Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie wil uitvoer vaccins vooraf toetsen

Europese Commissie wil uitvoer vaccins vooraf toetsen

BRUSSEL (ANP) - Fabrikanten van coronavaccins in de Europese Unie moeten voortaan toestemming vragen om vaccins te exporteren naar landen buiten de EU, als het aan de Europese Commissie ligt. De commissie werkt volgens EU-bronnen aan een plan om dat in het vervolg te verplichten.

Een vaccinmaker zou de autoriteiten van het EU-land waar het bedrijf is gevestigd moeten melden wat het wil uitvoeren en waarnaartoe. Die geeft dan toestemming of weigert, als de fabrikant daarmee zijn contract met de EU schendt. De commissie wil zelf ook meekijken.

Het dagelijks bestuur van de EU wil zo voorkomen dat vaccins naar landen buiten de EU gaan en de unie met lege handen achterblijft. Sinds de ruzie met vaccinfabrikant AstraZeneca, die plotseling aankondigde de EU fors minder te leveren maar andere klanten nog wel helpt, is Brussel daarvoor beducht.

Transparantie

De commissie is volgens de ingewijden vooralsnog niet van plan om de uitvoer van vaccins stil te leggen. Eurocommissaris Stella Kyriakides (Volksgezondheid) en meerdere van haar collega's bezwoeren de afgelopen dagen dat Brussel niet met een exportverbod zou komen, maar enkel uit is op "transparantie" over de bestemming van in Europa geproduceerde vaccins.

De EU heeft miljarden aan belastinggeld in de ontwikkeling en de voorproductie van de vaccins gestoken, brengen de EU-bronnen in herinnering. Om dat te kunnen verantwoorden, moet zij er op toezien dat het geld goed terechtkomt.

Noodmaatregel

En ook andere landen leggen beperkingen op aan de uitvoer van coronavaccins. "We moeten vooroplopen en reageren", stellen de ingewijden. "We willen weten wat er met onze vaccins gebeurt. Als er een tekort dreigt, moeten we ingrijpen." Al verwachten ze dat enkel in een "zeldzaam geval".

Het is de bedoeling dat de verplichting om toestemming te vragen voor export "supersnel" ingaat, aldus de bronnen. Mogelijk vrijdag al. De noodmaatregel zal voorlopig gelden tot april. Export van vaccins met humanitair oogmerk wordt van de plicht uitgezonderd.

De EU heeft contracten afgesloten met zes vaccinmakers en heeft twee vaccins inmiddels in gebruik genomen. Maar onder andere de VS en het VK zijn al veel verder op streek met inenten. In onder meer het VK bestaat de angst dat de EU nu vaccins voor zichzelf zal opeisen waarop het rekent.

Meer uit Financieel

SpaceX voert omzet flink op in eerste resultaten sinds beursgang

STARBASE (ANP) - SpaceX, het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk, heeft in het tweede kwartaal de omzet fors opgevoerd. Het bedrijf profiteerde onder meer van een sterke groei van het aantal Starlink-abonnees en meer opbrengsten uit zijn tak voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).

1 uur geleden
Plussen op Wall Street na hoop op deal over Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag aanzienlijk hoger de handelsdag uitgegaan. Uitspraken van Qatarese en Amerikaanse functionarissen over voortgang in de gesprekken over de Straat van Hormuz wakkerden de hoop aan op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. Ook was er optimisme na goed ontvangen bedrijfsresultaten.

1 uur geleden
Wakker Dier dient klacht in tegen grote insectenkweker

AMSTERDAM (ANP) - Stichting Wakker Dier heeft een klacht ingediend bij de Reclame Code Commissie tegen Protix, een grote insectenkweker. Volgens de organisatie doet het bedrijf misleidende duurzaamheidsclaims.

1 uur geleden
Procter & Gamble koopt supplementenfabrikant Thorne, zegt topman

CINCINNATI (ANP) - Procter & Gamble (P&G), het moederbedrijf van bekende consumentenmerken als Gillette, Pampers, Ariel en Oral-B, koopt de Amerikaanse fabrikant van voedingssupplementen Thorne voor 3,8 miljard dollar. Dat heeft P&G-topman Shailesh Jejurikar gezegd tegen nieuwszender CNBC.

3 uur geleden
Novo Nordisk optimistischer over verkopen afslankmiddelen

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Deense farmacieconcern Novo Nordisk heeft zijn financiële verwachtingen voor dit jaar naar boven bijgesteld. De maker van het afslankmiddel Wegovy verwijst daarbij naar hogere verwachtingen voor de verkopen van zijn middelen tegen overgewicht en diabetes.

3 uur geleden
Chipbedrijven stuwen AEX naar nieuw slotrecord

AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op het Damrak, is dinsdag met een nieuw slotrecord de handel uitgegaan. Vooral de chipbedrijven waren flink in trek in Amsterdam, geholpen door beter dan verwachte bedrijfsresultaten van een aantal techbedrijven in de Verenigde Staten. Ook de verdere daling van de olieprijzen gaf de beurshandel steun.

5 uur geleden
Pfizer diep in het rood, omzetverwachting covidmiddelen verlaagd

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse farmaceut Pfizer, die in de afgelopen jaren miljarden verdiende aan zijn coronamiddelen, ziet de financiële resultaten nu verslechteren. Het concern leed een nettoverlies in het tweede kwartaal van 248 miljoen dollar, vergeleken met een nettowinst van bijna 3 miljard dollar in dezelfde periode vorig jaar, werd dinsdag bekend.

6 uur geleden