Europese beurzen winnen terrein na renteverlaging ECB
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, nadat de Europese Centrale Bank (ECB) de rentes opnieuw met een kwart procentpunt had verlaagd. Hoewel centralebankpresident Christine Lagarde zich nog niet wilde vastpinnen op nog een verlaging in december, rekenen een aantal economen en analisten daar inmiddels wel op.
Een brede graadmeter voor aandelenkoersen in Europa, de STOXX Europe 600, won zo'n 0,8 procent. De euro daalde juist vergeleken met de dollar en was 1,0836 dollar waard.
Naast de verwachte verdere renteverlagingen verwerkten beleggers ook verrassend sterke cijfers over de verkopen van winkeliers in de Verenigde Staten in september. Die wezen erop dat de Amerikaanse economie erg goed draait. Bij de toelichting van de ECB op het rentebesluit overheerste de boodschap dat de groei in de eurozone sterker was afgezwakt dan eerder voorzien.
Omzetverwachting
De AEX won 0,7 procent tot 898,63 punten. De MidKap steeg 0,2 procent tot 896,79 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 1,2 procent.
Chipfondsen eindigden overwegend bij de winnaars. TSMC, een grote Taiwanese chipfabrikant, verhoogde de omzetverwachting voor dit boekjaar. Onder andere ASMI (plus 1,1 procent) en Besi (plus 1 procent) wonnen daardoor terrein, na eerdere klappen op de beurs door zwaar tegenvallende cijfers van chipmachinemaker ASML. Aandelen van dat bedrijf eindigden de handelssessie een fractie hoger.
Winstprognose
Uitzendconcern Randstad was de sterkste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak met een verlies van bijna 5 procent. Dat gebeurde als reactie op de kwartaalcijfers van concurrent Manpower. Dat bedrijf gaf een winstprognose die beleggers teleurstelde, wat het aandeel Manpower een fors verlies op Wall Street opleverde.
De ontwikkelaar van bioplastics Avantium werd bij de kleinere fondsen ruim een tiende meer waard. Het bedrijf heeft een deal gesloten met Royal Vezet over het maken van verpakkingen voor salades van Albert Heijn, werd donderdagochtend bekend.
Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent meer waard op 70,60 dollar. Brentolie steeg 0,1 procent tot een prijs van 74,30 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
4 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
5 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
6 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
7 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
7 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
9 uur geleden