Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie compleet, Landbouw naar Luxemburg

Europese Commissie compleet, Landbouw naar Luxemburg

STRAATSBURG (ANP) - Ursula von der Leyen, de voorzitter van de Europese Commissie, heeft dinsdag de kandidaten bekendgemaakt van de nieuwe Europese Commissie. Die bestaat uit 27 leden, inclusief zijzelf als voorzitter. Zoals eerder was uitgelekt, krijgt Wopke Hoekstra de portefeuille Klimaat en Schone Groei. De voor Nederland belangrijke portefeuille Landbouw gaat naar de Luxemburger Christophe Hansen.

Migratie gaat naar de Oostenrijker Magnus Brunner en Financiën naar de Pool Piotr Serafin. Visserij en Oceaan, een andere voor Nederland belangrijke post, is toebedeeld aan de Cyprioot Costas Kadis.

De Deen Dan Jørgensen krijgt de nieuwe portefeuille Energie en Huisvesting. De Sloveense kandidaat Marta Kos (EU-uitbreiding) moet nog worden goedgekeurd door het parlement van Slovenië.

Kandidatenlijst

De kandidatenlijst bestaat uit zestien mannen en elf vrouwen. Von der Leyen wilde een Europese Commissie met evenveel vrouwen als mannen en heeft daar bij de lidstaten stevig op aangedrongen.

Nu de kandidaten en hun portefeuilles van de nieuwe Europese Commissie bekend zijn, kan het Europees Parlement de hoorzittingen met de kandidaten gaan inplannen. Daarvoor moet het Europees Parlement ook nog alle 'mission letters' krijgen, de opdrachtbrieven van Von der Leyen aan de Eurocommissarissen voor hun portefeuille. Daarnaast moeten de cv's voor het Europarlement beschikbaar zijn en onderzoek worden gedaan naar eventuele belangenverstrengeling.

Hoorzittingen

Het is nog niet duidelijk wanneer de hoorzittingen kunnen worden gehouden. Mogelijk wordt dat pas in november. In de regel wordt er altijd minstens één kandidaat-Eurocommissaris door het Parlement afgekeurd. Dan moet de betreffende lidstaat een nieuwe kandidaat naar voren schuiven.

Het was de bedoeling dat de nieuwe Europese Commissie op 1 november met haar nieuwe termijn van vijf jaar van start zou gaan. In Brussel gaat men nu uit van 1 december. Von der Leyen wilde daar dinsdag niets over zeggen. Ze wil dat de nieuwe Europese Commissie zo snel mogelijk aan de slag gaat, maar de procedure in het Europees Parlement moet ook zorgvuldig gebeuren, benadrukte ze tijdens een persconferentie.

Meer uit Buitenland

Trump zegt ziekenhuisschip naar Groenland te sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.

1 uur geleden
Dode en meerdere gewonden na explosies in Oekraïense stad Lviv

LVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.

3 uur geleden
Duizenden herdenken vermoorde radicale nationalist in Lyon

LYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.

11 uur geleden
Russische inlichtingendienst noemt Telegram veiligheidsrisico

MOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.

17 uur geleden
Slowakije dreigt noodstroom Oekraïne af te sluiten om olieruzie

BRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.

17 uur geleden
Macron maant tot kalmte voor herdenking dood radicale nationalist

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.

18 uur geleden
Venezolaanse autoriteiten verlenen 379 gevangenen amnestie

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.

22 uur geleden