Europese Commissie wil ingrijpen in energiemarkt
BLED/BERLIJN (ANP) - De Europese Unie moet met spoed ingrijpen in de energiemarkt, vindt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De torenhoge rekeningen voor gas en stroom worden burgers en bedrijven te veel, vreest ze.
"We werken nu aan een noodinterventie en een structurele hervorming van de elektriciteitsmarkt", zei Von der Leyen op een bijeenkomst in Sloveniƫ. Dat is nodig nu "de stroomprijzen door het dak gaan en de beperkingen van het huidige ontwerp van onze stroommarkt blootleggen". De commissie en EU-landen als Nederland hielden ook met het nijpender worden van de energiecrisis lang vol dat de markt niet wezenlijk op de schop hoefde, maar daarvan komt Von der Leyen nu terug.
De commissievoorzitter lichtte enkele uren later op bezoek bij de Duitse energieminister Robert Habeck toe dat ze onder meer mikt op het ontvlechten van de prijs van gas en elektriciteit. Ze wijst erop dat het dure gas nu de prijs van stroom opstuwt. "Met deze exorbitante prijzen zullen we moeten ontkoppelen."
Grondige herinrichting
Noodmaatregelen zouden binnen een paar weken genomen kunnen worden, stelt Von der Leyen. Een grondiger herinrichting van de markt zou iets voor begin volgend jaar zijn.
De roep om de gepeperde rekeningen te verlagen door bijvoorbeeld maximumprijzen in te stellen blijft maar aanzwellen. De zuidelijke EU-landen, die daar al langer om vragen, krijgen meer en meer bijval. Ook zwaargewicht Duitsland klinkt steeds welwillender. Van een gewone wisselwerking van vraag en aanbod is geen sprake meer, erkent bondskanselier Olaf Scholz.
De energieministers van de EU-landen zijn bijeengeroepen om volgende week vrijdag te bespreken wat hun te doen staat. Sommige lidstaten hebben zelf al prijsplafonds afgekondigd of op andere manieren ingegrepen. Maar dat doen ze liever met de hele EU, omdat ze samen een gezamenlijke energiemarkt vormen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag verder weggezakt na de zware koersverliezen op Wall Street. Vooral de Nederlandse chipbedrijven stonden onder druk door de uitverkoop bij Amerikaanse chip- en techbedrijven. Veel techbedrijven zijn dit jaar flink in waarde gestegen door het optimisme over de kansen met kunstmatige intelligentie (AI).
55 minuten geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Informatieleverancier Wolters Kluwer neemt een Duits bedrijf in kunstmatige intelligentie (AI) over. Deze onderneming, Libra Technology, levert een AI-hulp waarmee advocaten en juristen onderzoek kunnen doen. Het overnamebedrag kan oplopen tot 90 miljoen euro.
56 minuten geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG/AFP/BELGA) - Google heeft aangekondigd dat het veranderingen aanbrengt in zijn advertentiediensten om te voldoen aan Europese mededingingsregels. De toezeggingen volgen op een miljardenboete die de Europese Unie in september oplegde aan het Amerikaanse techbedrijf voor het schenden van concurrentieregels.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese economische activiteit is aan het begin van het vierde kwartaal van 2025 sterker afgezwakt dan verwacht. Dat komt door een ongekende terugval in investeringen en een tragere groei van de industriƫle productie in oktober. Ook de groei van de winkelverkopen liep vorige maand iets terug.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zeker een op de drie onderhandelaars bij CNV heeft te maken met een aanzienlijke ontslagronde. Dat meldt de vakbond op basis van een inventarisatie onder cao-onderhandelaars. "Duizenden banen staan momenteel op de tocht", stelt CNV-voorzitter Piet Fortuin.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in september verder gestegen. De groei was groter dan een maand eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vooral meer machines, transportmiddelen en delfstoffen uitgevoerd. De uitvoer van chemische producten was echter lager dan een jaar eerder. De exportgroei kwam uit op 2,6 procent.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse detailhandel is in het derde kwartaal van dit jaar met ruim 4 procent gestegen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarbij nam het verkoopvolume, oftewel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, met 2 procent toe.
3 uur geleden