Europese Commissie verwacht na stagnatie weer economische groei
BRUSSEL (ANP) - Na een lange tijd van economische stagnatie gaat de Europese economie er de komende tijd weer op vooruit. Dat voorspelt de Europese Commissie in haar vrijdag gepresenteerde halfjaarlijkse economische prognose.
Het bruto binnenlands product (bbp) van de Europese Unie groeit dit jaar met 0,9 procent. Ook voor de EU-landen die de euro als munt hanteren voorspelt de Commissie groei, met 0,8 procent. Volgens de prognose neemt de economische activiteit in de EU in 2025 toe met 1,5 procent en met nog eens 1,6 procent in 2026.
De inflatie in de eurozone lijkt in 2024 te halveren, van 5,4 procent vorig jaar naar 2,4 procent in 2024. Komend jaar daalt de inflatie nog steeds maar minder snel. De Commissie verwacht een inflatiepercentage van 2,1 procent en 1,9 procent in 2026. Het doel is maximaal 2 procent.
Belangrijke risico's
Ook de werkgelegenheid blijft groeien, maar wel langzamer dan voorheen. In 2024 groeide de werkgelegenheid in de EU met 0,8 procent. In 2025 verwacht de Commissie een groei van 0,5 procent.
Ondanks een positieve vooruitblik ziet de Europese Commissie een aantal belangrijke risico's, zoals de oorlog in Oekraïne en de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Die brengen vooral de energievoorziening in gevaar en kunnen leiden tot hogere prijzen voor consumenten. Ook protectionistische maatregelen van landen buiten de EU kunnen de Europese economie hard raken.
Meer uit Financieel
MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
8 uur geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
12 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
14 uur geleden