Europese beurzen sluiten grotendeels in de min
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn maandag overwegend lager gesloten. Beleggers deden het rustig aan na de recente opmars en hielden hun kruit droog met het oog op het cijferseizoen dat later deze week echt op gang komt. Verlaagde economische ramingen van het IMF drukten ook enigszins op het sentiment. Uit de Verenigde Staten kwam weinig nieuws, daar waren de beurzen gesloten vanwege Martin Luther King Day.
De AEX-index op Beursplein 5 sloot 0,2 procent lager op 614,23 punten. De MidKap steeg 0,4 procent tot 944,36 punten. De beurzen in Londen en Parijs verloren tot 0,4 procent. De Duitse DAX dikte 0,2 procent aan.
ABN AMRO kreeg een adviesverlaging van RBC aan de broek en de bank was de hekkensluiter in de AEX-index met een min van 1,8 procent. Informatieleverancier Wolters Kluwer verloor 1 procent nadat Goldman Sachs het advies voor die onderneming had verlaagd. Biotechnologiebedrijf Galapagos was de koploper bij de grote bedrijven met een winst van 2,8 procent.
Fagron
In de MidKap stond apotheektoeleverancier Fagron bovenaan met een winst van 3,2 procent. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM kampte met een adviesverlaging door Davy en sloot de rij met een verlies van 4,6 procent. De fabrikant van vlees- en visverwerkende machines Marel zakte 4,3 procent op de lokale markt na een winstwaarschuwing.
In Helsinki kreeg de Finse roestvrijstaalmaker Outokumpu er ruim 12 procent bij na een positief handelsbericht. Branchegenoot Aperam won 1,3 procent in Amsterdam. Telefónica dikte 2,7 procent aan in Madrid. Een groep investeerders heeft naar verluidt 10 miljard euro over voor 51 procent van de Latijns-Amerikaanse activiteiten van de Spaanse telecomprovider, met uitzondering van die in Brazilië.
Koersen
Sirius Minerals won 2,6 procent in Londen. Mijnbouwonderneming Anglo American (min 0,2 procent) neemt zijn branchegenoot over voor omgerekend 474 miljoen euro. In Frankfurt verloor Lufthansa 2 procent. De vakbond voor cabinepersoneel Ufo heeft nieuwe stakingen aangekondigd bij de Duitse luchtvaartmaatschappij.
De euro was 1,1083 dollar waard tegen 1,1095 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent duurder op 58,77 dollar. Brentolie kostte 0,7 procent meer op 65,30 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.
10 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.
10 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.
11 uur geledenMANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
14 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
14 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
16 uur geleden