
Europese beurzen houden schade beperkt, AEX zakt dik 1 procent
AMSTERDAM (ANP) - De meeste Europese aandelenbeurzen wisten vrijdag de schade beperkt te houden, na de koersduikelingen op Wall Street en de Aziatische markten. Een sterke stijging van de rentes op de obligatiemarkten in de Verenigde Staten en Japan joeg beleggers schrik aan. Op de Europese obligatiemarkten bleven grote rentestijgingen echter uit. Rentes op staatsleningen met looptijden van tien jaar lopen al enige tijd op. Dit komt doordat beleggers rekenen op een sterk herstel van de coronacrisis. Een hogere rente maakt aandelen echter minder aantrekkelijk als belegging.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,3 procent lager op 655,88 punten. Bijna alle 25 bedrijven in de hoofdindex stonden in het rood. De MidKap zakte 0,9 procent tot 982,93 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen daalden tot 0,5 procent.
IMCD (plus 1 procent) was de enige stijger in de AEX, dankzij goed ontvangen jaarcijfers. De chemicaliƫndistributeur zag de omzet in 2020 licht stijgen. Topman Piet van der Slikke sprak van sterke resultaten met een goed einde van het jaar. Voor het lopende jaar geeft het bedrijf vanwege de onzekerheden rond de coronapandemie echter geen concrete verwachting af.
ArcelorMittal
Staalmaker ArcelorMittal was de grootste daler bij de hoofdbedrijven, met een min van 2,8 procent. Biotechnoloog Galapagos en olieproducent Shell volgden met verliezen van 1,8 procent. De chipbedrijven ASMI en AMSL zakten 1,6 procent, na de zware koersverliezen in de Amerikaanse chipsector.
GrandVision daalde 1,6 procent. Het moederbedrijf van optiekketens als Pearle en Eye Wish liet weten nog altijd achter de geplande miljardenovername door brillenconcern EssilorLuxottica te staan. De twee beoogde fusiepartners vechten sinds de uitbraak van de coronapandemie een juridisch conflict uit rond de overnamedeal.
Londen
In Londen steeg IAG bijna 5 procent. Het moederbedrijf van British Airways en Iberia leed afgelopen jaar een miljardenverlies en waarschuwde dat de coronacrisis nog niet voorbij is. Beleggers hopen echter op een versoepeling van de internationale reisbeperkingen voor het belangrijke zomerseizoen. Concurrent Air France-KLM klom 3,5 procent in Amsterdam. In Brussel zakte Proximus 8,5 procent door tegenvallende vooruitzichten van het Belgische telecombedrijf.
De euro was 1,2125 dollar waard, tegenover 1,2228 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,7 procent tot 63,07 dollar. Brentolie kostte ook 0,7 procent minder, op 66,42 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China heeft twee onderzoeken ingesteld naar de Amerikaanse chipsector. Het ministerie van Handel maakte dat bekend voorafgaand aan geplande handelsbesprekingen tussen beide landen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De verlaging van de kredietwaardigheid van Frankrijk vrijdag door ratingbureau Fitch is te wijten aan "decennia van financieel wanbeleid". Dit heeft de Franse demissionaire minister van Binnenlandse Zaken Bruno Retailleau zaterdag gemeld op X.
9 uur geledenKEULEN (ANP) - Het Duitse winkel- en vakantieconcern REWE stelt dat de beschuldigingen van de ondernemingsraad van Prijsvrij/D-Reizen deze week over tegenwerking "onjuiste beweringen" zijn. De or schreef dat Prijsvrij/D-Reizen soms wordt tegengewerkt door personeel van andere onderdelen van REWE, bijvoorbeeld touroperators in Duitsland. Ze vroegen de raad van commissarissen van REWE om steun voor de Nederlandse reisaanbieder en willen dat concurrent Apollo Reizen onmiddellijk stopt.
10 uur geledenCAMBRIDGE (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Britse farmacieconcern AstraZeneca heeft plannen voor de uitbreiding van zijn onderzoekslocatie in Cambridge van 200 miljoen pond (zo'n 231 miljoen euro) opgeschort. Het besluit is een tegenslag voor het Verenigd Koninkrijk. De regering van premier Keir Starmer wil de kwakkelende Britse economie juist weer op gang helpen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil de goedkeuring voor een windmolenpark voor de kust van de staat Maryland laten intrekken. De regering heeft een federale rechter gevraagd een vergunning voor het project ter waarde van 6 miljard dollar (ongeveer 5,1 miljard euro) te vernietigen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De van hypotheekfraude beschuldigde bestuurder van de Amerikaanse centrale bank Lisa Cook heeft bij het aanvragen van een hypotheek voor haar huis in de Amerikaanse stad Atlanta aangegeven dat het pand haar "vakantiewoning" is. Dit blijkt volgens Reuters uit een document dat het persbureau heeft ingezien.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel Nederlandse ondernemers hebben geen vertrouwen meer in de politiek, melden VNO-NCW en MKB-Nederland na een peiling onder ruim 4000 leden voorafgaand aan Prinsjesdag. Bijna negen op de tien ondernemers zijn ontevreden over de stabiliteit en betrouwbaarheid van Den Haag. De politieke chaos is volgens de ondernemersverenigingen "funest" voor het investeringsklimaat.
14 uur geleden