Europese Commissie stelt economische groeiprognose naar boven bij
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt haar vooruitzichten van begin dit jaar voor de Europese economie in 2023 een tikje naar boven bij. Door de "beter dan verwachte start van het jaar" rekent het dagelijks EU-bestuur op een groei in de eurolanden van gemiddeld 1,1 in plaats van 0,9 procent en in Nederland zelfs 1,8 procent. In februari hield de commissie het voor Nederland nog op 0,9 procent groei dit jaar.
"De EU slaagt erin de negatieve gevolgen van de Russische invasie in Oekraïne te beheersen en de energiecrisis te doorstaan", schrijft de commissie in haar jaarlijkse lenteprognose. Lagere energieprijzen, een aanzienlijke daling van het gasverbruik, afgenomen problemen in de aanleveringsketens en een sterke arbeidsmarkt ondersteunden een gematigde groei in het eerste kwartaal van 2023, waardoor de angst voor een recessie weg is, meent ze. Voor 2024 verwacht ze in de twintig eurolanden gemiddeld 1,6 procent groei.
Ook de Nederlandse economie blijft ondanks de zeer hoge inflatie groeien, maar vergeleken met 2022 (4,5 procent) een stuk trager, tot 1,8 procent in 2023 naar 1,2 procent in 2024, voorspelt de Europese Commissie. De koopkracht nam vorig jaar toe dankzij de steunmaatregelen van de regering en de loonsverhogingen in veel sectoren, maar dit jaar zullen burgers hun bestedingspatroon verder moeten aanpassen aan de hogere prijzen, denkt de commissie. Ook verwacht ze dat de export zal afzwakken.
Staatsschulden
De inflatie blijft een punt van zorg in Europa. De commissie verwacht dit jaar 5,8 procent inflatie in de eurozone, twee procentpunten hoger dan ze in februari dacht. Volgens Eurocommissaris Paolo Gentiloni (Economie) is de piek van de geldontwaarding wel voorbij, maar hij waarschuwt dat geopolitieke onzekerheid, zoals het verloop van de oorlog in Oekraïne, of onrust over falende banken de inflatie zo weer kan aanwakkeren.
De staatsschulden in de eurozone zijn weer aan het dalen, van gemiddeld 93,1 procent in 2022 naar 90,8 dit jaar. Nederland zit met een verwachte staatsschuld van 49,3 procent nog altijd ver onder het toegestane maximum van 60 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Maar Griekenland zit er volgens de voorspelling heel ver boven met nog altijd 160,2 procent schuld, en Italië 140,4 procent.
De ministers van Financiën van de eurolanden (Eurogroep) bespreken de nieuwe cijfers maandag in Brussel. Ook de aanpak van de staatsschulden staat op de agenda.
Meer uit Financieel
RIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
27 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
15 uur geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
19 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.
20 uur geledenANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
23 uur geleden