Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie eist hardere aanpak milieucriminaliteit

Europese Commissie eist hardere aanpak milieucriminaliteit

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten moeten milieucriminaliteit harder aanpakken, vindt de Europese Commissie. Ze stelt een nieuwe richtlijn voor met zware sancties voor overtredingen die de natuur verwoesten. "De opzettelijke vernietiging van onze natuurlijke omgeving bedreigt ons voortbestaan als mensheid", aldus vicevoorzitter Frans Timmermans, die verantwoordelijk is voor het gezamenlijke Europese klimaatbeleid.

Het dagelijks bestuur van de Europese Unie wil natuurbescherming in Europa effectiever maken door de lidstaten te verplichten strafrechtelijke maatregelen te treffen voor allerlei wettelijk gedefinieerde overtredingen, inclusief het lozen van chemicaliën, illegale houthandel, illegale scheepsrecycling en illegale wateronttrekking. Daar moeten minimumeisen voor sancties aan gehangen worden, stelt de commissie.

Zo wil Brussel dat milieucriminaliteit die leidt tot de dood of serieus letsel wordt bestraft met gevangenisstraffen tot tien jaar. Andere voorgestelde sancties voor overtreders zijn herstel van de schade die ze aan de natuur hebben toegebracht, uitsluiting van publieke fondsen of aanbestedingsprocedures en intrekking van vergunningen. De EU-landen worden ook verplicht 'milieuklokkenluiders' te helpen en met hen samen te werken.

Straffen te mild

Timmermans: "Serieuze misstanden moeten worden beantwoord met serieuze antwoorden. Straffeloosheid ondermijnt onze collectieve inspanningen om de natuur en biodiversiteit te beschermen, de klimaatcrisis te bestrijden, vervuiling te verminderen en afval uit te bannen."

De commissie stelt voor dat de EU-regeringen elk een nationale strategie tegen milieucriminaliteit ontwikkelen, en dat ze fors inzetten op de gespecialiseerde training van onderzoekers, politie en rechters. Ook moet het verzamelen van data beter.

"Milieucriminaliteit is moeilijk te onderzoeken en voor de rechter te brengen, terwijl de straffen mild zijn", zegt Eurocommissaris Virginijus Sinkevičius (Milieu). "Daarom moeten we het milieustrafrecht versterken."

Meer uit Buitenland

Exitpoll: centrist Dan leidt in Roemeense presidentsverkiezingen

BOEKAREST (ANP/RTR) - De Roemeense burgemeester van Boekarest, Nicusor Dan, lijkt op weg de presidentsverkiezingen te winnen, blijkt uit een exitpoll.

18 minuten geleden
Doden bij aanvallen paramilitairen op vluchtelingenkamp Soedan

AL-FASHIR (ANP/AFP) - Minstens veertien mensen zijn gedood bij aanvallen van de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) op een vluchtelingenkamp in de West-Soedanese regio Darfur. Dat melden lokale hulpverleners. De aanvallen waren gericht op de markt en andere delen van het kamp, waaronder moskeeën en huizen in de buurt van openbare infrastructuur, aldus de noodhulpdienst in een verklaring.

1 uur geleden
Vance en Zelensky bespreken aanstaand gesprek Trump en Poetin

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft in Rome overleg gevoerd met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. De twee bespraken het voor maandag geplande gesprek over Oekraïne tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin.

4 uur geleden
Israël stuurt grondtroepen Gazastrook in

TEL AVIV (ANP/DPA) - Het Israëlische leger is begonnen met een grootschalige inzet van grondtroepen als onderdeel van zijn nieuwe grote offensief in de Palestijnse Gazastrook. In het noorden en zuiden van het kustgebied vechten militairen sinds zaterdag tegen de Hamas-beweging, aldus de strijdkrachten zondag.

4 uur geleden
Palestijnen: ruim 460 doden in een week door aanvallen Israël

CAIRO (ANP/RTR) - Ruim 460 Palestijnen zijn de afgelopen week gedood bij Israëlische militaire aanvallen op de Gazastrook, meldde het ministerie van Volksgezondheid van het Palestijnse gebied zondag. In de periode van 11 tot 17 mei zijn ook ruim 1400 gewonden geteld.

6 uur geleden
Tienduizenden gelovigen in Vaticaan voor inauguratie paus Leo XIV

VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV is tijdens een speciale dienst in het Vaticaan geïnaugureerd als hoofd van de Katholieke Kerk. Tienduizenden mensen hadden zich op het Sint-Pietersplein verzameld voor het ceremoniële begin van Leo's pontificaat.

10 uur geleden
NAVO-leiders willen botsingen op top vermijden en houden het kort

BRUSSEL (ANP) - De NAVO-leiders houden het op hun top in Den Haag kort, verwachten diplomaten. De Amerikaanse president Donald Trump - als hij inderdaad komt - en zijn 31 collega's vergaderen niet alleen maar een paar uur. Ze zijn ook zo zuinig mogelijk met de gezamenlijke conclusies die ze na afloop opsommen in een slotverklaring. Ze willen botsingen voorkomen en gaan meningsverschillen uit de weg.

11 uur geleden