
Europese Commissie heroverweegt invoeren begrotingsregels in 2023
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie twijfelt of de opgeschorte EU-begrotingsregels volgend jaar wel weer opnieuw kunnen worden ingevoerd. "Gegeven de huidige onzekerheid is het nodig dat we daar in mei opnieuw naar kijken", zei Eurocommissaris Paolo Gentiloni (Economie) bij de presentatie van richtlijnen voor het begrotingsbeleid van de EU volgend jaar. In mei publiceert de commissie de nieuwe verwachte groeicijfers voor 2022 en 2023.
De regels over begrotingstekorten en staatsschulden werden aan het begin van de pandemie in 2020 tijdelijk buiten werking gesteld zodat de EU-lidstaten geld in het ondersteunen van bedrijven en burgers konden steken. Toen de EU weer uit het dal begon op te krabbelen werd afgesproken de regels weer in 2023 te gaan toepassen, maar waarschijnlijk wel op een andere leest. Daarover moeten de ministers van Financiën nog onderhandelen.
Volgens de normaal geldende regels mogen lidstaten geen staatsschuld van meer dan 60 procent van het bruto binnenlands product (bbp) hebben en moeten ze hun schuld boven die 60 procent jaarlijks met een twintigste deel daarvan afbouwen. Door de coronacrisis zijn de schulden in sommige landen ver boven de grens opgelopen, zoals in Italië tot 160 procent en in Griekenland boven de 200 procent. "De 1/20-regel gaan we hoe dan ook volgend jaar niet toepassen", zei vicevoorzitter Valdis Dombrovskis, omdat de betrokken landen dat onder de huidige omstandigheden niet zouden kunnen opbrengen.
Volgens Dombrovskis brengt "de barbaarse Russische agressie in Oekraïne" nieuwe onzekerheid over de economische vooruitzichten voor de EU. Samen met de bestaande uitdagingen als inflatie en hoge energieprijzen zullen de zware sancties die de EU tegen Rusland heeft ingesteld ook op de EU een "onvermijdelijk negatieve impact" hebben, zei hij. Volgens de Let is die impact "een prijs die het waard is te betalen voor democratie en vrede."
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De vakbonden en de NS hebben woensdagochtend een akkoord bereikt over een nieuwe CAO. Dat meldt FNV-bestuurder Henri Janssen. De partijen hebben onder meer afgesproken dat de lonen per 1 maart 2025 van dit jaar met 4 procent stijgen. Op 1 maart volgend jaar komt daar een salarisverhoging bij van 3 of 3,5 procent, afhankelijk van de functiegroep waarin een medewerker zit.
52 minuten geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De kloof tussen alleenstaande Nederlanders en tweeverdieners op de huizenmarkt wordt steeds groter, stelt hypotheekadviesketen De Hypotheker op basis van eigen onderzoek.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag lager gesloten, waarbij vooral de aandelen van grote technologiebedrijven zwaar op de beursgraadmeters drukten. Zwaargewichten zoals chipbedrijven Nvidia en Broadcom en internetconcerns als Amazon, Meta en Alphabet doken lager. Een opvallende uitzondering was Intel.
9 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - India en China staan weer directe vluchten tussen de twee landen toe. Sinds de coronapandemie in 2020 was het niet meer mogelijk om zonder tussenstop direct tussen Indiase en Chinese bestemmingen te vliegen. Het akkoord komt op een moment dat de twee Aziatische landen weer enige toenadering zoeken.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - De onderhandelingen tussen vakbonden en de NS over een nieuwe cao gaan "hartstikke stroef", zei FNV-bestuurder Henri Janssen in een videoboodschap op Bluesky. Hij zei nog niet te kunnen zeggen of de bonden en de spoorvervoerder eruit komen. Een woordvoerder van de NS liet dinsdagavond weten dat de gesprekken nog lopen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering bevestigt interesse te hebben in een aandelenbelang in chipfabrikant Intel. Zo'n belang zou Washington geen stemrechten of een zetel in het bestuur opleveren, zei minister van Handel Howard Lutnick in een interview met zakenzender CNBC. Eerder kwamen al mediaberichten naar buiten dat de regering een belang wil in Intel.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse overheid heeft 407 extra producten toegevoegd aan de lijst met goederen waarvoor staal- of aluminiumheffingen gelden. Het gaat om uiteenlopende categorieën, waaronder windturbines, bulldozers en kinderzitjes. De maatregel moet ervoor zorgen dat importeurs de metaalheffingen niet kunnen omzeilen, meldt het ministerie van Handel van de Verenigde Staten.
11 uur geleden