
Europese beurzen licht omhoog na week van rentevrees
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen toonden vrijdag wat herstel na de flinke koersverliezen eerder deze week. De angst voor een hogere rente, die de markten deze week in de greep hield, nam af na kalmerende woorden van bestuurders van de Amerikaanse centrale bank. Verder werd uitgekeken naar cijfers over de winkelverkopen en de industriële productie uit de Verenigde Staten, die later op de dag naar buiten komen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,6 procent in de plus op 698,24 punten. De hoofdindex koerst desondanks af op een weekverlies van bijna 3 procent. De MidKap won 0,4 procent tot 1039,45 punten. Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,7 procent.
De Europese aandelenmarkten beleefden de slechtste beursweek sinds eind februari. Een forse stijging van het algemene prijspeil in de VS joeg beleggers schrik aan. De hoge inflatie wakkerde de angst aan dat de Amerikaanse Federal Reserve sneller dan verwacht de rente zal gaan verhogen. Verschillende Fed-bestuurders benadrukten echter dat de hogere inflatie slechts een tijdelijk fenomeen is en dat een rentestap niet aan de orde is.
ING
ING was de sterkste stijger bij de hoofdbedrijven op het Damrak, met een plus van 1,5 procent. Ook de chipbedrijven werden opgepikt na de recente koersdruk in de sector. ASMI, ASML en Besi wonnen meer dan 1 procent. Fintechbedrijf Adyen voerde de schaarse dalers aan met een verlies van 2,2 procent.
In de MidKap toonde Pharming herstel en stond het bovenaan met een plus van 1,7 procent. De biotechnoloog zag een dag eerder nog bijna 10 procent aan beurswaarde verdampen na tegenvallende kwartaalresultaten. Baggeraar Boskalis (min 1,3 procent) en roestvrijstaalmaker Aperam (min 1,1 procent) noteerden ex dividend. Biotechnologiebedrijf Galapagos sloot de rij met een verlies van dik 2 procent.
Chiptekort
Sage Group steeg ruim 2 procent in Londen dankzij beter dan verwachte halfjaarcijfers van de Britse maker van bedrijfssoftware. In Parijs kampte Danone met een adviesverlaging door Goldman Sachs en zakte het voedingsconcern 1,8 procent.
Ook ging de aandacht uit naar de autobouwers. Volgens onderzoeks- en adviesbureau AlixPartners loopt de wereldwijde autosector dit jaar naar schatting 110 miljard dollar aan omzet mis door het chiptekort waar fabrikanten mee worstelen. De Duitse automakers BMW, Daimler en Volkswagen stegen desondanks tot 1 procent. In Parijs wonnen concurrenten Renault en Stellantis tot 0,9 procent.
De euro stond op 1,2107 dollar, tegen 1,2068 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 63,87 dollar. Brentolie klom 0,9 procent in prijs tot 67,69 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft met een nipte meerderheid gestemd om Trump-adviseur Stephan Miran te benoemen als bestuurslid van de Federal Reserve. De stemming in de door Republikeinen gecontroleerde Senaat eindigde in 48-47.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De stemming zat er maandag goed in op Wall Street, waar de beursgraadmeters nieuwe records bereikten. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gemeld dat de handelsgesprekken met China voorspoedig verliepen. Autofabrikant Tesla (plus 3,6 procent) ging verder omhoog na de bekendmaking dat topman Elon Musk voor ongeveer 1 miljard dollar aan aandelen van zijn eigen bedrijf heeft gekocht. Vrijdag boekte het aandeel Tesla al een verrassende koerswinst van ruim 7 procent.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De goudprijs heeft maandag een nieuw recordniveau bereikt, na vier weken op rij te zijn gestegen. De prijs van goud is dit jaar met ongeveer 40 procent opgelopen en behoort daarmee tot de best presterende grondstoffen.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM zegt nog altijd niet te weten wat de staking woensdag bij het grondpersoneel van de luchtvaartmaatschappij op Schiphol betekent voor de vluchten en passagiers. Eerder maandag was op de website van Schiphol al te zien dat KLM voor die dag vele tientallen vluchten heeft geschrapt.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is de eerste handelsdag van de week positief geëindigd, geholpen door groen gekleurde koersenborden op Wall Street. Vooral de chipbedrijven ASML, ASMI en Besi deden goede zaken, met koerswinsten tot 6 procent.
10 uur geledenDELFZIJL (ANP) - De Nederlandse rederij van een vrachtschip dat onlangs vast kwam te zitten ten noorden van Canada werkt momenteel aan een plan om het schip los te maken. Dit bevestigt een woordvoerder van de rederij, Wagenborg uit het Groningse Delfzijl, na berichtgeving door onder andere RTV Noord.
10 uur geledenMADRID (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en de Chinese eigenaren van socialmediaplatform TikTok hebben een 'raamwerkakkoord' bereikt om een deel van het socialmediaplatform over te nemen, heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent maandag gezegd.
11 uur geleden