Europese Commissie wil na coronacrisis meer rechten reiziger
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil reizigers beter beschermen tegen een nieuwe pandemie die de reiswereld lamlegt of andere calamiteiten. Zij wil bijvoorbeeld voorkomen dat vakanties en andere reizen, net als tijdens de coronacrisis, worden geannuleerd zonder dat de reiziger zijn geld kan terugkrijgen.
Reisaanbieders moeten onder meer duidelijk maken bij wie een gedupeerde klant moet zijn voor schadeloosstelling, als het aan de commissie ligt. Nu is dat, zeker voor wie een reis boekt via een prijsvergelijker of andere tussenpersoon, vaak nog schimmig. Het bedrag moet volgens het dagelijks bestuur van de EU binnen twee weken worden teruggestort. Om dat mogelijk te maken, moeten reisorganisaties op hun beurt binnen zeven dagen hun geld terugkrijgen van dienstverleners als vliegmaatschappijen of hotels.
Tegoedbonnen, zoals de vouchers die veel tijdens de coronacrisis zijn verstrekt, moeten volgens de commissie worden uitbetaald als ze niet op tijd worden verzilverd. Bij een bankroet houden ze hun waarde. Wie door vertraging tijdens één reisetappe een overstap mist, moet beter worden geholpen, met een alternatieve reis naar zijn bestemming of een schadevergoeding bijvoorbeeld.
Royalere bescherming
Consumentenorganisaties zouden graag nog royalere bescherming voor reizigers zien. Luchtvaartmaatschappijen klagen dat ook met de nu voorgestelde voorschriften onduidelijk blijft of een reisaanbieder aansprakelijk is voor een annulering of dat het gaat om overmacht.
De commissie legt de voorstellen nu voor aan de EU-lidstaten en aan het Europees Parlement, die ze nog moeten goedkeuren.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag licht hoger gesloten, waarmee het slotrecord van een dag eerder iets werd aangescherpt. De chipbedrijven ASML en Besi stonden opnieuw bij de stijgers op het Damrak na de cijfers van AI-chipconcern Nvidia. De olieprijzen gingen omhoog door hernieuwde zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten.
26 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Modemerk Ralph Lauren heeft afgelopen boekjaar meer kleding verkocht, ondanks hogere prijzen. Het bedrijf meldt in zijn jaarupdate zowel meer winst als omzet dan een jaar eerder.
45 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia ging donderdag licht omhoog op de beurzen in New York. De grootste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) behaalde afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten door de aanhoudende grote vraag naar chips voor AI-datacenters. Volgens topman Jensen Huang verloopt de bouw van AI-fabrieken met "uitzonderlijke snelheden" en is sprake van de "grootste expansie van infrastructuur in de menselijke geschiedenis".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversvereniging AWVN denkt dat het wetsvoorstel voor loontransparantie voor "vervelende situaties" op de werkvloer kan zorgen. Ook voorziet de vereniging, net als werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland, veel administratieve lasten voor werkgevers.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Vliegtuigbouwer Airbus en luchtvaartmaatschappij Air France zijn in hoger beroep door een rechtbank in Parijs schuldig bevonden aan dood door schuld voor de crash van een vliegtuig in 2009, waarbij 228 mensen om het leven kwamen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Autoconcern Stellantis gaat zijn investeringen voortaan vooral richten op de vier kernmerken Jeep, Ram, Peugeot en Fiat om de winstgevendheid te verbeteren. Traditionele merken als Chrysler, Alfa Romeo en Opel krijgen daarbij een kleinere rol.
4 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Klussers hebben meer uitgegeven bij GAMMA en Karwei. Dat meldt Intergamma, het moederbedrijf van de beide bouwmarkten. De doe-het-zelfketens profiteerden van meer klanten in de winkels, die volgens Intergamma kwamen voor persoonlijk advies en voor inspiratie.
4 uur geleden