Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie wil ingrijpen in energiemarkt

Europese Commissie wil ingrijpen in energiemarkt

BLED/BERLIJN (ANP) - De Europese Unie moet met spoed ingrijpen in de energiemarkt, vindt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De torenhoge rekeningen voor gas en stroom worden burgers en bedrijven te veel, vreest ze.

"We werken nu aan een noodinterventie en een structurele hervorming van de elektriciteitsmarkt", zei Von der Leyen op een bijeenkomst in Slovenië. Dat is nodig nu "de stroomprijzen door het dak gaan en de beperkingen van het huidige ontwerp van onze stroommarkt blootleggen". De commissie en EU-landen als Nederland hielden ook met het nijpender worden van de energiecrisis lang vol dat de markt niet wezenlijk op de schop hoefde, maar daarvan komt Von der Leyen nu terug.

De commissievoorzitter lichtte enkele uren later op bezoek bij de Duitse energieminister Robert Habeck toe dat ze onder meer mikt op het ontvlechten van de prijs van gas en elektriciteit. Ze wijst erop dat het dure gas nu de prijs van stroom opstuwt. "Met deze exorbitante prijzen zullen we moeten ontkoppelen."

Grondige herinrichting

Noodmaatregelen zouden binnen een paar weken genomen kunnen worden, stelt Von der Leyen. Een grondiger herinrichting van de markt zou iets voor begin volgend jaar zijn.

De roep om de gepeperde rekeningen te verlagen door bijvoorbeeld maximumprijzen in te stellen blijft maar aanzwellen. De zuidelijke EU-landen, die daar al langer om vragen, krijgen meer en meer bijval. Ook zwaargewicht Duitsland klinkt steeds welwillender. Van een gewone wisselwerking van vraag en aanbod is geen sprake meer, erkent bondskanselier Olaf Scholz.

De energieministers van de EU-landen zijn bijeengeroepen om volgende week vrijdag te bespreken wat hun te doen staat. Sommige lidstaten hebben zelf al prijsplafonds afgekondigd of op andere manieren ingegrepen. Maar dat doen ze liever met de hele EU, omdat ze samen een gezamenlijke energiemarkt vormen.

Meer uit Financieel

Consumenten kochten in januari net zo veel als een jaar geleden

DEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in januari evenveel goederen en diensten aangeschaft als een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In december groeide de totale consumptie nog met 0,8 procent.

25 minuten geleden
Voeding en alcoholvrije dranken drukken inflatie, tickets duurder

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in februari gemiddeld 2,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie bleef daarmee onveranderd ten opzichte van een maand eerder.

38 minuten geleden
Omzet zakelijke dienstverlening stijgt 3,6 procent in 2025

DEN HAAG (ANP) - De omzet van de zakelijke dienstverlening is in 2025 met 3,6 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste kwartaalcijfers. In het vierde kwartaal lag de omzet 4,5 procent hoger dan in dezelfde periode in 2024. De prijzen in de zakelijke dienstverlening waren hoger dan een jaar eerder, wat bijdroeg aan de omzetgroei in de sector.

1 uur geleden
Rederij MSC staakt scheepvaart uit Golfregio tijdelijk om oorlog

GENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.

9 uur geleden
Beleggers juichen na uitspraak Trump over naderend einde oorlog

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.

10 uur geleden
Eurogroep: EU moet voorbereid zijn op lange periode instabiliteit

BRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.

10 uur geleden
Lufthansa schort vluchten naar Midden-Oosten verder op

FRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.

11 uur geleden