Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Evofenedex: overwinning Trump nadelig voor handel en logistiek

Evofenedex: overwinning Trump nadelig voor handel en logistiek

ZOETERMEER (ANP) - De overwinning van Donald Trump in de Amerikaanse presidentsverkiezingen heeft naar verwachting nadelige effecten op de handel en logistiek. Dat zegt algemeen directeur Bart Jan Koopman van evofenedex, de ondernemersvereniging voor handel en logistiek.

De Verenigde Staten zijn minder dominant geworden op het gebied van de productie van ijzer en staal, auto's, chips en machines. Trump wil de Amerikaanse industriële capaciteit weer laten opbloeien. Ook is het groeiende handelstekort een groot pijnpunt voor Trump. Om het toenemende gat tussen import en export te dichten, wil hij op korte termijn importtarieven invoeren.

Tijdens zijn verkiezingscampagne heeft Trump aangekondigd een universeel tarief van ten minste 10 procent op import te willen heffen. Deze Amerikaanse importheffing zal volgens Koopman zeer negatieve gevolgen hebben voor de wereldeconomie.

Belastingvrij

Ook wil Trump een tarief van 60 procent op alle import uit China. Trump ziet China als de grote rivaal op het gebied van internationale veiligheid en economie. Hij wil de economische slagkracht van China verzwakken en de handelsrelatie volledig herzien.

Trump heeft zich ook negatief uitgelaten over grote multilaterale handelsverdragen en wil het liefst dat ieder land dat handeldrijft met de VS een ander tarief krijgt. Hoewel de Europese Unie geen handelsverdrag met de VS heeft, wordt een aanzienlijk handelsvolume tegen lage zogeheten 'most favoured nation'- ofwel MFN-tarieven naar Amerika geëxporteerd. Dit principe is gebaseerd op het idee dat landen al hun handelspartners gelijk moeten behandelen.

Ook worden Europese goederen vaak volledig zonder invoerrechten naar Amerika geëxporteerd. Zo voeren de VS de belangrijkste exportproducten van Nederland vrijwel allemaal belastingvrij in. Aangezien Amerika een van de belangrijkste handelspartners van Nederland is, is het volgens Koopman van groot belang om goede relaties te behouden met de VS.

Meer uit Financieel

Oliekartel OPEC+ draait kraan niet verder open

LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.

8 uur geleden
Saudi-Arabië boekt sterkste economische groei in drie jaar

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.

9 uur geleden
Bitcoin daalde 11 procent in januari, vierde verliesmaand op rij

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.

9 uur geleden
Slechte start voor autoverkoop, elektrische auto's kelderen

BUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.

13 uur geleden
Indonesië staat omstreden AI-chatbot Grok weer toe

JAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.

14 uur geleden
FT: Ford sprak met Chinese concurrent Xiaomi over joint venture

DETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.

15 uur geleden
KLM hervat vluchten naar Tel Aviv en Dubai

SCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.

15 uur geleden