Europese Commissie eist hardere aanpak milieucriminaliteit
BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten moeten milieucriminaliteit harder aanpakken, vindt de Europese Commissie. Ze stelt een nieuwe richtlijn voor met zware sancties voor overtredingen die de natuur verwoesten. "De opzettelijke vernietiging van onze natuurlijke omgeving bedreigt ons voortbestaan als mensheid", aldus vicevoorzitter Frans Timmermans, die verantwoordelijk is voor het gezamenlijke Europese klimaatbeleid.
Het dagelijks bestuur van de Europese Unie wil natuurbescherming in Europa effectiever maken door de lidstaten te verplichten strafrechtelijke maatregelen te treffen voor allerlei wettelijk gedefinieerde overtredingen, inclusief het lozen van chemicaliën, illegale houthandel, illegale scheepsrecycling en illegale wateronttrekking. Daar moeten minimumeisen voor sancties aan gehangen worden, stelt de commissie.
Zo wil Brussel dat milieucriminaliteit die leidt tot de dood of serieus letsel wordt bestraft met gevangenisstraffen tot tien jaar. Andere voorgestelde sancties voor overtreders zijn herstel van de schade die ze aan de natuur hebben toegebracht, uitsluiting van publieke fondsen of aanbestedingsprocedures en intrekking van vergunningen. De EU-landen worden ook verplicht 'milieuklokkenluiders' te helpen en met hen samen te werken.
Straffen te mild
Timmermans: "Serieuze misstanden moeten worden beantwoord met serieuze antwoorden. Straffeloosheid ondermijnt onze collectieve inspanningen om de natuur en biodiversiteit te beschermen, de klimaatcrisis te bestrijden, vervuiling te verminderen en afval uit te bannen."
De commissie stelt voor dat de EU-regeringen elk een nationale strategie tegen milieucriminaliteit ontwikkelen, en dat ze fors inzetten op de gespecialiseerde training van onderzoekers, politie en rechters. Ook moet het verzamelen van data beter.
"Milieucriminaliteit is moeilijk te onderzoeken en voor de rechter te brengen, terwijl de straffen mild zijn", zegt Eurocommissaris Virginijus Sinkevičius (Milieu). "Daarom moeten we het milieustrafrecht versterken."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump combineerde grappen met sneren tijdens het jaarlijkse Correspondents' Dinner in Washington. Het was de tweede keer dit jaar dat het evenement werd gehouden, nadat het in april was afgebroken toen een gewapende man probeerde door de beveiliging te breken en daarbij schoten loste. Onder anderen Trump werd geëvacueerd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een presidentieel decreet uitgevaardigd om bezoekers te waarschuwen voor onjuiste historische informatie in het National Museum of American History in Washington. De instelling valt onder het Smithsonian Institution, dat bestaat uit 21 musea die gewijd zijn aan de Amerikaanse geschiedenis en cultuur.
4 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Ten westen van de Spaanse hoofdstad woedt volgens de regionale bestuurder Isabel Díaz Ayuso de "ergste bosbrand in de geschiedenis van de regio Madrid". Zeker 63.000 mensen werden geëvacueerd of kregen het bevel binnen te blijven. De brand heeft al tientallen huizen verwoest en verschillende wegen zijn afgesloten, aldus Díaz Ayuso.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Amerikaanse overheidsfunctionarissen hebben in gerechtelijke documenten toegegeven dat ze miljarden dollars aan financiering voor energieprojecten in staten hebben stopgezet "uitsluitend" op basis van het feit dat ze niet op Donald Trump hadden gestemd bij de presidentsverkiezingen van 2024. Dat melden Amerikaanse media, waaronder The New York Times.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de strijdkrachten gevraagd "zich klaar te maken om de civiele veiligheidsdiensten zo veel mogelijk te ondersteunen" vanwege de hevige bosbranden in het zuidwesten van het land. Ruim 140.000 mensen zijn inmiddels geëvacueerd. Premier Sébastien Lecornu voert een crisisoverleg met de ministers van onder meer Defensie, Volksgezondheid en Transport.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lidstaten van de Verenigde Naties hebben vrijdag ingestemd om de termijn van VN-mensenrechtenchef Volker Türk met vier jaar te verlengen. Dit ondanks kritiek van Israël, de Verenigde Staten en Rusland. Dat laatste land bracht eerder een voorstel in stemming om Türks termijn met slechts twee maanden te verlengen. Dat voorstel werd weggestemd.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela is nog niet klaar voor nieuwe verkiezingen. Dat verklaarde de Amerikaanse president Donald Trump, meer dan een half jaar nadat een Amerikaanse operatie had geleid tot de val van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro.
8 uur geleden