Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie wil uitvoer vaccins vooraf toetsen

Europese Commissie wil uitvoer vaccins vooraf toetsen

BRUSSEL (ANP) - Fabrikanten van coronavaccins in de Europese Unie moeten voortaan toestemming vragen om vaccins te exporteren naar landen buiten de EU, als het aan de Europese Commissie ligt. De commissie werkt volgens EU-bronnen aan een plan om dat in het vervolg te verplichten.

Een vaccinmaker zou de autoriteiten van het EU-land waar het bedrijf is gevestigd moeten melden wat het wil uitvoeren en waarnaartoe. Die geeft dan toestemming of weigert, als de fabrikant daarmee zijn contract met de EU schendt. De commissie wil zelf ook meekijken.

Het dagelijks bestuur van de EU wil zo voorkomen dat vaccins naar landen buiten de EU gaan en de unie met lege handen achterblijft. Sinds de ruzie met vaccinfabrikant AstraZeneca, die plotseling aankondigde de EU fors minder te leveren maar andere klanten nog wel helpt, is Brussel daarvoor beducht.

Transparantie

De commissie is volgens de ingewijden vooralsnog niet van plan om de uitvoer van vaccins stil te leggen. Eurocommissaris Stella Kyriakides (Volksgezondheid) en meerdere van haar collega's bezwoeren de afgelopen dagen dat Brussel niet met een exportverbod zou komen, maar enkel uit is op "transparantie" over de bestemming van in Europa geproduceerde vaccins.

De EU heeft miljarden aan belastinggeld in de ontwikkeling en de voorproductie van de vaccins gestoken, brengen de EU-bronnen in herinnering. Om dat te kunnen verantwoorden, moet zij er op toezien dat het geld goed terechtkomt.

Noodmaatregel

En ook andere landen leggen beperkingen op aan de uitvoer van coronavaccins. "We moeten vooroplopen en reageren", stellen de ingewijden. "We willen weten wat er met onze vaccins gebeurt. Als er een tekort dreigt, moeten we ingrijpen." Al verwachten ze dat enkel in een "zeldzaam geval".

Het is de bedoeling dat de verplichting om toestemming te vragen voor export "supersnel" ingaat, aldus de bronnen. Mogelijk vrijdag al. De noodmaatregel zal voorlopig gelden tot april. Export van vaccins met humanitair oogmerk wordt van de plicht uitgezonderd.

De EU heeft contracten afgesloten met zes vaccinmakers en heeft twee vaccins inmiddels in gebruik genomen. Maar onder andere de VS en het VK zijn al veel verder op streek met inenten. In onder meer het VK bestaat de angst dat de EU nu vaccins voor zichzelf zal opeisen waarop het rekent.

Meer uit Financieel

Verzekeraar NN Group bij stijgers op Damrak na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - NN Group behoorde vrijdag tot de winnaars op het Damrak. De verzekeraar zag de nettowinst in de eerste jaarhelft flink dalen, mede door verliezen op de verkoop van staatsobligaties en Turkse onderdelen. NN draaide operationeel wel goed en deed vooral in Nederland goede zaken. In andere Europese landen en Japan viel het resultaat lager uit dan een jaar eerder. Topman David Knibbe sprak van veerkrachtige resultaten in een schommelende markt. Het aandeel won 1 procent.

34 minuten geleden
ASN boekt lagere winst door reorganisatiekosten en gedaalde rente

UTRECHT (ANP) - ASN Bank heeft in het eerste halfjaar een duidelijk lagere winst geboekt dan een jaar eerder. De bank, voorheen bekend als de Volksbank, maakte extra kosten voor een grote reorganisatie en hogere lonen. Tegelijkertijd verdiende ASN Bank minder aan spaargeld door de gedaalde rentes.

1 uur geleden
FT: Amerikaanse importheffingen op goudstaven van een kilo

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben importheffingen ingesteld op goudstaven van een kilo. Dat schrijft de Financial Times. De maatregel dreigt de wereldwijde goudmarkt te ontwrichten en kan een nieuwe klap betekenen voor Zwitserland, een belangrijk land voor de raffinage van het edelmetaal, aldus FT.

1 uur geleden
NN boekt vooral in Nederland goed resultaat

DEN HAAG (ANP) - Verzekeraar NN heeft het eerste halfjaar vooral op de Nederlandse thuismarkt goede zaken gedaan. Hier voerde het financiële concern zijn operationele winst aanzienlijk op, terwijl het resultaat in andere Europese landen en Japan juist lager uitviel dan een jaar eerder.

2 uur geleden
Productie Nederlandse industrie krimpt licht in juni

DEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in juni licht gekrompen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In die maand werd 0,2 procent minder geproduceerd in vergelijking met een jaar eerder. In mei was nog sprake van een productiestijging van 0,8 procent. In ruim de helft van de industriële branches kromp de productie.

2 uur geleden
Consumenten besteden meer aan goederen en minder aan diensten

DEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in juni meer goederen aangeschaft en minder diensten afgenomen dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale consumptie van huishoudens lag in die maand 0,7 procent hoger dan in juni 2024. In mei gaven consumenten 2,6 procent meer uit.

2 uur geleden
Bloemenexporteur verwacht miljoenen mis te lopen om heffing VS

DE KWAKEL (ANP) - Bloemen- en plantenexporteur Holex Flower verwacht 10 miljoen euro omzet mis te lopen door de Amerikaanse importheffing van 15 procent, die donderdag is ingegaan. Het bedrijf uit het Noord-Hollandse De Kwakel haalt de helft van zijn omzet uit de export naar de Verenigde Staten. Directeur Paul Hoogenboom denkt daardoor vooral minder tulpen uit te voeren naar het land.

2 uur geleden