
Europese Commissie verlengt exporttoets voor coronavaccins
BRUSSEL (ANP) - Fabrikanten van coronavaccins in de Europese Unie moeten tot minstens eind juni toestemming blijven vragen als ze vaccins willen uitvoeren. De Europese Commissie heeft de exporttoets, waarmee EU-landen en de commissie de export van vaccins kunnen tegenhouden, verlengd.
De maatregel ging begin vorige maand in en zou eind maart aflopen. De exporttoets moest de greep van de commissie op de aanvoer van vaccins versterken. Brussel zag met lede ogen aan dat de aanvoer van vaccins voor de EU tegenviel terwijl landen als het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten op volle toeren inentten.
De zes vaccinmakers die een contract hebben afgesloten met de Europese Commissie, moeten het EU-land vanwaaruit ze opereren vooraf inlichten als ze vaccins naar een land buiten de EU willen verschepen. Dat land kan de export verbieden als het bedrijf zijn afspraken met de EU niet waarmaakt, zoals AstraZeneca al overkwam. Italië blokkeerde twee weken geleden een vracht vaccins van de Brits-Zweedse fabrikant die was bestemd voor Australië. De commissie, die bij zo'n besluit het laatste woord heeft, stemde in.
Vaccinoorlog
Bij die keer is het tot nu toe gebleven, zegt de commissie. Fabrikanten kregen 248 keer ruim baan om vaccins te exporteren. Het ging vooral om de Amerikaanse farmareus Pfizer, die vooralsnog meestal wel op tijd aan de EU levert. In totaal gingen er meer dan 34 miljoen doses naar 31 landen, waaronder het Verenigd Koninkrijk en de VS.
De cijfers tonen dat de EU nog altijd de toonaangevende mondiale leverancier van vaccins is, zegt de commissie.
Als een vaccinmaker een partij vaccins niet mag uitvoeren, is het aan het bedrijf zelf wat ermee gebeurt. Al is het natuurlijk de bedoeling dat die worden gebruikt om achterstanden in de EU in te lopen.
Over beperkingen op de export van vaccins is al maanden veel te doen, omdat die volgens critici een 'vaccinoorlog' zouden kunnen ontketenen. Ze nopen andere landen geheid tegenmaatregelen te nemen. Bij zo'n kettingreactie is niemand gebaat, omdat benodigdheden voor een vaccin vaak op heel verschillende plaatsen worden gemaakt. Ze reizen soms de hele wereld over voor ermee kan worden geprikt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Yum! Brands hoorde dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York. De eigenaar van fastfoodketens KFC, Pizza Hut en Taco Bell heeft het afgelopen kwartaal minder omzet en winst geboekt dan verwacht. Bij KFC daalde de omzet op de thuismarkt en Pizza Hut zag de verkopen voor het zevende kwartaal op rij afnemen. Het aandeel werd 5,1 procent lager gezet.
6 uur geledenMENLO PARK (ANP/AFP) - Meta heeft in de eerste helft van het jaar naar eigen zeggen al bijna 7 miljoen WhatsApp-accounts afgesloten die gelinkt waren aan oplichters. Het Amerikaanse techconcern dat eigenaar is van WhatsApp, Instagram en Facebook zegt dat het de veiligheidsmaatregelen tegen dergelijke praktijken opvoert.
7 uur geledenBERLIJN (ANP) - Zalando heeft in het tweede kwartaal de verkopen opgevoerd. De van oorsprong Duitse modewebwinkel probeert onder meer klanten te lokken en behouden door aanbevelingen voor producten te personaliseren met behulp van kunstmatige intelligentie (AI).
9 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De Fraudehelpdesk heeft in de eerste helft van dit jaar veel meer fraudemeldingen binnengekregen. Valse telefoontjes waarbij mensen worden benaderd door nep-helpdesks zijn volgens de organisatie een "duidelijk groeiend probleem". Ook ziet de Fraudehelpdesk een flinke toename in het aantal meldingen over misleidende verkoop, bijvoorbeeld klusbedrijven die extreme tarieven vragen.
11 uur geledenMETZINGEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse modehuis Hugo Boss is van plan om wereldwijd de prijzen van zijn producten te verhogen, deels om de impact van de Amerikaanse importheffingen op te vangen. China is uitgezonderd van de prijsverhogingen. In het Aziatische land kampt het bedrijf met een zwakkere vraag van consumenten.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven hoorden dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurs in Amsterdam. In de ochtendhandel werden de koersen van Besi en ASMI nog gestuwd door positief ontvangen resultaten van Infineon, een Duitse chipmaker. Later op de dag moesten de bedrijven hun winsten echter weer inleveren. Besi eindigde onderaan bij de hoofdfondsen, met een verlies van 2,6 procent. ASMI en ASML verloren tot 1 procent.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een lijst van vier kandidaten die de huidige voorzitter van de Federal Reserve Jerome Powell kunnen opvolgen. Dit meldde hij dinsdag in een interview met nieuwszender CNBC. De termijn van Powell loopt in mei 2026 af.
12 uur geleden