Europese Commissie wil na coronacrisis meer rechten reiziger
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil reizigers beter beschermen tegen een nieuwe pandemie die de reiswereld lamlegt of andere calamiteiten. Zij wil bijvoorbeeld voorkomen dat vakanties en andere reizen, net als tijdens de coronacrisis, worden geannuleerd zonder dat de reiziger zijn geld kan terugkrijgen.
Reisaanbieders moeten onder meer duidelijk maken bij wie een gedupeerde klant moet zijn voor schadeloosstelling, als het aan de commissie ligt. Nu is dat, zeker voor wie een reis boekt via een prijsvergelijker of andere tussenpersoon, vaak nog schimmig. Het bedrag moet volgens het dagelijks bestuur van de EU binnen twee weken worden teruggestort. Om dat mogelijk te maken, moeten reisorganisaties op hun beurt binnen zeven dagen hun geld terugkrijgen van dienstverleners als vliegmaatschappijen of hotels.
Tegoedbonnen, zoals de vouchers die veel tijdens de coronacrisis zijn verstrekt, moeten volgens de commissie worden uitbetaald als ze niet op tijd worden verzilverd. Bij een bankroet houden ze hun waarde. Wie door vertraging tijdens één reisetappe een overstap mist, moet beter worden geholpen, met een alternatieve reis naar zijn bestemming of een schadevergoeding bijvoorbeeld.
Royalere bescherming
Consumentenorganisaties zouden graag nog royalere bescherming voor reizigers zien. Luchtvaartmaatschappijen klagen dat ook met de nu voorgestelde voorschriften onduidelijk blijft of een reisaanbieder aansprakelijk is voor een annulering of dat het gaat om overmacht.
De commissie legt de voorstellen nu voor aan de EU-lidstaten en aan het Europees Parlement, die ze nog moeten goedkeuren.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een verordening getekend om importheffingen op producten als rundvlees, koffie, bananen en tomaten te verlagen. Hij doet dit onder druk van zijn aanhang, die worstelt om de eindjes aan elkaar te knopen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het Chinese webwinkelconcern Alibaba was vrijdag een stevige verliezer op de aandelenbeurs in New York. De onderneming achter onder meer AliExpress werd bijna 4 procent lager gezet na een bericht van de Financial Times over vermeende hulp aan Chinese militaire "operaties" tegen doelen in de Verenigde Staten.
8 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Niet alleen de Chinese webwinkel Shein, maar ook andere onlineplatforms hebben illegale producten verkocht. Dat heeft de Franse consumententoezichthouder geconstateerd, nadat er pas al ophef was over op kinderen lijkende sekspoppen bij Shein. Die laatste ontliep ternauwernood een blokkade in Frankrijk omdat het bedrijf snel alle foute artikelen uit zijn assortiment verwijderde.
8 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Amerikaanse investeerder RedBird heeft vrijdag aangekondigd dat het na veel kritiek afziet van de overname van The Telegraph. Dat zorgt voor hernieuwde onzekerheid over de toekomst van de 170 jaar oude Britse krant.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse overheid beschuldigt het Chinese webwinkelconcern Alibaba ervan technologische ondersteuning te bieden aan Chinese militaire "operaties" tegen doelen in de Verenigde Staten. Dat schrijft de Financial Times op basis van een veiligheidsmemo van het Witte Huis in handen van de Britse zakenkrant.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR) - Het aandeel Ajax is vrijdag met een miniem verlies het weekend ingegaan op de beurs in Amsterdam. Beleggers schrokken niet van opmerkingen over de beursnotering van de club op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering. Op de Europese beurzen gingen de graadmeters over de gehele linie duidelijk omlaag, in navolging van stevige koersverliezen op Wall Street van donderdag. De beursgenoteerde voetbalclub zakte slechts met 0,4 procent.
12 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China heeft opnieuw kritiek geuit op de Nederlandse opstelling bij het conflict rond chipbedrijf Nexperia. Demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) zei deze week tegen The Guardian over het ingrijpen bij Nexperia dat hij "het achteraf opnieuw zo zou hebben gedaan". Dit noemt Beijing een "verdraaiing van de feiten" en "het door elkaar halen van goed en kwaad", staat in een vrijdag uitgegeven verklaring.
14 uur geleden