse boulevard. Het goededoeleninitiatief 'Langste mosseltafel van Zeeland' bracht vele mosselliefhebbers samen. Aan gezellig versierde lange tafels genoten zij van mosselen en steunden hiermee stichting ALS Zeeland.
2 dagen geledenVLISSINGEN - Drie auto's zijn donderdag aan het einde van de middag beschadigd geraakt bij een botsing op de Sloeweg in Vlissingen. Het ongeval veroorzaakte bij de Sloebrug files Vlissingen in.
2 dagen geledenVLISSINGEN - Een jongeman is donderdagavond laat medisch onderzocht na een ongeval met een fatbike in de Adriaen Coortelaan in Vlissingen. Behandeling in het ziekenhuis was niet nodig.
2 dagen geledenVLISSINGEN - Een ritje met de auto over Boulevard de Ruyter blijft in het seizoen verboden in de weekeinden en op feestdagen. Vanaf 2026 is een autorondje over het Keizersbolwerk wél mogelijk.
3 dagen geleden