Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie compleet, Landbouw naar Luxemburg

Europese Commissie compleet, Landbouw naar Luxemburg

STRAATSBURG (ANP) - Ursula von der Leyen, de voorzitter van de Europese Commissie, heeft dinsdag de kandidaten bekendgemaakt van de nieuwe Europese Commissie. Die bestaat uit 27 leden, inclusief zijzelf als voorzitter. Zoals eerder was uitgelekt, krijgt Wopke Hoekstra de portefeuille Klimaat en Schone Groei. De voor Nederland belangrijke portefeuille Landbouw gaat naar de Luxemburger Christophe Hansen.

Migratie gaat naar de Oostenrijker Magnus Brunner en Financiën naar de Pool Piotr Serafin. Visserij en Oceaan, een andere voor Nederland belangrijke post, is toebedeeld aan de Cyprioot Costas Kadis.

De Deen Dan Jørgensen krijgt de nieuwe portefeuille Energie en Huisvesting. De Sloveense kandidaat Marta Kos (EU-uitbreiding) moet nog worden goedgekeurd door het parlement van Slovenië.

Kandidatenlijst

De kandidatenlijst bestaat uit zestien mannen en elf vrouwen. Von der Leyen wilde een Europese Commissie met evenveel vrouwen als mannen en heeft daar bij de lidstaten stevig op aangedrongen.

Nu de kandidaten en hun portefeuilles van de nieuwe Europese Commissie bekend zijn, kan het Europees Parlement de hoorzittingen met de kandidaten gaan inplannen. Daarvoor moet het Europees Parlement ook nog alle 'mission letters' krijgen, de opdrachtbrieven van Von der Leyen aan de Eurocommissarissen voor hun portefeuille. Daarnaast moeten de cv's voor het Europarlement beschikbaar zijn en onderzoek worden gedaan naar eventuele belangenverstrengeling.

Hoorzittingen

Het is nog niet duidelijk wanneer de hoorzittingen kunnen worden gehouden. Mogelijk wordt dat pas in november. In de regel wordt er altijd minstens één kandidaat-Eurocommissaris door het Parlement afgekeurd. Dan moet de betreffende lidstaat een nieuwe kandidaat naar voren schuiven.

Het was de bedoeling dat de nieuwe Europese Commissie op 1 november met haar nieuwe termijn van vijf jaar van start zou gaan. In Brussel gaat men nu uit van 1 december. Von der Leyen wilde daar dinsdag niets over zeggen. Ze wil dat de nieuwe Europese Commissie zo snel mogelijk aan de slag gaat, maar de procedure in het Europees Parlement moet ook zorgvuldig gebeuren, benadrukte ze tijdens een persconferentie.

Meer uit Buitenland

Italië levert Nord Stream-verdachte over aan Duitsland

ROME (ANP/AFP) - Italië heeft een verdachte van de aanslag op de Nord Stream-pijpleidingen overgeleverd aan Duitsland. De Oekraïense man wordt gezien als een sleutelfiguur bij het opblazen van de onderzeese pijpleidingen in 2022.

19 minuten geleden
EU-parlement wil meer betrokkenheid nationale parlementen bij EU

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement wil dat nationale parlementen meer betrokken worden bij de besluitvorming van de EU. 337 Europarlementariërs stemden voor een rapport dat daar aanbevelingen voor doet, 245 stemden tegen.

42 minuten geleden
Europarlement wil hardere acties EU tegen oorlog in Soedan

STRAATSBURG (ANP) - De EU en de EU-lidstaten moeten meer en hardere acties ondernemen tegen de oorlog en de humanitaire crisis in Soedan, vindt het Europees Parlement. De EU moet onder andere sancties opleggen aan belangrijke commandanten van de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) en het Soedanese leger (SAF).

1 uur geleden
Dodental brand Hongkong loopt op, miljoenen voor getroffenen

HONGKONG (ANP/RTR) - Het dodental door de brand in Hongkongse woontorens is opgelopen naar zeker 65. De regering zet een fonds van 300 miljoen Hongkongse dollar (ruim 33 miljoen euro) op om de getroffen bewoners te helpen.

1 uur geleden
Militair aangetreden als nieuwe leider Guinee-Bissau

BISSAU (ANP/RTR/AFP) - De krijgsmacht van Guinee-Bissau heeft na een staatsgreep een hoge militair naar voren geschoven om het land te leiden. Generaal Horta Nta Na Man trad donderdag aan als interim-leider.

1 uur geleden
Levenslang voor man die echtgenote in brand stak in Duitse tram

ERFURT (ANP/DPA) - Een man die zijn vrouw in brand stak in een Duitse tram, heeft daarvoor een levenslange gevangenisstraf opgelegd gekregen. De rechter vergeleek de poging tot femicide met een "openbare executie".

2 uur geleden
Dodental stijgt na overstromingen en aardverschuivingen Sumatra

JAKARTA (ANP/RTR) - Het dodental na de overstromingen en aardverschuivingen op het Indonesische eiland Sumatra blijft oplopen. De lokale autoriteiten zeggen dat zeker 61 mensen om het leven zijn gekomen.

2 uur geleden