Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie onderzoekt TikTok om Roemeense verkiezingen

Europese Commissie onderzoekt TikTok om Roemeense verkiezingen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een onderzoek geopend naar TikTok om mogelijke Russische inmenging via de videoapp bij de Roemeense verkiezingen. Het sociale medium heeft mogelijk te weinig gedaan tegen de buitenlandse beïnvloeding van de verkiezingen, zei Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.

Vorige week oordeelde het Roemeense hooggerechtshof dat de eerste ronde van de presidentsverkiezingen over moet worden gedaan. Na de onverwachte overwinning van de rechts-radicale Calin Georgescu kwamen berichten naar buiten dat hij zou hebben geprofiteerd van wijdverspreide video's op TikTok. De veiligheidsraad van Roemenië zei ook dat het land doelwit was geweest van "Russische hybride aanvallen".

De Europese Commissie gaat nu na of de algoritmes waarmee TikTok video's aanbeveelt wel in lijn zijn met de Digital Services Act, die voor sociale media in Europa geldt. Ook richt het onderzoek zich op het beleid van TikTok rond politieke advertenties en betaalde video's over politieke kwesties.

Inmenging

"We moeten onze democratie beschermen tegen elke vorm van buitenlandse inmenging. Als we vermoedens hebben van inmenging moeten we snel en beslist handelen, vooral tijdens verkiezingen", zei Von der Leyen.

De Commissie heeft TikTok eerder deze maand opgedragen gegevens te bewaren die van belang kunnen zijn voor onderzoek naar inmenging bij verkiezingen.

Een woordvoerder van TikTok, dat eigendom is van het Chinese techconcern ByteDance, zegt dat het bedrijf de Commissie "uitgebreid heeft geïnformeerd" over maatregelen die problemen rond verkiezingen moeten verhelpen.

Nepaccounts

Op zijn eigen blog schrijft TikTok actie te hebben ondernomen tegen meerdere netwerken van nepaccounts die vanuit het buitenland de Roemeense verkiezingen beïnvloedden. Ook zet TikTok een waarschuwing in de app om informatie over verkiezingen goed te controleren.

In februari opende het dagelijks EU-bestuur een ander onderzoek naar TikTok. Daarin gaat de Commissie na of de app zich houdt aan regels voor transparantie, de bescherming van minderjarigen en verslavingsrisico's.

Meer uit Buitenland

Rouwstoet met kist Harald op weg naar Domkerk

OSLO (ANP) - De kist met daarin het lichaam van de overleden Noorse koning Harald is op weg naar de Domkerk in Oslo. Rond het middaguur vertrok de rouwstoet vanaf het paleis, onder begeleiding van saluutschoten en muziek. Langs de route hebben zich honderden mensen verzameld. Het Noorse persbureau NTB omschrijft de sfeer als ingetogen en "ongewoon stil".

24 minuten geleden
Merz over AfD: remigratie komt neer op etnische zuivering

BERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft in het parlement hard uitgehaald naar Alternative für Deutschland (AfD). Het woord remigratie, dat door de radicaal-rechtse partij wordt gebruikt, is volgens Merz "niets anders dan een synoniem voor etnische zuivering op basis van herkomst en huidskleur".

31 minuten geleden
Eerste postkoloniale leider van Hongkong overleden

HONGKONG (ANP/DPA/AFP) - De eerste postkoloniale leider van Hongkong is overleden. Tung Chee-hwa overleed dinsdag op 89-jarige leeftijd in het bijzijn van zijn familie, meldt zijn kantoor. Hij leidde de Chinese regio van 1997 tot 2005.

2 uur geleden
Mensen verzamelen zich vroeg in Oslo voor uitvaart koning Harald

OSLO (ANP) - De eerste mensen hebben zich woensdagochtend vroeg verzameld in Oslo om een laatste eer te bewijzen aan de overleden koning Harald. Dat is te zien bij Noorse media. De rijen om het centrum van de Noorse hoofdstad binnen te komen worden steeds langer.

3 uur geleden
CARE: hogere brandstofprijzen raken hulpverlening

DEN HAAG (ANP) - De stijgende olieprijs raakt ook de levering van noodhulp. Daarvoor waarschuwt hulporganisatie CARE, die stelt dat een steeds groter deel van het budget naar vervoer, brandstof en inkoop gaat. "Daardoor blijft minder geld over voor directe hulp."

5 uur geleden
Doden door Russische drones op grens Oekraïne en Moldavië

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Russische drones hebben vannacht een grensovergang tussen Oekraïne en Moldavië getroffen. Daarbij zijn twee doden en drie gewonden gevallen, aldus de Oekraïense gouverneur Oleh Kiper op basis van voorlopige informatie.

5 uur geleden
Crash Miami: piloten overwogen afbreken landing vrachtvliegtuig

MIAMI (ANP/RTR) - Uit de gegevens van de zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air blijkt dat de piloten hebben overwogen de landing in Miami af te breken. Dat zegt de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB dinsdag.

8 uur geleden