Europese beurzen schudden inflatiezorgen af, AEX fractie hoger
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen gingen vrijdag overwegend licht vooruit. Beleggers trokken zich op aan het nieuwe slotrecord van de S&P 500-index op Wall Street en lieten zich niet van de wijs brengen door de sterk oplopende inflatie in de Verenigde Staten. Volgens centrale bankiers worden de prijzen aangejaagd door de heropening van de economie en zal het gemiddelde prijspeil in de toekomst weer dalen.
Op het Damrak beleefde de Twentse waterfilteraar NX Filtration een weinig enerverend beursdebuut. De koers stond op 11,02 euro en noteerde daarmee iets boven de introductieprijs van 11 euro per aandeel. Het bedrijf haalde met de beursgang 165 miljoen euro op. Het geld zal worden gebruikt om de verdere groei van het waterzuiveringstechnologiebedrijf uit Enschede te financieren.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur een fractie hoger op 725,61 punten. De MidKap won 0,2 procent tot 1066,30 punten onder aanvoering van metalenspecialist AMG (plus 2,1 procent). Frankfurt en Parijs klommen tot 0,5 procent. De Londense FTSE-index steeg 0,6 procent dankzij een sterker dan verwachte groei van de Britse economie in april.
Signify
Verlichtingsbedrijf Signify en informatieleverancier RELX gingen aan kop in de AEX met winsten van rond de 1 procent. Maaltijdbestelbedrijf Just Eat Takeaway, de eigenaar van Thuisbezorgd.nl, sloot de rij met een min van ruim 2 procent.
Prosus daalde 0,7 procent. De techinvesteerder verwacht in het afgelopen boekjaar, dat eindigde op 31 maart, een hogere winst te hebben behaald. Op 21 juni brengt het bedrijf de volledige jaarcijfers naar buiten. Ondanks de winstgroei van Prosus zijn grote aandeelhouders van het bedrijf niet tevreden. Volgens mediaberichten ontving Prosus deze week een brief van Zuid-Afrikaanse vermogensbeheerders, waarin ze hun ongenoegen uitten over de onderwaardering van het bedrijf.
Deutsche Bank
In de MidKap klom GrandVision 0,2 procent. Ook de Turkse mededingingstoezichthouder heeft goedkeuring gegeven voor de overname van het moederbedrijf van optiekketens Pearl en Eyewish door het Frans-Italiaanse brillenconcern EssilorLuxottica. Daarmee zijn alle goedkeuringen binnen voor de overname.
Deutsche Bank zakte 3,5 procent in Frankfurt. Volgens persbureau Reuters oefent de Europese Centrale Bank druk uit op de grootste bank van Duitsland om snel een opvolger te vinden voor voorzitter Paul Achleitner, die volgend jaar met pensioen gaat.
De euro stond op 1,2160 dollar, tegen 1,2170 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 70,40 dollar. Brentolie klom ook 0,2 procent in prijs, tot 72,68 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.
8 minuten geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.
49 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.
1 uur geledenCAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.
1 uur geledenNAMEN (ANP/BELGA) - Boeren blokkeren ook zondag snelwegen in België uit protest tegen de handelsdeal van de EU met Zuid-Amerikaanse landen. De federale politie meldt dat dit op snelwegen in de provincies Henegouwen en Namen gebeurt.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil zich op het gebied van handel dit jaar onder meer richten op het verbeteren van exportcontroles. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel zondag in een verklaring over de belangrijkste prioriteiten voor 2026. Het ministerie wil daarnaast de risicopreventie vergroten om de veerkracht van de toeleveringsketen en de nationale veiligheid te garanderen.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Alle geplande vluchten op Schiphol gaan ook zondag door, meldt een woordvoerder. Deze week werden honderden vluchten op Schiphol geannuleerd vanwege het winterse weer en het ijsvrij maken van de vliegtuigen, waardoor gestrande reizigers op de luchthaven moesten overnachten. Afgelopen nacht is dit niet gebeurd, stelt hij. "De veldbedden zijn niet gebruikt en er zijn ook geen ontbijtjes uitgedeeld. Er is een gewoon beeld op de luchthaven."
6 uur geleden