Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese miljoenenboete voor moederbedrijf Milka en Toblerone

Europese miljoenenboete voor moederbedrijf Milka en Toblerone

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft het moederbedrijf van merken als Milka, Toblerone en Côte d'Or een boete opgelegd van 337,5 miljoen euro. Het Amerikaanse Mondelēz heeft de Europese concurrentieregels geschonden door te beletten dat producten werden doorverhandeld naar andere EU-landen, zegt Eurocommissaris Margrethe Vestager. Het chocoladebedrijf wilde zo de prijs in sommige lidstaten hoog houden.

Mondelēz maakte een eind aan de verkoop van sommige chocoladerepen van Côte d'Or in Nederland, om te voorkomen dat die in België zouden terechtkomen. Daar rekende het bedrijf een hogere prijs.

Het bedrijf heeft tussen 2006 en 2020 zeker 24 inbreuken gemaakt op de Europese regels die de vrije markt beschermen, constateert de Europese Commissie. Het bedrijf maakte afspraken met bijvoorbeeld groothandelaars om de doorverkoop van producten naar andere EU-lidstaten te verhinderen. Om zulke handel te dwarsbomen, misbruikte Mondelēz ook zijn dominante positie op de markt.

Onder druk

Mondelēz is een van de grootste producenten van chocolade en koekjes ter wereld, met merken als Milka, LU en Oreo. Die positie gebruikte het bedrijf om distributeurs in Nederland en Duitsland onder druk te zetten. Zij kregen producten niet langer geleverd om te voorkomen dat ze die zouden doorverkopen naar landen als Oostenrijk, Roemenië, Bulgarije en België.

"Dit zijn heel ernstige beperkingen aan de werking van de vrije markt" zegt Vestager. Mondelēz "deelde de markt kunstmatig op. Dat heeft een negatieve impact op de prijzen. Dit gedrag schaadt consumenten, het ontzegt hun de voordelen van de eengemaakte markt" van de EU.

Vestager hoopt "dat deze boete een heel helder signaal stuurt aan de detailhandel dat we dit niet accepteren. Ik hoop dat dit afschrikt".

Meer uit Financieel

Gemengd beeld op Wall Street na rentebesluit Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben gemengd gereageerd op het rentebesluit van de Federal Reserve. Die verlaagde de leenkosten zoals verwacht met een kwart procentpunt en liet doorschemeren dat er dit jaar nog twee renteverlagingen aankomen. Volgens de Fed zijn de risico's op een afzwakkende arbeidsmarkt groter geworden.

3 uur geleden
Fed blijft zich inzetten voor onafhankelijkheid, zegt voorzitter

WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve blijft zich volledig inzetten voor het behoud van zijn onafhankelijkheid. Dat zei Fed-voorzitter Jerome Powell in een persconferentie over het rentebesluit van de Amerikaanse koepel van centrale banken.

4 uur geleden
Federal Reserve verlaagt rente na politiek beladen vergadering

WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft de rente in de Verenigde Staten met een kwart procentpunt verlaagd. Dat is de uitkomst van een van de meest politiek beladen rentevergaderingen van de Fed van de afgelopen jaren. De Amerikaanse president Donald Trump probeerde de afgelopen maanden de Fed onder druk te zetten om de leenkosten snel te verlagen.

5 uur geleden
China traag met exportvergunningen aardmetalen voor EU-bedrijven

BEIJING (ANP) - Europese bedrijven moeten nog altijd lang wachten op exportvergunningen voor zeldzame aardmetalen uit China. Dat zegt de voorzitter van de Kamer van Koophandel van de EU in China (EUCCC) tegen zakenkrant Financial Times (FT). De aardmetalen zijn cruciaal voor onder andere defensiematerieel, computers, windmolens en elektrische auto's.

6 uur geleden
Bouw megatunnel tussen Duitsland en Denemarken opnieuw vertraagd

KOPENHAGEN (ANP/DPA) - De bouw van de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland loopt opnieuw vertraging op, meldt de projectontwikkelaar. Het miljarden euro's kostende project moest in 2029 klaar zijn, maar dat verwacht de ontwikkelaar niet meer te halen.

7 uur geleden
Topman luxemerk Gucci na amper een jaar vervangen

PARIJS (ANP/RTR) - Luxeconcern Kering heeft bij zijn bekende modemerk Gucci een vervanger aangesteld voor topman Stefano Cantino, die nog geen jaar geleden was aangetreden. De Italiaanse Francesca Bellettini volgt hem op als hoogste baas bij het merk.

7 uur geleden
EU en Indonesië ronden onderhandelingen voor handelsdeal af

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en Indonesië hebben de onderhandelingen over een handelsovereenkomst na bijna tien jaar afgerond. EU-handelscommissaris Maroš Šefčovič kondigt de deal volgende week dinsdag aan tijdens zijn bezoek aan Indonesië, meldt een woordvoerder van de Europese Commissie.

7 uur geleden