Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese beurzen licht omhoog na week van rentevrees

Europese beurzen licht omhoog na week van rentevrees

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen toonden vrijdag wat herstel na de flinke koersverliezen eerder deze week. De angst voor een hogere rente, die de markten deze week in de greep hield, nam af na kalmerende woorden van bestuurders van de Amerikaanse centrale bank. Verder werd uitgekeken naar cijfers over de winkelverkopen en de industriële productie uit de Verenigde Staten, die later op de dag naar buiten komen.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,6 procent in de plus op 698,24 punten. De hoofdindex koerst desondanks af op een weekverlies van bijna 3 procent. De MidKap won 0,4 procent tot 1039,45 punten. Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,7 procent.

De Europese aandelenmarkten beleefden de slechtste beursweek sinds eind februari. Een forse stijging van het algemene prijspeil in de VS joeg beleggers schrik aan. De hoge inflatie wakkerde de angst aan dat de Amerikaanse Federal Reserve sneller dan verwacht de rente zal gaan verhogen. Verschillende Fed-bestuurders benadrukten echter dat de hogere inflatie slechts een tijdelijk fenomeen is en dat een rentestap niet aan de orde is.

ING

ING was de sterkste stijger bij de hoofdbedrijven op het Damrak, met een plus van 1,5 procent. Ook de chipbedrijven werden opgepikt na de recente koersdruk in de sector. ASMI, ASML en Besi wonnen meer dan 1 procent. Fintechbedrijf Adyen voerde de schaarse dalers aan met een verlies van 2,2 procent.

In de MidKap toonde Pharming herstel en stond het bovenaan met een plus van 1,7 procent. De biotechnoloog zag een dag eerder nog bijna 10 procent aan beurswaarde verdampen na tegenvallende kwartaalresultaten. Baggeraar Boskalis (min 1,3 procent) en roestvrijstaalmaker Aperam (min 1,1 procent) noteerden ex dividend. Biotechnologiebedrijf Galapagos sloot de rij met een verlies van dik 2 procent.

Chiptekort

Sage Group steeg ruim 2 procent in Londen dankzij beter dan verwachte halfjaarcijfers van de Britse maker van bedrijfssoftware. In Parijs kampte Danone met een adviesverlaging door Goldman Sachs en zakte het voedingsconcern 1,8 procent.

Ook ging de aandacht uit naar de autobouwers. Volgens onderzoeks- en adviesbureau AlixPartners loopt de wereldwijde autosector dit jaar naar schatting 110 miljard dollar aan omzet mis door het chiptekort waar fabrikanten mee worstelen. De Duitse automakers BMW, Daimler en Volkswagen stegen desondanks tot 1 procent. In Parijs wonnen concurrenten Renault en Stellantis tot 0,9 procent.

De euro stond op 1,2107 dollar, tegen 1,2068 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 63,87 dollar. Brentolie klom 0,9 procent in prijs tot 67,69 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Maersk neemt tijdelijk activiteiten in havens van Panama over

PANAMA-STAD (ANP/BLOOMBERG) - APM Terminals, onderdeel van de Deense containerrederij A.P. Møller-Maersk, neemt tijdelijk de werkzaamheden in de havens van Panama over van het Hongkongse conglomeraat CK Hutchison. De stap volgt op de nietigverklaring door het Panamese Hooggerechtshof van de contracten van CK Hutchison voor de exploitatie van de havens van Balboa en Cristóbal, aan beide uiteinden van het Panamakanaal.

1 minuut geleden
Cybercrime-expert: Odido staat voor 'ingewikkelde keuze' na lek

DELFT (ANP) - Betalen of niet betalen, dat zijn de enige twee keuzes die telecomprovider Odido heeft na het dreigement van cybercriminele groep ShinyHunters om de gestolen data openbaar te maken. Dat zegt universitair hoofddocent Rolf van Wegberg van de TU Delft, die onderzoek doet naar hoe cybercriminelen hun geld verdienen.

1 uur geleden
VK: streamingdiensten moeten voldoen aan dezelfde regels als BBC

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse overheid wil dat Netflix, Disney+, Amazon Prime Video en andere streamingdiensten zich aan dezelfde toegankelijkheids- en inhoudsregels gaan houden die gelden voor traditionele omroepen zoals de BBC. Die regels zijn opgesteld door mediatoezichthouder Ofcom en bepalen onder meer dat schadelijk taalgebruik en gewelddadig of aanstootgevend materiaal gemeden moet worden.

1 uur geleden
PostNL krimpt postbezorging in, volgens FNV 2000 bezorgers minder

DEN HAAG (ANP) - PostNL verwacht de komende tijd met veel minder postbezorgers te werken. Volgens vakbond FNV gaat het om een krimp met 2000 tot 3000 banen, bevestigt vakbondsbestuurder Pieter Beuzenberg na een bericht van het FD. Vanaf juli mag PostNL langer doen over het bezorgen van post en daardoor zijn er minder bezorgers nodig.

1 uur geleden
Bitcoin stevent af op slechtste maand sinds 2022

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de bitcoin is dinsdag verder gedaald, waardoor de grootste digitale munt afstevent op de slechtste maand sinds 2022. In dat jaar vielen enkele cryptobedrijven om.

2 uur geleden
China beperkt import van Japanse bedrijven door spanningen

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft twintig Japanse bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd uit "nationale veiligheidszorgen". Het gaat om bedrijven die materieel maken dat zowel civiele als militaire doeleinden kan hebben, waaronder dochterondernemingen van Mitsubishi Heavy Industries en de Japanse ruimtevaartorganisatie. Twintig andere bedrijven, onder meer autofabrikant Subaru, zijn op een watchlist gezet en moeten strengere controles ondergaan wanneer zij naar China exporteren.

3 uur geleden
AEX-index veert licht op na onzekerheid rond heffingen Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde dinsdag licht op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig door de onzekerheid rond het handelsbeleid van Donald Trump, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof een streep zette door veel van zijn importheffingen. De Amerikaanse president waarschuwde dat elk land dat "spelletjes wil spelen" met de uitspraak van het hof "te maken zal krijgen met een veel hoger tarief".

3 uur geleden