Europese gasprijs flink omhoog door zorgen verstoring lng-aanbod
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs ging woensdag fors omhoog, vooral door zorgen bij handelaren over verstoringen bij het aanbod en toenemende concurrentie op de wereldwijde markt voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Werknemers bij verschillende gasfaciliteiten in Australië hebben namelijk gestemd om te gaan staken waardoor de lng-export van het land geraakt kan worden.
Op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs noteerde de prijs woensdagmiddag ongeveer 33 procent hoger op meer dan 40 euro per megawattuur. Het is voor het eerst sinds juni dat de gasprijs weer tot boven de 40 euro stijgt.
Het gaat om werknemers van de energiebedrijven Chevron en Woodside Energy. Het is niet duidelijk wanneer het werk bij faciliteiten van die bedrijven neergelegd kan worden. Als de export van lng vanuit Australië naar Aziatische afnemers wordt verstoord kunnen die klanten gaan kijken naar alternatieven, wat meer concurrentie kan betekenen voor Europese lng-afnemers. Dat kan dan weer zorgen voor een prijsopdrijvend effect.
Ook zijn er zorgen dat onderhoudswerkzaamheden aan Noorse gasinstallaties langer kunnen gaan duren. Noorwegen is de grootste gasleverancier aan Europa geworden sinds de oorlog in Oekraïne.
In augustus vorig jaar werden nog prijspieken van meer dan 340 euro bereikt vanwege zorgen over Europese gastekorten in de winterperiode. Dat was gevolg van de sterk gedaalde leveringen uit Rusland. Dankzij de milde winter, goed gevulde voorraden en grotere importen van lng is de prijs dus wel weer hard gedaald. Ook zijn huishoudens en bedrijven zuiniger geworden met gasverbruik.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
54 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag om de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie te verhogen naar 25 procent, laat zien dat de Verenigde Staten een onbetrouwbare handelspartner zijn. Dat heeft de voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, gezegd.
3 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion heeft opnieuw een slachterij in Duitsland verkocht als onderdeel van de reorganisatie, waarbij het zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vorige maand deed het bedrijf al twee andere slachterijen in Duitsland van de hand.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie verhogen naar 25 procent. Dat schrijft hij op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij meldt erbij dat hij de verhoging volgende week zal doorvoeren voor auto's en vrachtwagens die de Verenigde Staten binnenkomen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De FNV is medio juni van plan te gaan staken in het openbaar vervoer. De grootste vakbond van Nederland is niet te spreken over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Begin maart kondigde de vakbond al aan acties voor te bereiden.
5 uur geledenGLOUCESTER (ANP) - James Holder, de medeoprichter van modeketen Superdry, is vrijdag door de rechtbank in het Britse Gloucester schuldig bevonden aan verkrachting, meldt Sky News. Volgende week wordt zijn straf bepaald door de rechtbank in Bristol.
5 uur geleden