Europese vraag naar gas op laagste niveau in 10 jaar
AMSTERDAM (ANP/AFP) - Europa heeft sinds de Russische invasie van Oekraïne de vraag naar gas met 20 procent verlaagd. De vraag is daarmee afgenomen tot het laagste niveau in 10 jaar, meldt het Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA). Vooral de lagere vraag in grote landen als Duitsland, Italië en Groot-Brittannië droeg bij aan de daling. De onderzoekers van het instituut verwachten dat de vraag naar vloeibaar gemaakt aardgas (lng) volgend jaar een piek zal bereiken, mede dankzij het gebruik van duurzame energiebronnen.
De invasie van Oekraïne door Rusland in februari 2022 veroorzaakte een enorme verschuiving in de Europese gasmarkt. Gas uit Rusland dat via pijpleidingen werd geleverd, werd vervangen door de import van lng uit voornamelijk de Verenigde Staten. Door een beperkt aantal importterminals waren de Europese landen ook gedwongen om maatregelen te nemen om het gasverbruik terug te dringen. De hoge gasprijzen en milde wintertemperaturen hielpen ook om de vraag te verminderen.
"Europa heeft de energiecrisis met succes doorstaan en heeft zichzelf voorbereid op het blijven terugdringen van het gasgebruik", aldus het IEEFA, dat kwesties bestudeert die verband houden met energiemarkten en energiebeleid. De verdere inzet van zonne- en windenergie, de overstap van gasboilers naar warmtepompen voor woningverwarming en extra efficiëntiemaatregelen zullen ervoor zorgen dat de vraag naar lng in 2025 piekt.
Nieuwe afhankelijkheid
De onderzoekers merkten verder op dat de haast om lng-terminals te bouwen aanhield, ondanks dat de import van lng in 2023 stabiel bleef en de vraag volgend jaar waarschijnlijk een piek zal bereiken. Met dertien terminals die naar verwachting tegen 2030 operationeel zullen zijn, vergeleken met acht terminals in februari 2022, riskeert Europa daarmee tegen het einde van het decennium een importcapaciteit te hebben die drie keer zo groot is als de vraag naar lng.
De onderzoekers waarschuwen daarnaast voor het risico dat er een nieuwe afhankelijkheid ontstaat in Europa door de hoge lng-import uit de VS. "Nadat Europa de gevolgen heeft ondervonden van het in gevaar brengen van de zekerheid van de energievoorziening door te veel afhankelijk te zijn van één bron, moet het leren van zijn fouten uit het verleden en voorkomen dat het te afhankelijk wordt van de VS, die vorig jaar bijna de helft van lng-import leverden", aldus het IEEFA.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft in de Verenigde Staten een schikking getroffen in een zaak over een beademingsapparaat. Dat bevestigde een woordvoerder van het zorgtechnologieconcern na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad. Een nabestaande beschuldigde Philips ervan dat haar moeder vijf jaar geleden brandwonden had opgelopen doordat het apparaat vlam vatte. Philips ontkent alle aansprakelijkheid.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een wasmachine of televisie koopt, moet opletten dat hij niet onnodig een verzekering afsluit. Daarvoor waarschuwt de Consumentenbond, die opmerkt dat winkels steeds vaker verzekeringen verkopen bij apparaten. Volgens de belangenorganisatie zijn die polissen "vaak overbodig en misleidend". Mensen betalen dan honderden euro's voor dekking die zij al hebben via hun inboedelverzekering of wettelijke garantie.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft de Verenigde Staten opgeroepen om in samenspraak met handelspartners "oneerlijke handelsbelemmeringen" weg te nemen. Het IMF publiceerde dit in een beoordeling van de Amerikaanse economie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens betalen dit jaar iets minder voor hun energierekening. Gemiddeld zijn zij 1993 euro kwijt aan gas en elektra, 52 euro minder dan in 2025. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uitgerekend.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De luchtvaart- en halfgeleidersindustrie in de Verenigde Staten kampt met een steeds groter tekort aan zeldzame aardmetalen. Dat zeggen insiders binnen de industrie een paar weken voordat de Amerikaanse president Donald Trump zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping bezoekt in Beijing.
2 uur geledenSANTA CLARA (ANP) - Chipmaker Nvidia heeft de omzet met bijna driekwart weten op te voeren. Het bedrijf is de belangrijkste leverancier voor chips die nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) ondersteunen en profiteert van de forse investeringen die grote techbedrijven doen. De omzetgroei overtrof de verwachtingen op de financiële markten en laat daarmee zien dat de ontwikkeling van AI in volle vaart doorgaat.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Beleggers toonden zich overwegend optimistisch in de aanloop naar de kwartaalcijfers van chipbedrijf Nvidia na de slotbel. Die resultaten worden gezien als graadmeter voor de investeringen die grote techbedrijven doen in de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie.
11 uur geleden