Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese rechter: staatssteun aan KLM mocht niet

Europese rechter: staatssteun aan KLM mocht niet

LUXEMBURG (ANP) - De Europese rechter vindt de miljarden euro's aan staatssteun die KLM heeft ontvangen om de coronacrisis te doorstaan niet geoorloofd. De Europese Commissie heeft niet genoeg onderbouwd waarom voor die steun de concurrentieregels opzij zijn geschoven, vindt het Gerecht van de Europese Unie. Concurrent Ryanair, die de staatssteun aanvocht, krijgt gelijk.

KLM hoeft de 3,4 miljard die het bedrijf kreeg in de vorm van staatsgaranties en een achtergestelde lening echter niet onmiddellijk terug te betalen. Het gerecht is doordrongen van "de bijzonder schadelijke gevolgen van de pandemie voor de Nederlandse economie". Daarom schort het Luxemburgse hof de gevolgen van de uitspraak op totdat de commissie een nieuw besluit heeft genomen.

Het noodlijdende KLM kreeg in juli toestemming van de commissie voor de staatsgarantie op leningen plus de achtergestelde lening van de Staat. De commissie schortte de concurrentieregels, die overheidssteun aan bedrijven eigenlijk verbieden omdat rivalen daardoor worden benadeeld, kort na de uitbraak van corona in de EU vorig jaar met instemming van de lidstaten tijdelijk op.

Ryanair

Maar Ryanair vroeg het Gerecht van de Europese Unie de goedkeuring ongedaan te maken. Als nationale luchtvaartmaatschappijen als KLM door hun regering overeind worden gehouden, is dat oneerlijk voor een pan-Europese prijsvechter als Ryanair, vindt de vliegmaatschappij.

Ryanair spande in Luxemburg al een keur aan rechtszaken aan tegen de Europese Commissie vanwege het goedkeuren van coronastaatssteun aan rivalen. Maar de prijsvechter kreeg tot dusver steeds ongelijk. Dat gebeurde onder meer bij klachten over staatssteun van Zweden en Denemarken aan SAS, van Finland aan Finnair en van Frankrijk aan Air France.

TAP

Maar ditmaal krijgt de commissie ongelijk, zowel bij KLM als bij de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. De commissie had ook de staatssteun aan TAP niet mogen goedkeuren, zegt het Gerecht. Ook dat besluit was onvoldoende onderbouwd.

Ryanair noemt de twee nieuwste uitspraken "een overwinning voor de consument en de concurrentie". De Ierse vliegmaatschappij stelt dat door uitsluitend hun nationale vliegmaatschappijen te steunen, EU-lidstaten de eenmaking van de Europese interne markt voor vliegverkeer tenietdoen.

Nog geen gevolgen

TAP heeft een staatslening ontvangen van 1,2 miljard euro. Net als bij KLM schort het gerecht de gevolgen van de uitspraak op.

KLM laat in een eerste reactie weten de uitspraak te bestuderen, maar gaat er verder niet inhoudelijk op in. De luchtvaartmaatschappij, die bij de rechtszaak geen partij was, benadrukt dat het besluit van de Europese rechter voorlopig nog geen gevolgen heeft voor de ontvangen steun.

Minister Wopke Hoekstra (Financiën) benadrukt eveneens dat de uitspraak "geen directe gevolgen" heeft voor de steun aan KLM. "We bestuderen de uitspraak en zullen de Kamer informeren." Ook de Europese Commissie kan nog niet meer zeggen dan dat ze de uitspraak aan het bestuderen is.

Meer uit Financieel

Oorlog raakt FloraHolland nauwelijks, bedrijf verwacht weer winst

AALSMEER (ANP) - Royal FloraHolland merkt nog geen grote impact op de import van bloemen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Het grootste deel van de import van de bloemenveiling komt vanuit Afrika en dat verloopt deels via het Midden-Oosten, maar grote gevolgen blijven uit. 's Werelds grootste sierteeltmarktplaats verwacht dit jaar dan ook opnieuw zwarte cijfers te schrijven.

17 minuten geleden
Verlieslatend DB waarschuwt treinreiziger voor slechtere diensten

BERLIJN (ANP/DPA) - Deutsche Bahn heeft vorig jaar 2,3 miljard euro verlies geleden, blijkt uit de jaarcijfers. De Duitse spoorwegmaatschappij duikt daarmee 500 miljoen euro verder in het rood dan in 2024. Deutsche Bahn meldt haar klanten dat ze het komende jaar rekening moeten houden met verslechtering van de diensten.

1 uur geleden
Meeste huizenverkopers doen niet mee aan Open Huizen Dag

DEN HAAG (ANP) - Lang niet alle woningen die momenteel te koop staan, doen zaterdag mee aan de Open Huizen Dag van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Volgens huizenwebsite Funda staat het aantal aanmeldingen op ruim 8900, terwijl in totaal zo'n 47.000 huizen en appartementen beschikbaar zijn. Makelaarsorganisaties melden dat veel woningverkopers het niet nodig vinden om hun huis tijdens het evenement open te stellen voor huizenzoekers.

1 uur geleden
Onlinewoonwinkel Fonq is failliet verklaard

UTRECHT (ANP) - Onlinewoonwinkel Fonq is door de rechter failliet verklaard. Dat hebben de curatoren van het bedrijf vrijdag laten weten. Zij kijken momenteel nog of er een doorstart in zit voor Fonq of andere delen van het bedrijf, waaronder ook woonwinkel Naduvi. Zeker circa honderd medewerkers vrezen voor hun baan.

1 uur geleden
China start handelsonderzoeken naar VS voor top Xi en Trump

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China is een tweetal onderzoeken gestart naar handelspraktijken van de Verenigde Staten. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel vrijdag bekendgemaakt.

2 uur geleden
Marktonderzoeker: aantal huishoudens met tv-abonnement daalt

HOUTEN (ANP) - Het aantal huishoudens met een tv-abonnement is vorig jaar gedaald als gevolg van concurrentie met streaming- en videodiensten. Dat meldt marktonderzoeker Telecompaper, die voorziet dat het aantal tv-abonnementen de komende jaren verder daalt.

3 uur geleden
De Hypotheekshop ziet stevige toename hypotheekrente

AMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrentes in Nederland laten deze week de sterkste stijging zien sinds maart vorig jaar. Dat constateert hypotheekadviesketen De Hypotheekshop. Sinds de VS en Israël een kleine maand geleden Iran aanvielen lopen de rentes duidelijk op.

3 uur geleden