Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie compleet, Landbouw naar Luxemburg

Europese Commissie compleet, Landbouw naar Luxemburg

STRAATSBURG (ANP) - Ursula von der Leyen, de voorzitter van de Europese Commissie, heeft dinsdag de kandidaten bekendgemaakt van de nieuwe Europese Commissie. Die bestaat uit 27 leden, inclusief zijzelf als voorzitter. Zoals eerder was uitgelekt, krijgt Wopke Hoekstra de portefeuille Klimaat en Schone Groei. De voor Nederland belangrijke portefeuille Landbouw gaat naar de Luxemburger Christophe Hansen.

Migratie gaat naar de Oostenrijker Magnus Brunner en Financiën naar de Pool Piotr Serafin. Visserij en Oceaan, een andere voor Nederland belangrijke post, is toebedeeld aan de Cyprioot Costas Kadis.

De Deen Dan Jørgensen krijgt de nieuwe portefeuille Energie en Huisvesting. De Sloveense kandidaat Marta Kos (EU-uitbreiding) moet nog worden goedgekeurd door het parlement van Slovenië.

Kandidatenlijst

De kandidatenlijst bestaat uit zestien mannen en elf vrouwen. Von der Leyen wilde een Europese Commissie met evenveel vrouwen als mannen en heeft daar bij de lidstaten stevig op aangedrongen.

Nu de kandidaten en hun portefeuilles van de nieuwe Europese Commissie bekend zijn, kan het Europees Parlement de hoorzittingen met de kandidaten gaan inplannen. Daarvoor moet het Europees Parlement ook nog alle 'mission letters' krijgen, de opdrachtbrieven van Von der Leyen aan de Eurocommissarissen voor hun portefeuille. Daarnaast moeten de cv's voor het Europarlement beschikbaar zijn en onderzoek worden gedaan naar eventuele belangenverstrengeling.

Hoorzittingen

Het is nog niet duidelijk wanneer de hoorzittingen kunnen worden gehouden. Mogelijk wordt dat pas in november. In de regel wordt er altijd minstens één kandidaat-Eurocommissaris door het Parlement afgekeurd. Dan moet de betreffende lidstaat een nieuwe kandidaat naar voren schuiven.

Het was de bedoeling dat de nieuwe Europese Commissie op 1 november met haar nieuwe termijn van vijf jaar van start zou gaan. In Brussel gaat men nu uit van 1 december. Von der Leyen wilde daar dinsdag niets over zeggen. Ze wil dat de nieuwe Europese Commissie zo snel mogelijk aan de slag gaat, maar de procedure in het Europees Parlement moet ook zorgvuldig gebeuren, benadrukte ze tijdens een persconferentie.

Meer uit Buitenland

Iran ziet nu ook banken en techbedrijven als doelwit in oorlog

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran zegt nu ook financiële instellingen die banden hebben met de VS en Israël als doelwit te beschouwen. Dat zegt een woordvoerder van het Iraanse leger. Volgens Teheran zouden de landen waarmee het in oorlog is eerder een Iraanse bank hebben aangevallen. Ook techbedrijven zouden mogelijk doelwit zijn.

5 minuten geleden
Zoon laatste sjah: Iran zit in beslissende fase, wacht oproep af

WASHINGTON (ANP) - Volgens de zoon van de laatste sjah van Iran, Reza Pahlavi, zit het land in de beslissende fase van "onze laatste strijd". Hij roept inwoners in een videoboodschap op X op van de straat te gaan en thuis te blijven. "Wacht mijn uiteindelijke oproep af."

17 minuten geleden
FT: Kremlin voert campagne voor herverkiezing Orbán in Hongarije

BOEDAPEST (ANP) - Het Kremlin is een campagne begonnen om premier Viktor Orbán herverkozen te krijgen bij de Hongaarse parlementsverkiezingen komende maand. Dat schrijft de Financial Times, die het plan heeft ingezien.

1 uur geleden
Politie sluit terrorisme uit na dodelijke busbrand Zwitserland

KERZERS (ANP/AFP) - De Zwitserse politie sluit terrorisme uit als motief bij de dodelijke brand in een bus in de stad Kerzers, meldt de Zwitserse krant Le Temps. Hierbij kwamen dinsdagavond zes mensen om het leven, drie mensen raakten gewond. Er zijn geen aanwijzingen voor een terreuraanslag, maar de politie gaat wel uit van een opzettelijke daad.

1 uur geleden
Drones neergekomen bij vliegveld Dubai, meerdere gewonden

DUBAI (ANP) - Twee drones zijn woensdag neergekomen in de buurt van het vliegveld van Dubai. Bij het incident vielen volgens de lokale overheid vier gewonden: twee Ghanezen, een Bengaal en een Indiër. Het luchtverkeer verloopt normaal.

1 uur geleden
België organiseert alternatief songfestival tegen deelname Israël

BRUSSEL (ANP) - Een aantal Belgische organisaties houdt op dinsdag 12 mei in eigen land een alternatief songfestival als reactie op de deelname van Israël aan het Eurovisie Songfestival. Het evenement heet United for Palestine en heeft enkele oud-songfestivaldeelnemers op het affiche staan, melden Belgische media.

1 uur geleden
Zoon Iraanse president: Khamenei veilig en wel ondanks geruchten

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De nieuwe Iraanse leider Mojtaba Khamenei is "veilig en wel". Dat laat de zoon van de Iraanse president en regeringsadviseur Yousef Pezeshkian weten op Telegram. Er gaan geruchten dat Khamenei gewond zou zijn geraakt in de oorlog tussen de VS, Israël en Iran. Staatsmedia noemden hem een "gewonde veteraan", maar het werd niet duidelijk of dat om een nieuwe verwonding ging of om een oudere.

2 uur geleden