Europese Commissie verwacht na stagnatie weer economische groei
BRUSSEL (ANP) - Na een lange tijd van economische stagnatie gaat de Europese economie er de komende tijd weer op vooruit. Dat voorspelt de Europese Commissie in haar vrijdag gepresenteerde halfjaarlijkse economische prognose.
Het bruto binnenlands product (bbp) van de Europese Unie groeit dit jaar met 0,9 procent. Ook voor de EU-landen die de euro als munt hanteren voorspelt de Commissie groei, met 0,8 procent. Volgens de prognose neemt de economische activiteit in de EU in 2025 toe met 1,5 procent en met nog eens 1,6 procent in 2026.
De inflatie in de eurozone lijkt in 2024 te halveren, van 5,4 procent vorig jaar naar 2,4 procent in 2024. Komend jaar daalt de inflatie nog steeds maar minder snel. De Commissie verwacht een inflatiepercentage van 2,1 procent en 1,9 procent in 2026. Het doel is maximaal 2 procent.
Belangrijke risico's
Ook de werkgelegenheid blijft groeien, maar wel langzamer dan voorheen. In 2024 groeide de werkgelegenheid in de EU met 0,8 procent. In 2025 verwacht de Commissie een groei van 0,5 procent.
Ondanks een positieve vooruitblik ziet de Europese Commissie een aantal belangrijke risico's, zoals de oorlog in Oekraïne en de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Die brengen vooral de energievoorziening in gevaar en kunnen leiden tot hogere prijzen voor consumenten. Ook protectionistische maatregelen van landen buiten de EU kunnen de Europese economie hard raken.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) beoordeelt de effecten van de recente stijging van de euro op de groei van de consumentenprijzen in haar kwartaalprognoses die in maart worden verwacht. Dat zei ECB-bestuurslid Piero Cipollone tegen het Cypriotische nieuwsagentschap CNA.
12 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf Hims & Hers stopt met de verkoop van een imitatieversie van de nieuwe afslankpil van Novo Nordisk. De aankondiging komt kort na een besluit van de Amerikaanse toezichthouder FDA om strenger op te treden tegen namaakversies van afslankmiddelen.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Topman Will Lewis van The Washington Post verlaat de Amerikaanse krant, enkele dagen nadat honderden medewerkers zijn ontslagen. Na twee jaar aan het roer vindt hij nu het juiste moment om een stap opzij te doen, schrijft hij in een bericht aan personeel dat online werd gedeeld.
16 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
1 dag geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
1 dag geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
1 dag geleden