Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese vraag naar gas op laagste niveau in 10 jaar

Europese vraag naar gas op laagste niveau in 10 jaar

AMSTERDAM (ANP/AFP) - Europa heeft sinds de Russische invasie van Oekraïne de vraag naar gas met 20 procent verlaagd. De vraag is daarmee afgenomen tot het laagste niveau in 10 jaar, meldt het Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA). Vooral de lagere vraag in grote landen als Duitsland, Italië en Groot-Brittannië droeg bij aan de daling. De onderzoekers van het instituut verwachten dat de vraag naar vloeibaar gemaakt aardgas (lng) volgend jaar een piek zal bereiken, mede dankzij het gebruik van duurzame energiebronnen.

De invasie van Oekraïne door Rusland in februari 2022 veroorzaakte een enorme verschuiving in de Europese gasmarkt. Gas uit Rusland dat via pijpleidingen werd geleverd, werd vervangen door de import van lng uit voornamelijk de Verenigde Staten. Door een beperkt aantal importterminals waren de Europese landen ook gedwongen om maatregelen te nemen om het gasverbruik terug te dringen. De hoge gasprijzen en milde wintertemperaturen hielpen ook om de vraag te verminderen.

"Europa heeft de energiecrisis met succes doorstaan en heeft zichzelf voorbereid op het blijven terugdringen van het gasgebruik", aldus het IEEFA, dat kwesties bestudeert die verband houden met energiemarkten en energiebeleid. De verdere inzet van zonne- en windenergie, de overstap van gasboilers naar warmtepompen voor woningverwarming en extra efficiëntiemaatregelen zullen ervoor zorgen dat de vraag naar lng in 2025 piekt.

Nieuwe afhankelijkheid

De onderzoekers merkten verder op dat de haast om lng-terminals te bouwen aanhield, ondanks dat de import van lng in 2023 stabiel bleef en de vraag volgend jaar waarschijnlijk een piek zal bereiken. Met dertien terminals die naar verwachting tegen 2030 operationeel zullen zijn, vergeleken met acht terminals in februari 2022, riskeert Europa daarmee tegen het einde van het decennium een importcapaciteit te hebben die drie keer zo groot is als de vraag naar lng.

De onderzoekers waarschuwen daarnaast voor het risico dat er een nieuwe afhankelijkheid ontstaat in Europa door de hoge lng-import uit de VS. "Nadat Europa de gevolgen heeft ondervonden van het in gevaar brengen van de zekerheid van de energievoorziening door te veel afhankelijk te zijn van één bron, moet het leren van zijn fouten uit het verleden en voorkomen dat het te afhankelijk wordt van de VS, die vorig jaar bijna de helft van lng-import leverden", aldus het IEEFA.

Meer uit Financieel

Topmannen AI-bedrijven opgeroepen voor Australisch onderzoek

SYDNEY (ANP/RTR) - De topmannen van OpenAI en Anthropic zijn opgeroepen voor een Australisch senaatsonderzoek naar AI. Het onderzoek richt zich op de gevolgen van AI en datacenters voor Australische gemeenschappen en sectoren, en voor het water- en energieverbruik. Deze week werd bekend dat een AI-programma van OpenAI een Australische overheidswebsite is binnengedrongen en daar toegang had tot medische gegevens die niet openbaar zijn.

55 minuten geleden
OpenAI pauzeert werk met krachtigste AI na nieuw incident

SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft het werk aan zijn krachtigste AI-modellen voorlopig stilgelegd. Een van zijn systemen kreeg tijdens een test ongeoorloofd toegang tot het internet. Dat meldde het bedrijf zaterdag.

5 uur geleden
The Telegraph: derde baan Heathrow vier jaar uitgesteld

LONDEN (ANP) - De uitbreiding van de Londense luchthaven Heathrow loopt vertraging op. Een derde start- en landingsbaan wordt met vier jaar uitgesteld, wat betekent dat deze pas in 2039 operationeel zal zijn, meldt The Telegraph op basis van anonieme bronnen.

18 uur geleden
The Telegraph: derde baan Heathrow vier jaar uitgesteld

LONDEN (ANP) - De uitbreiding van de Londense luchthaven Heathrow loopt vertraging op. Een derde start- en landingsbaan wordt met vier jaar uitgesteld, wat betekent dat deze pas in 2039 operationeel zal zijn, meldt The Telegraph op basis van anonieme bronnen.

19 uur geleden
Vliegverkeer van en naar Sicilië weer verstoord door Etna

CATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Sicilië is opnieuw verstoord door een uitbarsting van vulkaan Etna. De Italiaanse luchthaven van Catania heeft vertrekkende en binnenkomende vluchten opgeschort tot zondag 12.00 uur door vulkanische activiteit en weersomstandigheden, is te lezen op de website. Catania is de belangrijkste luchthaven van het eiland.

21 uur geleden
Bloomberg: Cruz zegt dat Witte Huis export diesel niet verbiedt

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft toezeggingen gedaan dat de regering-Trump de export van Amerikaanse diesel niet gaat verbieden. Dat heeft senator Ted Cruz gezegd tegen kopstukken uit de Amerikaanse raffinagesector, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden die op de hoogte zijn van het gesprek.

22 uur geleden
Reisorganisatie past routes aan om overstromingen Bangkok

BANGKOK (ANP) - Reisorganisatie Riksja Travel heeft de routes voor zijn reizigers in Thailand iets aangepast vanwege de overstromingen in Bangkok. Dat laat een woordvoerster desgevraagd weten. Via Riksja Travel zijn een "paar honderd reizigers" nu in Thailand of gaan deze maand die kant op. Geen van hen is door de overstromingen in de hoofdstad in de problemen gekomen, volgens het bedrijf.

23 uur geleden