Europese Commissie verwacht na stagnatie weer economische groei
BRUSSEL (ANP) - Na een lange tijd van economische stagnatie gaat de Europese economie er de komende tijd weer op vooruit. Dat voorspelt de Europese Commissie in haar vrijdag gepresenteerde halfjaarlijkse economische prognose.
Het bruto binnenlands product (bbp) van de Europese Unie groeit dit jaar met 0,9 procent. Ook voor de EU-landen die de euro als munt hanteren voorspelt de Commissie groei, met 0,8 procent. Volgens de prognose neemt de economische activiteit in de EU in 2025 toe met 1,5 procent en met nog eens 1,6 procent in 2026.
De inflatie in de eurozone lijkt in 2024 te halveren, van 5,4 procent vorig jaar naar 2,4 procent in 2024. Komend jaar daalt de inflatie nog steeds maar minder snel. De Commissie verwacht een inflatiepercentage van 2,1 procent en 1,9 procent in 2026. Het doel is maximaal 2 procent.
Belangrijke risico's
Ook de werkgelegenheid blijft groeien, maar wel langzamer dan voorheen. In 2024 groeide de werkgelegenheid in de EU met 0,8 procent. In 2025 verwacht de Commissie een groei van 0,5 procent.
Ondanks een positieve vooruitblik ziet de Europese Commissie een aantal belangrijke risico's, zoals de oorlog in Oekraïne en de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Die brengen vooral de energievoorziening in gevaar en kunnen leiden tot hogere prijzen voor consumenten. Ook protectionistische maatregelen van landen buiten de EU kunnen de Europese economie hard raken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven heeft vorig jaar een grotere bijdrage geleverd aan de overheidsfinanciën. Dat schrijft consultancybureau PwC. Uit jaarlijks onderzoek blijkt dat bedrijven samen 119,1 miljard euro aan belastingen en sociale premies betaalden.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Europese vraag naar chips zal tussen nu en 2040 ongeveer verdubbelen, aangejaagd door onder meer de elektrificatie van transport- en energiesystemen en industriële automatisering. Dat staat in een rapport in opdracht van onder meer de Nederlandse ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME en de Duitse belangengroep ZVEI. FME waarschuwt echter dat die vraag zich niet automatisch vertaalt in investeringen in Europa.
3 uur geledenMARTORELL (ANP/AFP) - De oudste zoon van de oprichter van de Spaanse modeketen Mango is dinsdag vrijgelaten na het betalen van een borgsom van 1 miljoen euro. Dat meldt persbureau AFP. Jonathan Andic was gearresteerd in het kader van een moordonderzoek naar de dood van zijn vader Isak Andic.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Google-moeder Alphabet hoorde dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York. Het Amerikaanse techconcern presenteerde tijdens zijn jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O een reeks nieuwe mogelijkheden. Zo werd de grootste verandering aan de Google-zoekbalk in ruim 25 jaar aangekondigd. De bekende zoekfunctie wordt uitgebreid met nieuwe AI-opties.
6 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP) - Google past zijn zoekmachinefunctie aan. Met kunstmatige intelligentie (AI) wordt de bekende zoekbalk opnieuw ontworpen, waarmee het techbedrijf hoopt dat het voor gebruikers makkelijker wordt om vragen te stellen. De verandering werd dinsdag aangekondigd tijdens Google's jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O.
8 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.
10 uur geleden